Davete Muhatap Olan İnsanlar | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Davete Muhatap Olan İnsanlar

Bu haber 20 Mart 2020 - 9:30 'de eklendi ve 431 views kez görüntülendi.

“İnkar denlere gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da onlar için birdir. İnanmazlar.( Bakara suresi 6.ayet)

” Gerçeği sürekli ters yüz eden, çok günah işleyen herkesin vay haline.”

“Kendisine Allah’ ın ayetleri okunurken işitir sonra müstekbirce ( kibirlenerek) sanki onları işitmemiş gibi inkarında ısrar eder. Artık sen onu acıklı bir azap ile müjdele” ( Casiye suresi 7-8.ayetler)

Bu ayetlerin muhatabı ola insanlar nasıl bir insan ki, artık hiçbir öğüt ve nasihat bunlara fayda etmiyor. Onları ikna etmek için kırk dereden su getirsen fayda etmiyor.

Bütün insanlar vahyin, yani Allah ın dininin muhatabıdırlar. Onlara ilahi hakikatleri anlatmak, en başta Peygamberlerin, daha sonra inanan insanların görevidir. Buna davet denir. Bütün insanlar vahyin muhatabıdır. Fakat daveti kabul etme açısından insanlar grup gruptur. Bir kısım insanlar çabuk ikna olurlar. Fazla sorgulamaya gerek duymazlar. Duygusal hareket ederler. Tebliğ edenin samimiyeti, fedakarlığı, yardım severliği, hiçbir menfaat gözetmemesi kabul ve inanmak için yeterlidir. Bunlar genelde fazla mala mülke sahip olmayan insanlardır. Kaybedecekleri bir şeyleri de yoktur.

Bir kısım insanlarda vardır ki, ikna olmaya ihtiyaçları vardır. Onlar davete muhatap olduklarında sorgularlar, delil ve isbat isterler. Bunu gerçekten ikna olmak için isterler. Bunların daveti kabul edip müslüman olmaları zaman ister. Art niyetli değillerdir. Sorularını bir hakikati yakalamak ve doğruya ulaşmak için sorarlar. Şayet bir ikna olurlarsa çok sağlam müslüman olurlar. İslam davasının en sadık ve en fedakar müminleri bunlardır. Hem akıllarını, hem mallarını, hemde canlarını inançları uğruna kullanırlar. Bunlar aynı zamanda islamın ilim, fikir ve sanat erbabını oluştururlar. Bu kesimin çokluğu islam devletini ve islam toplumunu güçlü kılar.

Üçüncü bir grup vardır ki, onlar asla inanmazlar. 1-onlar yalancıdırlar, doğrudan ve gerçekten asla hoşlanmazlar. 2-kötü fiillerin sahibidirler. Kendilerini kötü fiillerinden alıkoyacak diye hiçbir ahlaki kuralı kabul etmezler. Örneğin bunlar içki, kumar, zina, yalan, faiz, tefecilik, rüşvet, avanta vs… yi meslek dinmişlerdir. Geçimleri, zevk ü sefaları butür adi işlere bağlıdır. Bunlar asla yüksek ahlaki ilkeleri sevmezler. 3-Kibirli ve kendini beyenmişlerdir. Onlara göre herşeyi kendileri bilirler. Dahad doğrusu öyle zannederler. Kendi akılları üstünde hiçbir güç tanımazlar ve itibar etmezler. Onlara Allah ın ayetleri okunduğu zaman, üzerinde düşünmezler. Bu yüzden ayetleri dinleyip dinlememeleri arasında bir fark yoktur. İşte yüce Allah bu gibiler için, “onları uyarsanda uyarmasanda birdir, farketmaz, onlar inanmazlar.” buyuruyor.

Kibir, gurur ve kendini beğenmiş grubun asıl temsilcileri batılılardır. Onlar tek doğrunun kendilerinde oluğunu zannederler. Bilimi tanrılaştırmışlardır. Dini tamamıyla kiliseye hapsetmişlerdir. Dinin ancak antik bir değeri vardır. Asla hayata karışmaz. Bizdeki batı hayranlarının dine bakışıda aynıdır. Onlarıda ikna zordur. Onların kıblesi batıdır, batının kuklası olmuşlardır. Bunlar batı taklitçiliğinde o kadar ileri gitmişlerdir ki, bilim, teknoloji, kılık kıyafet ve hayata dair herşey. Hz. Peygamber sav in buyurduğu gibi, taklitçilikte o kadar ileri gitmişlerdir ki, onlar kertenkele deliğine girseler, bunlarda girerler.

Rabbim bizleri, O nun ayetleri okunduğu zaman, onlar üzerinde düşünen, Enfal suresi 2.ayette:

“Müminler o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir, O nun ayetleri kendilerine okunduğu zaman imanlarını artırır ve Rablerine tevekkül ederler.” buyurduğu gibi teslimiyet gösterenlerden eylesin. Selam ve dua ile…

18/03/2020mm

Süleyman FAYDALI
Süleyman FAYDALIsuleymanfaydali@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.