SON DAKİKA

Aile Destek Merkezi Ziyaret Edildi

Genel, Güncel, Manşetler

Bir Müzik Duayeni: Ali Haydar Gül

Bu haber 23 Ekim 2018 - 15:06 'de eklendi ve 804 views kez görüntülendi.

Uzun zamandır düşünüyordum Ali Haydar Gül Hoca’mı nasıl kaleme alayım diye çünkü o, duygu dünyamızda duruş ve eylemleriyle abideleşmiş, ilmin sınırlarını zorlayan coşkulu anlatımlarıyla gönüllerde saraylar kuran, insan psikolojisini kavramış özel bir değer.
Yaklaşık iki dönemdir yanındayım. Bilgi ve tecrübesinden istifade etmek için de yoğun gayret sarf ediyorum.
Müzik ve kültür dünyamızın bu seçkin siması, şu anda TRT Ankara Radyosu halk müziği sanatçısı ve Yurttan Sesler Korosu şefi.
Böyle bir kıymet nasıl anlatılır diye endişeyle aldım kalemi elime. Hani Yunus Emre’nin bir sözü var ya “Bir ben vardır bende benden içeri” diye, işte Ali Haydar Gül Hoca’mız da öyle bir değer.
Mütevazılığından dolayı bana verdiği kısa öz geçmişi detaylarına girmediğine bakmayın; o, kendinden övgüyle bahsedilmesinden haz almayan bir şahsiyet. Övülerek takdim edildiğinde hep yüzü kızarır, mahcubiyet duyar.
Saygıdeğer okurlarım, atalarımız “İnsan büyüdükçe küçülmeli” der. Bu söz sanki hocamız için özene bezene seçilmiş bir söz. Atalarından aldığı terbiyeyle, duruşuyla, oturuşuyla müzik derslerinin yanında insani dersler vermekte.

Bu müstesna insanın sanatından da söz etmek haddim değil. Bizi çalıştırdığı koroda elliye yakın korist arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımızın yaşları da meslekleri de farklı, müzik alanındaki deneyimleri de az. İnanın türküyü topluca seslendirdiğimizde koronun içinden yanlış basan bir sesin kime ait olduğunu bilen ancak isim vermeden, kimseyi kırmadan, o sesin de uyum sağlamasına azami gayret eden bir müzik alimidir.
Değerli hocamı yazarken inanın kalemim aciz kalıyor.
Hocamız, İslami bilgileri de beynine nakşetmiş, insanlara duruş ve yaklaşımını da bu minval üzere kurmuştur.
Çok yönlüdür, çok bilgilidir. Konuşmalarını yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’den örnekler vererek güçlendirir. Koristlerin içsel melekelerini yücelterek yaklaşır konulara.
Türkü dinleyicileri için dışarıdan türkü okumak çok kolay sanılır. Bu konunun hiç de kolay olmadığını hocamızın ilmî tedrisinden geçerek öğrendim. Türkü okumak gerçekten emek isteyen, bilgi ve eğitim isteyen bir iştir. Ali Haydar Gül hocamın yanında bu işi gerçekten keyifle yapıyorum. Hocam, türkü okuyacak solistin önce psikolojisine bakıyor, solisti türküye motive edebilmek için araya espriler katıyor, fıkralar anlatıyor ve solisti türküye bir şekilde adapte ediyor. Bu şekilde türkü okuyacak kişinin morali yerine geliyor, cesaretleniyor. Eğitim üslubunda ve mütevazılıkta sınır tanımayan hocam, sahne alan solistimizi sahneye çıkarken sahneden inerken mimikleriyle ve söylemleriyle onurlandırıyor.
Kıymetli okurlarım, Ali Haydar Gül hocayı anlatmanın zor olduğunun farkındayım. Gerçi fazla söze hacet yok çünkü hocayı tüm Türkiye tanıyor. Böyle kıymetli bir değeri ülkemize ve sanatımıza kazandırdıkları için öncelikle ailesine, kendisine sonra da tüm TRT camiasına şükranlarımı sunuyorum.

