SON DAKİKA

Engellilik, Yaşlılık ve Vurdumduymazlık

Bu haber 02 Mart 2019 - 9:18 'de eklendi ve 567 views kez görüntülendi.

 

Eğer bu iddia doğruysa, yazıklar olsun! Fizik engelli genç bayan İ.S. (18), CHP’li Yalova Belediyesi‘ne bağlı “Umut Evleri” tarafından sağlanan servisle okula gidiyor. Ancak İ.’in siyasi görüşünden dolayı bu hizmete CHP’li belediyenin ambargo uyguladığı iddia edildi. “İddiaya göre, İrem AK Parti gençlik kollarına üye olduğu için gazetede resimlerini gören Umut Evlerinde çalışan CHP’li yetkililer, aileyi belediyeye çağırıp tehdit etti. Hizmetlerden yararlanmak istiyorsa partiden istifa etmesini ve Belediye Başkanı Vefa Salman’dan özür dilemelerini isteyen yetkililer bununla da kalmayıp aileye yaptıklarının yasal olmadığını gerekirse okuldan bile attıracaklarını söyleyerek korkuttu. İstifa etmezse servis aracı göndermeyeceklerini söyleyen CHP’li belediye, baskılarına devam etti.” (https://www.sabah.com.tr/yasam/2019/01/09/chpli-belediyeden-engelli-kiza-akilalmaz-tehdit-ak-partiden-istifa-etmezsen ).

Yıllardan beri engellilik probleminin yaşlanma ile ilişkisine dikkatleri çekmeye çalışıyoruz. Engelliliğin bireyin yaşlanma sürecine olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması gerektiğini vurgularken, “engeli ile yaşlanan” ve “engelli yaşlı” arasındaki farkın muhakkak dikkate alınmasını öneriyoruz.

Yukarıdaki haberde “engeli ile yaşlanan” genç bir bayanın uğradığı haksızlığın bir istisna olarak görülmemesi gerektiğini vurgulamak isteriz. Yerel seçimlerin yaklaşması, bu haberin önemini arttırmıyor, aksine “engeli ile yaşlanan” vatandaşlarımızın genel durumuna ışık tutuyor. Haberde CHP’li belediyenin ne ahlaki, ne siyasi açıdan kabul edilebilir bir yanı olmayan davranışının benzerlerini, ülkemizin “engeli ile yaşlanan” vatandaşlarının her gün veya sıkça yaşadıkları varsayımından hareket etmeliyiz.

Yaşlılık engellilik değildir, ama yaşlıların bedensel sorunları yüzünden suça meyilli kişiler tarafından “kurban” olarak seçilme riski artmaktadır. Bu yüzden yaşlıya şiddet, ihmal ve suiistimal konularına özellikle dikkat çektiğimiz halde, şimdiye kadar bu soruna da ciddi şekilde el atılmadığını görmekteyiz. Örneğin “Denizli’de bakıcı olduğu iddia edilen kadın işe başladığı ilk gün 96 yaşındaki yaşlı adamın yüzüne biber gazı sıkarak 3 bin 300 TL’sini çalıp kaçtı.” Yaşlı adam ambulansla kaldırıldığı hastanede tedavisinin ardından taburcu edildi.(https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/denizlide-bakici-kadin-dehseti-3036108/ ). Fakat bu adam da istisna olmayabilir. Son yıllarda yaşlılara yönelik saldırılar medyada sık sık haber oluyor.

Yaşlıları ve engellileri koruyan ve kollayan toplum olduğumuzu iddia edemeyiz. Çünkü her iki grubun mensupları düzeltilebilecek ama düzeltilmeyen sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Toplumdan soyutlanma riskinin yanı sıra engelliler ve yaşlılar hakkında yaygın olan önyargılar ve klişeler, onları toplumun marjinalleri haline getirmektedir.

Gerontolojinin perspektifinden engellilik spesifik bir yaşlanma problemidir. Yaşlanma ve yaşlılık ise Gerontolojinin temel problemidir. Fakat ne birinde ne de öbüründe gerontologların görüşleri, önerileri, yöntemleri dikkate alınmamaktadır. Bu açıdan bakıldığında sorun “belediyecilikte” değil, aksine “hepimizdedir”.

2019’u “Yaşlı Yılı” ilan ettikse de, bu yılın “yaşlıların yılı” olacağından şüphe duymaktayım. Şüphelerim yersi değildir. Türkiye’de 1998 yılından beri yaşlanma ve yaşlılık üzerine yaptığım çalışmalardan edindiğim tecrübelerimden kaynaklanmaktadır. Yaşlılık ve engellilik, farklı konu ve sorun olmalarına rağmen, birbirileriyle çok büyük benzerliklere sahiptir. Her ikisi de yoksulluk, hastalık ve bakıma muhtaçlık kavramlarıyla bağlantılıdır. Bu ortak sorunlara benzer çözümler bulunabilir ve Gerontoloji, bu konuda üzerine düşen görevden kaçmayacaktır. Sadece kendisine görev verileceğinden kuşku duymaktadır. Çünkü bir avuç gerontolog işsiz dolaşırken, milyonlarca yaşlının problemlerine Gerontoloji dışında çözüm arayışı devam etmektedir.

 

 

Avatar
Prof. Dr. İsmail TUFANismailtufan@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.