SON DAKİKA

AFAD Gönüllüleri İle Hirfanlı Baraj Gölü Doğa Yürüyüşü Yapıldı

Bu haber 04 Aralık 2018 - 13:22 'de eklendi ve 59 views kez görüntülendi.

Kırşehir AFAD Müdürü Metin Alpaslan’ ın katılımı ile AFAD Gönüllüsü Projesi kapsamında, Kırşehir AFAD Gönüllüleri ile Hirfanlı Baraj Gölünde yaklaşık 16 km süren doğa yürüyüşü yapıldı.
Gerçekleştirilen etkinlik ile AFAD Gönüllük Projesi hakkında bilgi paylaşımı yapılarak, gönüllüler ile AFAD arasında bir bağ oluşması amaçlanmış,Kırşehir AFAD çalışmalarında gönüllülerin nasıl yer alacağı konusunda bilgi verildi. Etkinliğin temel amacı AFAD Gönüllülerine aidiyet duygusu yaratmak, onlara AFAD İl Müdürlüğü’nün bir parçası olduklarını göstermek olduğu belirtildi.
Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda: “Afetlerde, Acil Durumlarda ve Savaşlarda;Kaynaklar yetersiz kalabilir; can kaybı ve yaralı sayısı yüksek olabilir; binalar, yollar, alt yapı, enerji ve haberleşme sistemleri zarar görebilir ve profesyonel ekiplerin olay yerine ulaşması zaman alabilir.
AFAD Gönüllülük Sistemi ile afet ve acil durumlar ile sivil savunma hizmetleri gerektiren hallerde toplumsal farkındalığın artırılması, gerekli hizmetlerin yürütülebilmesi için özel ve tüzel kişiliğe sahip kurum ve kuruluşlar ile gerçek kişilerin devletin resmi güçleri yanında bu hizmetlere gönüllü olarak katılımlarının sağlanması amaçlanmaktadır.
Proje ile toplumdaki bireylerin risk yönetimi sürecine dâhil edilerek; her türlü düşman saldırıları ile afet ve acil durumlara karşı hızlı koordine olabilen, bilinçli ve dirençli bir toplumun oluşturulması ve sisteminin tüm ülke sathında yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.
AFAD Gönüllük Sistemine dâhil edilen bireylerin uzmanlık alanlarına göre sınıflandırılması, farkındalık ve uzmanlık eğitimlerinin verilmesinin yanı sıra bireylere tatbikatlarda ve çeşitli sosyal etkinliklerde bulunma imkânı verilecektir.
AFAD GÖNÜLLÜSÜ KİMDİR?
Toplumun tüm bireyleri AFAD Gönüllüsü olabilir.
Afetlerde ve acil durumlarda yardıma ihtiyacı olanlara bilinçli bir şekilde destek olan ve kendisine AFAD tarafından verilecek görevlere sonuna kadar bağlı kalan bireylerdir.
AFAD GÖNÜLLÜLERİ AFET VE ACİL DURUMLARDA NE GİBİ GÖREVLER ALIR?
AFAD Gönüllüsü; Kaybolan kişilerin aranması,hafif arama ve kurtarma çalışmaları,enkaz çevresinin güvenliğinin sağlanması,ilk yardımın yapılması,yangın başlangıçlarına müdahale edilmesi,yiyecek ve içeceklerin dağıtılması, giyecek dağıtılması, geçici barınma merkezlerinin kurulması,profesyonel ekiplerin olay yerine gelmesiyle ekiplerin yönlendirmeleri doğrultusunda yardımlara devam edilmesi
gibi görevlerde yer alırlar.” ifadeleri kullanıldı.(Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.