SON DAKİKA

EN BÜYÜK BAYRAM

Bu haber 26 Ekim 2018 - 10:03 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.

” Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.” ATATÜRK

Bugün

Durmadan dalgalan şanlı bayrağım,

Yurdumun en büyük bayramı bugün.

Ufuklar gül açsın, gülsün toprağım,

Yurdumun en büyük bayramı bugün.

 

Ağaçlar bezensin, dallar süslensin.

Bahçeler donansın, güller süslensin.

Ata ın açtığı yollar süslensin.

Yurdumun en büyük bayramı bugün.

 

Yurt için savaşmak bir şanlı düğün,

Yaşamak duygusu her şeyden üstün,

İstiklal sevdası ufkumuzda gün,

Yurdumun en büyük bayramı bugün.

 

Tarihe sığmayan şanlar Türkündür.

Ölümden korkmayan canlar Türkündür.

Bayrağa renk veren kanlar Türkündür,

Yurdumun en büyük bayramı bugün.

 

Atamız her zaman kalbimizde hız,

Ülkümüz uğrunda ölmek ahtımız,

Şölenler kurulsun, içilsin kımız.

Yurdumun en büyük bayramı bugün.

 

Kanım toprağa katanımız var,

Bayrağın altında yatanımız var,

Destanlar kaynağı vatanımız var,

Yurdumun en büyük bayramı bugün.

Uluğ TURANLIOĞLU

Geçtiğimiz yıl da bu köşeden sizlere sunduğum çok güzel bir şiiri  bu gün tekrar köşeme aldım ve bu hafta da onunla başlamak istedim.

Değerli okurlarım,  Atatürk’ün Cumhuriyetimizi emanet ettiği sevgili gençler; değişik vesilelerle hep yazdım, dikkatlerinize sunmaya çalıştım. Elim kalem tuttuğu sürece de yazmaya gayret edicem.  Bu gün bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

Büyük kurtarıcı, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN “ En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyetimizin 95. Yılını kutluyoruz. Hepimize kutlu olsun. Kutlamalar 28 Ekim Pazar günü başlayacak, 29 Ekim Pazartesi günü Saat 24,00’e kadar devam edecek.

Haydi hep birlikte, hiç vakit kaybetmeden tüm evlerimizi, balkonlarımızı, sokaklarımızı, dükkanlarımızı Ay yıldızlı şanlı Bayrağımızla donatalım. Çelenk sunma töreninden başlayarak tüm kutlamalara katılalım.

Değerli okurlarım, sevgili Kırşehirliler, törenlere katılın ve mutlaka, ama mutlaka özellikle küçük çocuklarınızı yanınıza alın ve onlara Atatürk’ü ve onun önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizi anlatın, onların anlayacağı şekilde anlatın ki bu En Büyük Eseri öğrensinler.

Dünyada başka bir örneği olmayan ve Atatürk’ün önderliğinde verilen özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini büyük bir kahramanlık örneği göstererek kazanan Türk milleti, Cumhuriyet ile birlikte ülke yönetiminde söz sahibi olmuş, Cumhuriyetin getirdiği kazanımlar sayesinde de çağdaş ve modern bir toplum haline gelmiştir. Türk insanı Cumhuriyetle birlikte özünde var olan özgürlük ve eşitlik gibi unsurları kavramıştır. Cumhuriyet bir halk yönetimi şeklidir ve egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.  Bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik Türk milletinin karakterinde olduğu için ve Cumhuriyet tüm bu nitelikleri içinde barındırdığı için Türk ulusu ancak bir Cumhuriyet yönetim şekliyle yönetilebilir.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz” diyerek Cumhuriyeti bizlere emanet etmiştir. Gök kubbe yerinde durdukça da yaşayacak, yaşatılacaktır.

Çünkü Cumhuriyet milletimiz için her geçen gün daha büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü Cumhuriyet, bizlerin en büyük sevdası, ülke topraklarımız içerisinde yaşayan herkesin gelecekteki en büyük güvencesidir. ATATÜRK’ün bu değerli mirasına sahip çıkmak ve korumak bu ülkede yaşayan her kesin en büyük ve birinci öncelikli görevidir. Çünkü; Karakteri Yüksek bir Milletin adıdır Cumhuriyet. Yok edilmeye mahkum edilmiş bir milletin adıdır Cumhuriyet. Küllerinden yeniden doğan milletin adıdır Cumhuriyet. Şehitlerin, Gazilerin adıdır Cumhuriyet. “Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket” in adıdır Cumhuriyet. Kars’ın-Ardahan’ın, Edirne’nin adıdır Cumhuriyet. Kahramanmaraş’ın-Gaziantep’in, Şanlıurfa’nın adıdır Cumhuriyet. Hatay’ın, Sinop’un adıdır Cumhuriyet. Dumlupınar’ın, Afyon’un, İzmir’in adıdır Cumhuriyet. Kısacası ATATÜRK’ün adıdır,  TÜRKİYE’nin adıdır CUMHURİYET.

Bu cennet vatana en iyi şekilde sahip çıktık, bundan sonrada çıkmaya devam edeceğiz. Hem de her zamankinden daha coşkulu, her zamankinden daha bilinçli, her zamankinden daha çok birlik beraberlik içinde, kenetlenmiş, tek yürek olmuş, tek bilek olmuş bir şekilde sahip çıkacağız. Bizim gidecek başka yerimiz, başka toprağımız yok. Yüce Türk Milletinin evlatları, birileri gibi, yurdunu, yuvasını, vatanını bırakıp kaçan fareler gibi olmadı, olamaz, olmayacak. Dünya tarihinde hiç Mülteci Türk duydunuz mu, gördünüz mü? Duyamazsınız, göremezsiniz, hani hep söyleniyor ya; TÜKLER VATANINI TERK ETMEZ. YA VATANINI KORUN YADA ŞEHİT OLUR.   İşte bu kadar. Bunun başka izahı, başka tarifi yok. Burası sözün bittiği yer.

Ey Türk gençliği!Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet korumak ve müdafaa etmektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Galın sağlıcakla

Bu yazıyı hazırladığım saatlerde Kırşehir/Boztepe/Çimeli köyünden şehidimiz Hayrettin YILMAZ’ın selası veriliyordu. Bursa’da elim bir kaza sonucu Şehit olan genç yavrumuzu uğurluyoruz bugün. Mekanı cennettin umuyorum. Giderken 4 ayrı kişiye hayat vererek ayrıldı aramızdan. Bağışladığı organları başka insanları yaşatacak. Başta Annesi-Babası olmak üzere tüm yakınlarına sabırlar diliyorum. Allah yardımcınız olsun. 

 

 

 

Gürsel SEÇİLMİŞ
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.