SON DAKİKA

ELEŞTİRİ BİZE TUTULAN AYNADIR

Bu haber 07 Aralık 2018 - 9:24 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

Sosyal medyada ve gündelik hayatımızda sürekli birbirimizi eleştiriyoruz. Bu eleştiriler bazen boyutunu aşıyor, kırıcı oluyor. Husumete varmayan eleştiriler, sorumluluk duygusundan kaynaklanan uyarılar, yıkmaktan ziyade yapmaya özen gösteren fikirler her zaman başımızın tacıdır. İnsan hatasız olmaz.
Kendimizi tam manasıyla göremeyebiliriz. Eleştiri, bize tutulan büyük bir aynadır, anlayana. Dışarıdan nasıl görünüyoruz, onu söyler. Kim nasıl duruyor, onu tarif eder. Her eleştiri sahibini ötekileştirmek, istenmeyen kişi ilan etmek, bizi daha korunaklı ve doğru yapmaz. En yıkıcı yalnızlık, çevremizde yanlışımızı söyleyecek kimsenin kalmamasıdır.
Herkesin büyüklüğü, güzelliği, yaptığı eleştiri kendine göredir. Nihayetinde her canlının bir tahammül haddi ve hududu vardır. Belli bir aşamadan sonra fıtrat yetersiz kalır, yardıma ihtiyaç duyulur. Kırşehir de bulunan arkadaşların sosyal medya hesabından paylaştıkları ve yorum attıkları insanların çoğu birbirini tanıyor. Arkadaşları sosyal medya hesabından kırmanın, üzmenin bir anlamı yok. Sosyal medyada siyasi paylaşımlara yapılan yorumlar da bazen insanı çileden çıkartıyor. Takipçiler haddi aşmadan, belden aşağı vurmadan, incitmeden yorum yapmak en güzeli. Görüşünü yoruma dökmek, fikrini açıklamak ne güzel bir yöntem. 
Hasbî değil de hesabî olanlar, yani hayatını ve ilişkilerini menfaat üzerine kuranlar, beklentisi olanlar eleştirmez, fikrini söylemez, kendini saklar, Sadece onaylar, tasdik eder, alkışlar. Haklısınız efendim, aynen öyle başkanım, sizin söylediğiniz gibi Sayın Vekilim demekten başka.
Eleştiri kelimesi genellikle olumsuz anlamlar çağrıştırır. Oysa eleştiri, yanılma payı bulunmakla birlikte, olması gerekeni dile getirip tavsiyede bulunmaktır. Elbette şartları vardır. Sağlıklı ve değerli bir eleştiride bilgi, adalet, olgunluk, tecrübe ve üslup aranır. Eleştiri sahibinin hassas bir terazisi ve sağlam bir dengesi olması gerekir. Böylece kıymetli ve hakkaniyetli fikirlerinden istifade etmiş oluruz.
Geride kalmanın acısıyla kurulan cümlelere, hasetten doğan ifadelere, görgüden uzak söylemlere, iftira ve seviyesizliğe eleştiri diyemeyiz. Onun adı tacizdir, daha ilerisi tehdittir.
Rahatsızım, rahatsız etmeye, oyunu bozmaya geldim türü yaklaşımlarla insanları tedirgin etmek de eleştiri bahsinin dışında kalır. Emeğe zerre hürmet etmeden, birini yukarıya çıkarmak için, övmek için, diğerini aşağıya çekmek insanî ve ahlaki değildir, dahası hiç adil değildir. Mümin, eleştirirken bile güven verendir. Şahsiyat ile fikriyatı birbirine karıştırmaz.
Özellikle sosyal medyada çok sık karşılaşıyoruz. Sayısız insan, ilgisi ve bilgisinin bulunmadığı, muhtevasına hâkim olmadığı konularla ilgili kesin ve keskin hükümler veriyor, rencide edici sözler sarfediyor. Herkese açık sosyal medyada bazen küfürlü yorumlar da yapılıyor, bu edep dışı davranışlardan vazgeçmek lazım. Görgü ve incelik aramıyoruz artık. Yazıyı okumadan yapılan yorumlar gibi. Buna bir noktadan sonra müsaade etmediğiniz zaman, tavır şu oluyor genellikle: Eleştiriye tahammülü yok. Fikir özgürlüğü nerede kaldı? Düşünceye saygı bu mu? Mizah ile sululuk ayrı dünyaların kavramlarıdır, bu kuralı bilerek eleştiri yapmak lazım.
Bazen karşımızdaki insanın da bir hayatı, haysiyeti ve onuru olduğunu unutuyoruz. Lütfen Unutmayalım.
Eleştiri, esasında, önemsemektir. Karşımızdakini ciddiye almaktır. Daha iyi ve düzgün olmasını istemektir. Sorunları gören ve gösteren eleştirilere kayıtsız kalmayalım. Eleştirilerimizi ahlaki ve edep dahilinde kırmadan yapalım.

Mehmet Emin TURPÇU
Mehmet Emin TURPÇUmehmeteminturpcu@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.