SON DAKİKA

Erasmus Programı Hakkında Duyuru Yayımlandı

Bu haber 15 Ekim 2020 - 16:40 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 2020- 2021 Akademik Yılı Bahar Dönemi Erasmus + program ülkeleri arasında yükseköğretim öğrenci öğrenim hareketliliği başvuru İlan’ını yayımladı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin yayımladığı ilana göre:

“COVID-19 pandemisi, Erasmus programında ve programın yürütülmesinde bir takım değişikler yapılmasını gerekli kılmıştır. Erasmus öğrenci değişim hareketliliğinin;

 • tamamen çevrimiçi,
 • tamamen fiziksel veya
 • kısmi çevrimiçi kısmi fiziksel (karma) yapılması mümkün hale gelmiştir.

Bu doğrultuda Avrupa’daki ortak üniversitelerimizin de, içinde bulunduğumuz dönemde fiziki, çevrimiçi veya karma eğitim şeklinde yollar izlemeleri mümkündür. Erasmus öğrenci değişiminde öğrenciye ödenen hibe konusunda da önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Değişikliklere ilişkin detayları bu ilanın “Maddi Destek” bölümünde yer almaktadır. Ayrıca öğrencinin programını gerçekleştirileceği ülkeye yönelik seyahat kısıtlamaları, yabancıların ülkeye giriş ve ülkede kalışlarına yönelik kısıtlılıklar, vize sürecinde yaşanması muhtemel sınırlamalar, karşı üniversitenin öğrenci kabul edip etmemesi gibi muhtemel durumlar meydana gelebilmektedir. Erasmus programına başvuruda bulunacak öğrencilerin bu hususları dikkatle göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. COVID-19 pandemisinin seyri, Erasmus programının kurallarında önemli değişiklikler yapılmasını gerekli kılmıştır. Yapılan bu değişikler 24 Şubat – 11 Mart 2020 tarihleri arasında Ofisimizce kabul edilen Erasmus öğrenci hareketliliği başvurularını geçersiz bırakmış ve başvuruların yeniden alınmasını gerektirmiştir. Bu bağlamda, programdan yararlanmak isteyen öğrenciler belirtilen tarihlerde başvuru yapmış olsalar dahi başvurularını yenilemeleri gerekmektedir.

BAŞVURU YÖNTEMİ

Başvurmak isteyen öğrencilerin; 14.10.2020 – 29.10.2020 tarihleri arasında Başvuru Formu, Öğrenci Belgesi, Covid-19 Tedbiri Amaçlı Öğrenci Beyan Formu ve almış oldukları bütün dersleri içeren, OBS üzerinden temin edebilecekleri Not Çizelgeleri (Transkript) ile Dış İlişkiler Ofisine aşağıda belirtilen şekilde başvuru yapmaları gerekmektedir. İçerisinde bulunduğumuz pandemi dönemi nedeniyle başvurular yüz yüze/elden teslim alınmayacaktır. Adayların, gerekli belgeleri, ofisimize ait e-posta adresine kendi e-posta adresleri üzerinden iletmeleri gerekmektedir. Başvuru adımları şu şekilde izlenmelidir;

Başvuru formunun, ilanda verilen link üzerinden indirilmesi, gerekli bilgiler ile doldurulması, çıktısının alınması ve imzalanması. Hazırlanan belgenin taratılarak PDF formatına dönüştürülmesi.

COVID-19 tedbirleri kapsamında hazırlanmış olan öğrenci beyan formunun ilanda verilen link üzerinden indirilmesi, öğrenci tarafından doldurulması, çıktısının alınması ve imzalanması. Hazırlanan belgenin taratılarak PDF formatına dönüştürülmesi.

Üniversitemiz “Öğrenci Bilgi Sistemi” üzerinde öğrencinin kendi sayfasına giriş yapması, “Ders ve Dönem İşlemleri” menüsünden “Transkript” linkine tıklayarak transkriptin temin edilmesi.

E-devlet üzerinden “Öğrenci Belgesi”nin temin edilmesi.

5- Hazırlanan ve PDF formuna dönüştürülen belgelerin Dış İlişkiler Ofisimize ait intoffice@ahievran.edu.tr e-posta adresine gönderilmesi. E-posta gönderilirken mailin konusunda öğrencinin adı soyadının mutlaka yazılması gerekmektedir. Başvuru sürecine dair sorularınızı, ofisimize ait intoffice@ahievran.edu.tr mail adresine eposta göndererek iletebilirsiniz.

ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

 1. Öğrenim görmekte olduğu programın birinci akademik yılı içinde olmayan
 2. Kendi bölümüne ait Erasmus İkili Anlaşması bulunan,
 3. Ağırlıklı genel not ortalaması (AGNO) fakülte ve yüksekokullar için en az 2.20/4.00 enstitüler için en az 2.50/4.00 olan öğrenciler başvurabilir. Öğrenimlerinin 1. yılında olan öğrenciler, bir akademik dönemi henüz tamamlamamış olduklarından programa başvuruda bulunamayacaklardır. ÖĞRENCİ SEÇİM SÜRECİ, DİL SINAVI VE SONUÇLARIN İLANI
 4. Başvurusu alınan bütün öğrencilerin ileriki bir tarihinde gerçekleştirilecek olan Online İngilizce yeterlilik sınavına girmeleri ve başvurularının değerlendirilmeye alınabilmesi için bu sınavdan 100 üzerinden en az 40 puan almaları gerekmektedir. Sınavla ilgili bütün detaylar Üniversitemiz Dış İlişkiler Ofisi internet adresinde (https://foreignaffairs.ahievran.edu.tr/) ilan edilecektir.
 5. İngilizce yeterlilik sınavına katılan öğrencilerimiz için Erasmus toplam puanları hesaplanacaktır. Toplam puan hesaplanırken; Ölçüt Ağırlıklı Puan Akademik başarı düzeyi %50 (toplam 100 puan üzerinden) Dil seviyesi %50 (toplam 100 puan üzerinden) Şehit ve gazi çocuklarına +15 puan Engelli öğrencilere (engelliliğin belgelenmesi kaydıyla) +10 puan 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında haklarında korunma, bakım veya barınma kararı alınmış öğrencilere +10 puan Programdan daha önce yararlanma (hibeli veya hibesiz)*** -10 puan Vatandaşı olunan ülkede hareketliliğe katılma -10 puan Hareketliliğe seçilen öğrenciler için: Yükseköğretim kurumu tarafından hareketlilikle ilgili olarak düzenlenen toplantılara/eğitimlere mazeretsiz katılmama (öğrencinin Erasmus’a tekrar başvurması halinde uygulanır) -5 puan **Akademik başarı ve yabancı dil sonucu ortalamasına ilave olarak; aynı öğrenim kademesi içerisinde daha önce Hayat boyu Öğrenme Programı veya Erasmus+ kapsamında hareketlilikten yararlanmış öğrencilerin akademik başarı ve yabancı dil puanı ortalamaları hesaplanırken, daha önce yararlanılan her bir faaliyet için (öğrenim-staj ayrımı yapılmaksızın) 10’ar puan azaltma uygulanır
 6. İkili anlaşması bulunan her bölümden kontenjan miktarı kadar asil ve yine kontenjan miktarı kadar yedek öğrenci seçilecektir
 7. Seçim sonuçları üniversitemiz internet adresi üzerinden ilan edilecektir.

MADDİ DESTEK COVID-19 pandemisi sonrası gündeme gelen çevrimiçi eğitim süreci Erasmus+ öğrenci değişim programının hibe kurallarında bir takım değişiklikler yapılmasını gerektirmiştir. Ulusal Ajans’tan üniversitelere iletilen kurallar çerçevesinde Erasmus kapsamında öğrencilere ödenecek hibelerde aşağıda belirtilen kurallar uygulanacaktır.

 1. a) Hareketlilik çevrimiçi başlayıp fiziksel olarak tamamlanmışsa: çevrimiçi hareketlilik süresince bireysel destek alınmaz, fiziksel hareketlilik için olağan bireysel destek hibesi verilir.
 2. b) Hareketlilik çevrimiçi başlayıp çevrimiçi tamamlanmışsa: bireysel destek hibesi verilmez.
 3. c) Hareketlilik fiziksel başlayıp fiziksel tamamlanır: olağan bireysel destek hibesi verilir.
 4. d) Dersler sanal olarak ev sahibi ülkede(Erasmus ile gidilen ülkede) alınır: olağan bireysel destek hibesi verilir. Erasmus programı kapsamında verilen maddi destek öğrencinin gideceği ülkeye göre değişen ve Ulusal Teklif Çağrısı’nda belirtilen miktarlarda ödenir. Toplam maddi destek miktarının en fazla %80’i öğrenci yurt dışına çıkmadan önce ödenir, kalan kısmı ise öğrencinin dönüşünden sonra ödenir. Bu maddi destek öğrencinin bütün harcamalarını karşılamak maksadında değil, harcamalarına yardımcı olmak amacı ile verilir. İsteyen öğrenciler maddi destekten feragat edebilir.” Sözlerine yer verildi. (Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.