SON DAKİKA

Aile Destek Merkezi Ziyaret Edildi

Genel, Güncel, Manşetler

Bir Ağabey’dir Vatan Hoca

Bu haber 23 Ekim 2018 - 15:28 'de eklendi ve 561 views kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından üniversitemize 2015 yılında atanan Rektörümüz Prof. Dr Vatan Karakaya atandığı günden bugüne dek bir gün boş durmuş, çalışmamış değildir. Üniversitemizin geçmişine ve aldığı yere baktığınız taktirde ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Üniversitemize çağ atlatmış bir kişiden bahsediyoruz, meyveyi veren ağaçtan bahsediyoruz. Hani şu herkesin yalnızca taşlamak peşinde olduğu meyveli ağaçtan. Göreve geldiği günden bugüne hiç hevesi kırılmadan gecesini gündüzüne katarak daha kaliteli bir eğitim için, Türkiye çapında bir üniversite olabilmek için çalışıyor. Ne derdi vardı ki hocamızın, böyle önemli ve yorucu bir göreve geldi. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinde derslere girer çıkardı. Maaşını alır, evine gider, çoluğu çocuğuyla vakit geçirirdi. Ama bunu yapamazdı Vatan hoca. Çünkü yalnızca fen bilimleri alanında değil İslam ilminde de belli bilgiye, tecrübeye, yeterliliğe sahipti. Bugün ölecekmiş gibi ahiret için, hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışanlardan olmak maksadıyla bu yola başkoydu. Yüce Allah Al-i İmran Suresi:136. Ayette, “İşte onların mükafatı Rabbleri tarafından bağışlanma ve altından ırmaklar akan, ebedî kalacakları cennetlerdir. Çalışanların mükafatı ne güzeldir.” buyuruyor. Tabi Allah rızası için, yaşayanların yani milletin duası için, hayırlı ve bereketli işler için çalışan kimselerdir bu ayette bahsedilenler.

Rektör hocam kalitesini bu kısa sürede gösterdi. Üniversitemiz Vatan hocanın ve ekibinin gayretleriyle Türk Standartları Enstitüsünden tüm birimleriyle kalite belgesi alan ilk ve tek devlet üniversitesi oldu. Yine bu ekibin gayretiyle Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi; tarım ve jeotermal alanında pilot üniversite oldu. Ayrıca yeni açılan Tıp Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Mimarlık/Mühendislik fakülteleri ve bu fakültelere yapılan muhteşem binalar ile kaliteli bir ortamda eğitim görme imkanı sağladı. Üniversitemizin kalesi olarak bilinen Eğitim Fakültemizi Cacabey Yerleşkesinden alarak Bağbaşı Yerleşkesine taşıdı. Yine gerçekleştirdiği verimli çalışmalar ile Bağbaşı Yerleşkesine 2664 kişilik kız yurdu yapıldı. Dört minareli, beş vakit namazın rahatça ve huşu ile kalınabileceği muazzam bir cami yapılmasına olanak sağladı. “Üniversitemizin kalbi olacak” diye nitelendirdiği kütüphane yapımına başlanıldı. Vatan hocamız ve ekibi projelerine durmaksızın devam ediyor. Hem üniversitede gençlerin düzenlediği her programa bizzat katılmakta ve desteklemekte hem de il dışında ve gerektiğinde de ülke dışında üniversitemiz, eğitim kalitemiz ve gençlerimizin geleceği için çalışmakta.

Hocamızı ilk ziyaretimde bana söylediği ve arkadaşlarımıza aktarmamı istediği şu cümleler aklımdan hiç çıkmıyor. “Muhammed, üniversitemizdeki tüm öğrencilerimiz bizlerin gözünün nurudur. Onlar için, onların gelecekleri için, peşlerinden gelecek yeni nesiller için çalışıyoruz. Sizler de hangi görüşten olursa olsun buna aldırış etmeden ülkesi için, milleti için çalışmak isteyen, proje üreten gençler olun ve böyle dostluklar kurun. Ben geleceğimiz için, eğitimimiz için, üniversitemiz için yapacağınız her türlü faydalı projenin sonuna kadar destekçisi olacağım. Rektör deyince, rektör yardımcısı deyince, dekan deyince, hoca deyince çekinmesinler öğrenci arkadaşlarımız. Ben de ekibim de buradayız ve sonuna kadar öğrencilerimizin yanındayız. Allah’ın rızası için, milletimizin duası için sizlerin geleceğine yönelik hizmet etmeye devam edeceğiz. Tüm öğrencilerimize söylediğim gibi sana da söylüyorum. Sizler laf ile, görüş ile, tartışma ile birbirinizi geçmeye çalışmayın. Okuyarak, okuyarak, okuyarak ve okuduğunu hayatında uygulayarak ilerlemeye gayret edin. ” Böyle anlayışlı, böyle vizyonlu, böyle geleceğe umutla bakan bir rektöre sahip olduğumuz için çok şanslıyız

Rektör hocamızın Kırşehir’e getirdiği yatırımın, hizmetin, projenin hadde hesabı yok. O ve ekibi kibirli değil alçak gönüllüdür. Dolayısıyla üniversiteli gençlerin korkulu rüyası değil; onların ağabeyi, değer verdiği bir büyüğü olmak istiyor ve görünen o ki çoktan olmuş durumda. Kendisi de ekibi de makam odalarına, koltuklarına saklanmıyor. Gerek kampüs içinde öğrenciler ile gerekse çarşıda halk ile iç içe olan muazzam bir ekip var. Çünkü o insanların hepsi halktan kişiler. Halktan kopuk bir hayat yaşamıyorlar. Onlar, halkın bizatihi kendisi.

Şehrimize kazandırdığı yatırımlar için, üniversitemize sağladığı büyük katkıları için, gençlere bir ağabey olduğu için, Allah rızası için teşekkür ediyoruz. Hak yolda olduğu müddetçe, taş üstüne bir taş daha koymak gayreti içerisinde olduğu müddetçe, gayesi öğrenciye ve gelecek nesillere hizmet etmek olduğu müddetçe Rektör hocamızı destekleyecek ve onun yanında olacağız. Meyveyi veren ağacı taşlamak yerine sulamalı, o meyvelerin devamlı ve kalıcı olması için çabalamalıyız. Bilelim ve unutmayalım ki,
“Bir ağabeydir Vatan Hoca…”

Muhammed Mazhar ŞAHİN
Muhammed Mazhar ŞAHİNmuhammedmazharsahin@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.