SON DAKİKA

1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı Programı Düzenlendi

Bu haber 28 Kasım 2018 - 14:28 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

 

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen program Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşti. Düzenlenen Program’da Akciğer Kanseri konulu hazırlanmış olan video klipler ve kamu spotlarının gösterildi. Dr. Öğt. Üyesi Duygu Zorlu Karayiğit tarafından sunum yapılarak Akciğer Kanseri hakkında bilgiler verdi.

Programa İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Figen Tuncay, Başhekim Yardımcıları Uzm. Dr. Selcen Duran, Dr. Aslıhan Kılıç Torun, Şube Müdürleri ve ilgili birim sorumluları ve personeller katıldı. Yapılan açıklamalarda: “Akciğer kanseri, akciğer hücrelerinin anormal hale gelmesi ve kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Sonraki aşamada kontrolsüz çoğalan bu hücreler çevre dokulara ve akciğer dışındaki organlara yayılabilir.

Akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Ülkemizde kanser olan her dört erkekten biri akciğer kanseridir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Sigara, puro, pipo, nargile (tütün ürünleri) içimi: Sigara kullanımı akciğer kanserinin en sık görülen nedenidir (%90’dan fazla). Puro, pipo ve nargile kullananlarda da risk artmıştır.

Pasif içicilik; başkalarının içtikleri veya yanan tütün ürününden -sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara gibi- kaynaklanan dumanı soluyanlarda risk artmıştır.

Asbest: İnşaat ve bazı üretim işlerinde (gemi, izolasyon ve otomotiv) çalışan kişilerde risk artmıştır. Bununla birlikte ülkemizde bazı bölgelerde toprağın doğal yapısında bulunduğundan çevresel temas da önemlidir.

Radon gazı: Toprağın doğal yapısında bulunur. Ev içi radon maruziyetinin en önemli nedeni binanın temelindeki toprak ve kayalardır.

Uranyum, berilyum, vinil klorid, nikel kromat, kömür ürünleri, hardal gazı, klormetil eterler, petrol ürünleri gibi kansere yol açan kimyasallara maruziyet

Kişinin kendisinde veya ailesinde akciğer kanseri öyküsünün olması

Yüksek düzeyde hava kirliliği

İçilen suyun yüksek oranda arsenik içermesi

Akciğerlere radyasyon tedavisi uygulanması

Akciğerde bazı hastalıklar sonrasında kalan yara izi (skar) gelişimi: Verem Hastalığı (tüberküloz) sonrası gibi

BELİRTİLER

Çoğunlukla akciğer kanseri vücuda yayılıncaya kadar herhangi bir belirti oluşturmaz. Erken evrede belirtiler bazı akciğer kanseri tiplerinde görülebilmektedir. Belirtiler ilk görüldüğünde doktora gidilirse, daha erken bir safhasında kanser teşhisi konabilir ve tedavi daha etkili olabilir. Akciğer kanserinin en sık görülen belirtileri şunlardır: “Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük, öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak, derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, ses kısıklığı,nefes darlığı, sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonları

KORUNMA

Sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünlerinden uzak durmak, en iyisi sigara ve diğer tütün ürünlerine hiç başlamamaktır ancak başlandıysa da bırakmak gerekmektedir. Yaşa veya ne kadar süre kullanıldığına bakılmaksızın, sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünlerini kullanmayı bırakmak; tütün ürünlerinin neden olduğu birçok hastalıkta olduğu gibi akciğer kanseri riskini de düşürmekte ve sağlıklı bir şekilde daha uzun yaşamaya yardımcı olmaktadır.

Pasif içici olmamak, radona ve kansere neden olan kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak, sağlıklı beslenmek, bazı bilimsel kanıtlar, meyve ve sebzelerden zengin beslenmenin akciğer kanserinden korunmada yardımcı olduğunu göstermiştir.” ifadeleri kullanıldı.(Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.