Şimdi kıymetli hocamın hayat hikâyesine kısaca bir göz atalım: 7.1.1962 tarihinde Ağrı merkeze bağlı Hıdır köyünde dünyaya geldi. Altı kız, üç erkek dokuz kardeşli bir ailenin altıncı çocuğudur. İlkokulu köyünde okudu. Orta ve lise öğrenimini Van Alparslan İlköğretmen Okulunda tamamladı (1978). İşletme Yüksekokulu mezunu olan Ali Haydar Gül, TRT’nin açmış olduğu sınavı kazanarak 1981 yılında Ankara Radyosuna girdi.
Ankara Radyosunda görevde iken 1984 yılında askerlik görevinin İzmir-Foça Jandarma Komando Okulu ile Ankara Komando Özel Hareket Bölüğünde yaptı. Özbekistan, Nahçıvan, Almanya, Hollanda, Kuzey Kıbrıs’ta Konser ve festivallerde görev aldı. TRT Ankara Radyosunda solistlik görevini sürdürürken sırayla Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara Çocuk Islah Evi THM Korosu, AÜDTCF THM Korosu, Kredi Yurtlar Kurumu THM Korosu, Türk Telekom THM Korosu, Emniyet Genel Müdürlüğü THM Korosu, Eskişehir valiliği Türk Dünyası Kültür Başkenti THM korolarını çalıştırarak konserler verdi.
Şu anda, TKİ, TBMM, TRT personel THM Korolarını çalıştırıyor.
Ayrıca, Müzik ve Edebiyat-Halk Müziğinden Damlalar-Müzik ve Sohbet-Türküler Türkü Söyler-Türküler ve Hikâyeleri programlarını yaptı. Televizyonda Türkü Türkü Türkiye’m programını iki yıl yönetti.
TRT Ankara Radyosunda 2000 yılından beri TRT THM Yurttan Sesler Koro Şefi olan sanatçı, bu görevinin yanında TRT THM Gençlik Korosunun Şefliğini de yürütüyor.
Hâlen TRT Ankara Radyosunda Solist ve Koro Şefliği görevini sürdüren sanatçı, TRT Müzik Dairesi İcra Denetleme Kurulunda da görev yapıyor.

Evli ve iki kız babası olan Ali Haydar Gül hocamızın nasıl bir değer olduğunu bir de aşağıdaki şiirimden tanımaya çalışalım.

Nasıl anlatayım böyle bir canı,
Konuşurken baldır onun sözleri.
İnsan için saygı gönül mekânı,
Konuşurken hâldir onun sözleri.

Bilgide mahirdir espriler yapar,
İlmine sadıktır Hakk’ına tapar,
Olumsuz birinin yolundan sapar,
Bilmeyene yoldur onun sözleri.

İşinde mahirdir bilgide naif,
Söylerken kelamı eyliyor hayıf,
Dinleyen sohbetten alıyor keyif,
Ummanda saldır onun sözleri…

Tanırsan sakın ha uzakta durma,
Yanında değilsen hayaller kurma,
Bakışından anlar kafanı yorma,
Edepte mahaldir onun sözleri.

Dumanoğlu bilir saygıda hayâ,
Fıtratı bilimdir koşar Mevla’ya,
Saygılı zamana, salmaz havaya,
Meyve veren daldır onun sözleri.
Murat DUMAN 05.10.2018 ANKARA
NOT BİR HATA YAPMIŞIM GÖNDERDİĞİM ÖNCEKİ YAZILARIM TASİH EDİLMEDEN BENİM ÇALIŞMA YAZILARIMDI ALİ HAYDAR GÜL HOCANIN YAZILARI ŞİMDİYSE TASİH EDİLMİ YAZIMI GÖNDERİYORUM BEN GAZETEDE YAYINLANAN YZILARIMA ÇOK DEĞER VERİYOR AYNI ZAMANDA GAZEYEYE DEĞER VERİYORIM LÜTFEN ÖNCEKİ YAZILARI SİLİN BU YAZIMI BAŞIN SAYGILARIMLA….
Murat DUMAN

Murat DUMAN
Murat DUMANmuratduman@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.