SON DAKİKA

Bahçeci’nin 14. Hayali

Bu haber 19 Şubat 2019 - 9:50 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

“Hayali olmayanın Projesi olmaz. Projesi olmayanın eseri olmaz. Eseri olmayanın Tarih de yeri olmaz”. Çok önemli bir söz. Kırşehir’e hizmet edenlerin eserleri ortada. Kırşehir halkı şehrine hizmet edenleri unutmaz. Malumunuz bir dönem Bağbaşı Mahallemiz Kentsel dönüşümle yeniden şekillenecek, müstakil evlerin bir bölümü yıkılacak yerine çok katlı apartmanlar yapılacak, ayrıca park, bahçe, oyun alanları, sosyal tesisler ve yeşil alanlar oluşacak. Kırşehir Belediyesinde oluşan bir ekiple TOKİ yetkilileri ortak bir çalışmaya giriştiler. O bölgede evi, arsası olan vatandaşların yerlerinin tespiti ve değerleri belirlenip kimin ne kadar yerinin olduğu belirlenip TOKİ’deki hisse oranları ortaya çıkacak. Bu iş kolay olmadı. Bilen de konuştu, bilmeyen de, pek çok dedikodular çıktı. Bağbaşı’ndan yürüyerek gelen iki kişinin konuştuğu dedikodu, buğday pazarında gerçekmiş gibi anlatıldı. Ayaklı gazeteler bir dönem prim yaptı. TOK, ve Belediye yetkilileri defalarca bilgilendirme toplantıları yapmalarına rağmen birileri bu işi kaşıdı. Vay efendim tavuklarımız nereye yımırtlayacak, vay efendim bu işi beceremezler… gibi. Şehirde bu dedikodular ve TOKİ gerçeği konuşulurken çalışmalar da bir taraftan devam ediyor. TOKİ’nin yetkilileri ve Belediye Bağbaşı Mahallesinde çalışmalarına devam ediyor, belli bir yere gelindiği çalışmaların hızla devam ettiği kamu oyuna basın aracılığıyla da duyuruluyor. Bu çalışmaların yapıldığı dönemde Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci TOKİ yetkilileri ve Belediyenin TOKİ bölümünde çalışanlarına Ağalar konağında bir yemek veriyor. Yemeğe Kültür Müdürlüğü bünyesindeki Abdallar topluluğundan bir ekip de davet ediliyor. Şehrimize gelen TOKİ yetkilileri Kırşehir’in yerel müziğini ustalardan dinletip stres attırmak istiyor. Akşam yemeği yenildi konuşmalara geçildi. TOKİ yetkilileri bu çalışmanın bir kaç etap süreceğini, bölgenin yeniden imar edileceğini belirttikten sonra Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de bir konuşma yaparak Bağbaşı Mahallesi şehrin en güzel semtlerinden biri olacağını ve bölgenin yeniden imar edileceğini anlatırken yemeğe davet edilen Ustaların arasında rahmetlik Ayvaz ustanın bir talepte bulunacağını fark eden Bahçeci sözünü keserek Ayvaz ustaya söz verdi. Ayvaz usta kendi üslubu ve bilge kişiliğiyle Başkanım bizim ev? Bizim aşiretin evleri? dedi. Kalpten kalbe bir yol vardır. Arif olan anlar. Başkan Bahçeci tekrar sözlerini devam etti ve TOKİ Ustalarımızın evlerinin bulunduğu bölgeyi kapsamayacağını açıkladı. Bahçeci açıkladı açıklamasına da işte o anda ne olduysa oldu. Rahmetli Ayvaz Usta’mız bir kıvılcım ateşi saçmıştı Başkanın beyninde şimşekler çakmaya başladı. Hayaller kurup o bölge için şehre kalıcı bir şeyler üretme fikri gelişmeye başladı. Abdal geleneğinin en son örneklerinden, sağlığında yaşayan insan hazinelerinden Neşet ERTAŞ’ın da bir dönem anılarının geçtiği, babası Muharrem ERTAŞ’ın evinin de bulunduğu bölgeye bir eser bırakma fikri olgunluğu oluşmaya başladı.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde Yeni dönem icin Kırşehir’e yapacağı 41 Projesini seçmenlerine açıklarken 14. Projesi beni çok duygulandırdı ve sevindirdi. Gerçi diğer projeler de çok güzel ancak 14. Projesi bana göre çok daha farklıydı. Kırşehir’imizin kaybolmaya yüz tutmuş bir geleneğini tekrar diriltip canlandırmak. İşte bu dedim. İşte bu eser, bu proje Kırşehir için çok önemli. Hayali olan Başkan Yaşar Bahçeci yi bir kez daha takdir ettim. 14. Proje İktidar desteği ile daha bir güzel olur. Belediye kendi imkanları ile İktidar imkanını bu bölgeye yansıtacak, Geleneksel Abdal Kültürü’nün tekrar yaşatılacağı bu büyük projeye İktidarın desteği şart. Rahmetli Neşet ERTAŞ için yapılacak her türlü esere katkıda bulunacak bürokratımız çok. Bunların başında da Neşet Ertaş sevdalısı Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı İbrahim KALIN geliyor. Geçen sene sekizinci ayda “Neşet Ertaş 2. Kültür Sanat Sempozyum Ödül Töreni”ne de katılıp saz çalıp, Neşet’ten parçalar söyleyen şu Amerikan yetkilisine ders veren İbrahim Kalın ve Prof. Dr. Erol Parlak hocamız bu işler için gereken desteği fazlasıyla vereceğine inancım tam. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da Kırşehir Bağbaşı Mahallesinde bulunan Abdalların yaşadığı bölgeye Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin yapmayı düşündüğü 14. Projesinin içerisinde kendi yaşam kültürlerine uygun şekilde tasarlanmış konutların orada yaşayan ailelere tahsis edileceği için Ustalarımızın şehrimizden göç etmeleri de engelleneceği bu muhteşem projeye destek vermemesi mümkün mü? Geleneksel Abdal Kültürü’nün yaşatılması ve korunması amacıyla yapılan bu projede açık ve kapalı düğün alanları, satış birimleri, restoranlar, kafeteryalar ve Neşet Ertaş Kültür Evi de yer alacak. İşte hayal bu, işte proje bu, işte şehrin değerlerini ön plana çıkartacak projelerden biri de bu. Şimdiden bölgede yaşayan Usta’larımıza hayırlı olsun.

Şehrimizin geleceğe dönük umutları ile Ustalık dönemi eserleri için kollarını sıvayan Başkan Yaşar Bahçeci yolun açık olsun.

Mehmet Emin TURPÇU
Mehmet Emin TURPÇUmehmeteminturpcu@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.