SON DAKİKA

Aile Destek Merkezi Ziyaret Edildi

Genel, Güncel, Manşetler

Aşıkpaşa Şiir Şöleninin 7’ncisi Yapılacak

Bu haber 14 Kasım 2018 - 16:12 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Kırşehir’de uluslar arası düzenlenen Aşıkpaşa Şiir Şöleni geniş katılımla 16 Kasım tarihinde başlayacak.Kent Konseyinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Şairler ve Yazarlar Çalışma gurubu Başkanı Veysel Turgut, Kırşehir’de Türk Milletine önderlik etmiş alperenler, ahiler ve ozanlar olduğunu söyledi. 7’ncisi düzenlenecek şiir şölenine davette de bulunan Turgut: “Kırşehir Yazar ve Şairler Derneği yeni yönetim kurulu olarak ilk kez basın ve yayın kuruluşlarımızla bir araya gelmiş oluyoruz. Gerçi daha önce yeni yönetim olarak televizyon ve gazete yöneticileri, çalışanlarını iş yerlerinde ziyaret edip tanışmıştık.

Şimdi ise 7. Uluslar Arası Âşıkpaşa Şiir Şöleni münasebeti ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu şölene il içinde beş (5), il dışından altı (6) ve Türk Cumhuriyetlerini temsil eden beş (5) şair ve ozan katılacaktır.

Burada amacımız sadece şiir okuyup türkü söylemek değildir. Bu vesileyle Tarihimizi, bizi millet yapan kültürümüzü, bu kültürümüzün oluşmasının her taşında izi olan Alplerimizi, Erenlerimizi yâd etmektir.

Kalender Baba, Ahmed-i Gülşehri, Cacabey,  Şeyh Edebali, Yunus Emre, Süleyman Türkmani, Hacı Bektaş, Ahi Evran, Kaya Şeyhi, Âşık Paşa, Âşık Said, Âşık Seyfullah, Âşık Hasan, Şemsi Yastıman, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Neşet Ertaş, Osman Bölükbaşı, Prof. Dr. Erol Güngör, kaç hemşehrimiz bu kültür değerlerimizden beş tanesini hatırlayabilir. Ne yazık ki Âşık Paşa sadece türbe, Süleyman Türkmani okul, Ahmed-i Gülşehri apartman ismi olarak hafızalarımızda yer almaktadır. Bu değerlerimize sahip çıkıp onları Türkiye’ye ve bütün dünyaya tanıtmamız gerekir. Burada görev devlet adamlarımıza, siyasilerimize, üniversitemize, belediyemize düşmekle birlikte sivil toplum kuruluşları, basın- yayın kuruluşları, okullarımız üzerlerine düşeni yapmak zorundadır. Ancak şunu da söylemek istiyorum, sayın Valimiz, sayın Belediye Başkanımız ve sayın Rektörümüz bu konuda çalışanlara ellerinden geldiği kadar yardımda bulunuyorlar. KIYŞAD olarak Âşık Paşa ve Âşık Said şiir şölenlerini yapıyoruz, bu yıl 31. Ahilik Haftasında da yer aldık. Fakat bunları yeterli görmüyoruz,  daha geniş kapsamlı bir şekilde diğer Kırşehir büyüklerini de içine alan uluslararası etkinlikler yapılmalıdır. Bilindiği üzere Selçuklular zamanında yaşayan Âşık Paşa resmi dilin Farsça olmasına rağmen türk milletinin dilinin Türkçe olduğunu savunarak eserlerini hep Türkçe yazmış ve Türkçe’nin yaşaması için elinden gelenden fazlasını yapmıştır.  Bugün Türkçe konuşuyorsak Âşık Paşaların, Yunusların, Türkmanilerin ve Gülşehrilerin çok büyük payı vardır. Bu yıl 16-17 Kasım tarihlerinde Valiliğimizin, Belediyemizin, Üniversitemizin desteğiyle Kent Konseyi iş birliği ile yapacağımız 7. ULUSLARARASI ÂŞIK PAŞA  ŞİİR ŞÖLENİ’nde  on üç(13) şair ve üç (3) ozan arkadaşımız yer alacaktır.  Ayrıca Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Nadir İlhan Âşık Paşa’nın hayatı ve kişiliği hakkında bir sunum yapacaktır. Şölenimizin yapımında bizlere maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz İbrahim Akın’ a, Sayın Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci’ye Sayın Ahi Evran Üniversitesi Rektörümüz Vatan Karakaya’ya, Sayın Kaman Belediye  Başkanı Erhan Talu’ya çok teşekkür ediyoruz. 17 Kasım saat 18:30′ da Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi Muharrem Ertaş Salonu’na bütün şiir sevenleri bekliyoruz. Basın toplantımıza katılan siz saygıdeğer basın mensuplarına çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Şairler ve Yazarlar Çalışma gurubu Başkanı Veysel Turgut programın şu şekilde olduğunu belirtti:

