Asırlık Özgürlük Günü | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Çayözü Köyüne Ziyaret

Genel, Güncel, Manşetler

Asırlık Özgürlük Günü

Bu haber 17 Mayıs 2019 - 8:51 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

Rica ile, merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklâli kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır. 19 Mayıs güven, sevinç, hareket günüdür.” ATATÜRK

-19 Mayıs 1919, Türk Ulusunun uyandığı, emperyalizme başkaldırdığı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya istiklal, ya ölüm” diyerek ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının yaşama geçirildiği gündür.

-Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez.

– Zaferin büyüklüğü, savaşın çetinliği ile ölçülür.

-Zafer barışın en kısa yoludur.

            19 Mayıs 1919-19 Mayıs 2019. Demokratik-Laik-Bağımsız Türkiye Cumhuriyetine giden yolun taşlarını döşenmeye başlayalı tam 100 yıl oldu. Bende bugün 19 Mayıs için söylenmiş kısa sözlerden küçük bir demekle başlamak istedim.

19 Mayıs.  Bu gün normal bir gün değil. Bu gün Cumhuriyete giden yolun çiçeklerle bezenmeye başladığı gündür. Bu gün “Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket” in Özgürlük günüdür. Bu gün yok edilmeye mahkum edilmiş, Karakteri Yüksek bir Milletin doğum günüdür. Bu gün Küllerinden yeniden doğan milletin adının konduğu gündür. Bu gün Kars’ın-Ardahan’ın, Edirne’nin, Kahramanmaraş’ın-Gaziantep’in, Şanlıurfa’nın, Hatay’ın, Dumlupınar’ın, Sakarya’nın, Afyon’un, İnönü’nün, İzmir’in şahlandığı gündür.  Kısacası  bu gün  “ Ben bu gün doğdum “ diyen ATATÜRK’ün , bu gün, Cumhuriyet’in, Özgürlüğün, Bağımsızlığın Demokrasinin TÜRKİYE’nin doğum günüdür. Onun için 19 Mayıslar özeldir, onun için 19 Mayıslar diğer günlerden farklıdır.

19 MAYIS 2019  Ulu Önder, Büyük kurtarıcı ve devlet adamı, Asrın Lideri olmayı başarmış tek lider’in Yurdumuzu düşmandan kurtarmak amacıyla çıktığı amansız yolculuğun başlangıcının 100. yılı. Hepimize kutlu olsun. Bize bu toprakları Vatan yapan, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.

Her yıl olduğu gibi bu yılda 15 Mayıs’ta Gençlik Haftası başladı ve devam ediyor. Gençlik haftasında Türk Gençliği, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını adına uygun olarak kutlamak, genç ve dinamik olmanın haklı gururunu yaşamak, “Ben bugün doğdum” diyen ulu önder Atatürk’e layık olmak için çalışmalı, Vatana, Millete ve Cumhuriyete hizmet etmelidir. Gençlik yarınların teminatı,  Cumhuriyetimizin bekçisi olarak Ata’sının izinde azim ve iradeyle yürüdüğü sürece Cumhuriyetimizin ve Milletimizin geleceği emin ellerde demektir.

Değerli okurlarım, sevgili Kırşehir’liler;

Ulu  önder bu yola çıkarken, asırlardır hür ve bağımsız yaşamış bir milletin esareti asla kabul etmeyeceğini, bu yolun sonunun aydınlık, bu yolun sonunun Bağımsızlık, Özgürlük ve  Cumhuriyet olduğunu başlangıçta biliyordu. Biliyordu çünkü Türk Milletine, Türk Gençliğine güveni tamdı. ATATÜRK “Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.” Diyerek bize yol göstermiş ve “Bütün ümidim gençliktedir.” Diye Cumhuriyeti onlara emanet etmiş, 19 Mayısı da Gençlere bayram olarak armağan etmiş.

Sevgili Anneler, Babalar, Abiler, Ablalar, değerli büyükler, özellikle de değerli öğretmenlerim. Çocuk ve gençlerimize Atatürk’ü öğretin, onun ilkelerini, devrimlerini, hedeflerini, düşüncelerini, bu millet ve bu ülke için yaptıklarını ve yapmak istediklerini öğretin. Öğretin ki onlarda sizler gibi Ata’sının izinden yürüsün. Gençlerimiz Cumhuriyet,  Bağımsızlık ve  Özgürlük bilinci içerisinde iyi yetiştiği, sağlıklı düşündüğü,   Milli birlik ve beraberliğimize bağlı olduğu  sürece yarınlarımız garanti altındadır.

 

Sevgili gençler;

Almanya Devlet Başkanı Adolf Hitler’in “Mustafa Kemal; bir millet bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.” Dediği, İngiltere Başbakanı David Lloyd George’nin “Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki 20. yüzyılın dâhisi Türklere nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı.” Dediği Atatürk’ü  iyi tanıyın ve sizlere bıraktığı emanetin kıymetini bilin. Bugün Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini bir kez daha okuyun ve onu ezberleyin. Ezberleyin ki birinci vazifeniz olan, “Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etme” ateşi alevlensin. Dünyada kendi insanına, kendi gençliğine bu kadar çok güvenip, onlara Cumhuriyeti emanet eden, Kurtuluş gününü Bayram olarak armağan eden başka bir lider, başka bir önder, başka bir Komutan, başka bir devlet adamı yok. Bunu hiç ama hiç unutmayın. ATATÜRK bizim ATATÜRKÜMÜZ.  Bu Memleket sizin, bu Cumhuriyet sizin, Demokrasi sizin, Özgürlük sizin. Daha güzel günler için, Milletimizi Muaassır Medeniyet seviyesine yükseltmek için var gücünüzle çalışın. Atatürk’ün  izinden yürümeye devam edin. Edin ki  Bu ülkeyi, bu milleti bölmeye, parçalamaya heveslenen, ülkemiz üzerinde başka hesaplar yapan iç ve dış düşmanların, gafillerin hevesleri kursaklarında kalsın.

Bir kez daha Bayramımız, haftanız, Asırlık Özgürlük Gününüz kutlu olsun sevgili gençler.

Rahat uyu Aziz ATAM. Her ne kadar iç ve dış düşmanlar saldırsa da emanetin emin ellerde. Emaneti bıraktığın gençler senin izinde yürüyor. Gök kubbe yerinde durdukça da böyle olmaya devam edecek.

Galın sağlıcakla

Gürsel SEÇİLMİŞ

 

Gürsel SEÇİLMİŞ
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.