16 KASIM 2018 CUMA

1-Misafir şair ve ozanların otele girişi.

2- Öğle Yemeği( Kütük Ev Saat: 13:45)

3- Kırşehir Valisi İbrahim Akın’ ı ziyaret (Saat 15:00)

4- Kırşehir Belediye Başkanı Sayın Yaşar Bahçeci’yi ziyaret (Saat 15:45)

5- Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Sayın Vatan Karakaya’yı ziyaret( Saat 16:30)

6- Akşam yemeği ( Saat 17:15)

7-Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Salonunda Şiir Şöleni (Saat 18:30)

7/A- Konuşmalar

7/B- Şiir ve Türküler

8- Programın sona ermesi (Saat 20:15)

9- Otele gidiş ve dinlenme

17 KASIM 2018 CUMARTESİ

1- Kaman’ a hareket (Saat: 10:00)

2- Arkeoloji Müzesi ve Japon Parkında gezi (Saat 10:45)

3- Dadalıoğlu Anıtı’nı ziyaret (Saat 11:45)

4- Kaman’ da öğle yemeği (12:15)

5- Kırşehir’e hareket ( Saat 13:00)

6- Âşık Paşa Türbesi’ne ziyaret (Saat 14:00)

7- Ahi Evran ve Cacabey camilerine ziyaret

8- Neşet Ertaş Müzesi gezisi (Saat 15:00)

9- Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş’ın mezarlarını ziyaret (Saat 15:30)

10- Akşam Yemeği ( Ağalar Konağı (16:15)

11- Dinlenme ve Programa hazırlık (Saat 17-00-18:15)

17 KASIM 2018 CUMARTESİ AKŞAM SAAT 18:30-21:00

YER: NEŞET ERTAŞ KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ

1- Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

2- Kent Konseyi Şairler Çalışma Grubu Başkanı Zübeyde Gökbulut ve Kırşehir Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Veysel Turgut’ un açılış konuşmaları

3- Belediye Başkanı Sayın Yaşar Bahçeci’ nin konuşmaları

4- Kırşehir Valisi Sayın İbrahim Akın’ ın konuşmaları

4- Âşık Paşa Sunumu: Prof Dr. Nadir İlhan

PROGRAM AKIŞI

1- Abdulkadir Güler (Şair-Aydın)

2- Yaşar Akbaş (Şair-Aksaray)

3- Nermin Akkan (Şair- Tokat)

4- Barış Cavit (Şair Azerbaycan)

5-Ümit Yaşar Apaydın (Ozan- Kırşehir)

6- Şerif Kutludağ (Şair-Denizli)

7- Nurala Göktürk (Şair- Doğu Türkistan)

8- Yahya Azeroğlu ( Şair- Iğdır)

9- Meryem Başkurt (Şair- Baş Kurdistan)

10- Hüseyin Özkan (Ozan- Yunanistan)

11- Filiz Bedük (Şair- Malatya)

12- Vaad Havdi (Şair-Telafer/Irak)

13- İbrahim Düğer (Şair- Kırşehir)

14- Erol Kılıç (Şair- Kırşehir)

15- Erdoğan Çalışkan (Şair-Kırşehir)

16- Mehmet Şimşek (Ozan- Kırşehir) (Fatma ARIÖZ)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.