SON DAKİKA

Fatiha Suresini Anlamak ve Yaşamak

Bu haber 18 Mayıs 2020 - 8:56 'de eklendi ve 3.748 views kez görüntülendi.

Kur an Kerim in ilks suresi adeta Kur an ın özeti gibidir. Bu mubarek yedi ayetlik sureyi namazlarımızın her rekatında okuruz. Bu sure aslında müslümana tevhit şuuru veren ve onun Rabbiyle olantlaşmasını canlı ve diri tutan bir suredir. Onun anlamını iyi kavramalı, o bilinçle ve o imanla okumalıyız.

Fatiha suresinin yorumunu yapan tefsirciler, sayfalar dolusu yorumlar yapmışlardır. Aslında bir müslümaın  bu yorumlardan en azından birkaçını okumuş olması gerekir.

Ben bu yazımda çok fazla detaya girmeden kısaca, tefsirlerden anladığım kadarıyla izah etmeye çalışacağım. Fatiha suresini anlamada azda olsa bir katkısı olacağına inanıyorum.

1-“Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla”

Besmele fatihanın bir ayetidir. Allah ın adı ile başlamak müslüman olmanın vazgeçilmez bir sonucudur. Besmeleyle başlmak üç güzel sonucu doğuracaktır. Birincisi, O’nun adını anarak kötü bir iş yapılamaz. İkincisi, Allah ın yardım ve inayetine mazhar olunacaktır. Üçncüsü, şeytanın aldatmalarından korunacaktır. Şeytan ve şeytani düşüncelere karşı daima teyakkuzda (uyanık) olunacaktır.

2-“Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah a mahsustur.”

Hamdetmek, O’ nu erdemlerinden dolayı övmektir. Bu sıradan bir övme değildir. Methetmekten daha özel, şükürden daha geneldir. Gerçek anlamda övgü O’ nun hakkıdır ve sdece O’na yaraşır. Çünkü kainatı yoktan var eden, tüm varlıkları besleyen, terbiye eden, varlıklara özelliklerini veren, yöneten ve yönlendiren gerçek efendimiz, sahibimiz, yöneticimiz O’ dur.

3-“O, Rahmandır, Rahimdir.”

İnsana olan şefkat ve merhametinden dolayı, yaşayacağı dünya hayatında onun için gerekli olan her nimeti var etmiş ki, onları sayamayız bile. Yine onun için lazım olan her kural ve kanunu ona öğretmiştir. Rahmetini tamamlamak üzere ona kitap ve peygamber göndermiş ve onun yolunu kolaylaştırmıştır. Gösterdiği istikamette yürüyenleri ahirette ayrıca ödüllendirecektir. Nankör ve kafirleri ise ahirat nimetlerinden mahrum edecektir.

4-“Ödül ve ceza gününün tek hakimidir.”

Yani ölümden sonra insanın kavuşacağı ahirat ve hesap gününün tek sahibi O’dur. Bütün yetki O’na aittir. İnsan, dünyada yapıp ettiklerinin karşılığını göracaktir. Hiçbir  kayırma, torpil, alışveriş olmayacaktır. Sesler kesilecek, başlar öne eğilecek ve o günün mutlak sahibi ve hakimi olan Allah en adil hükmünü verecektir. Hiçbir zalimin ve hiçbir kafirin yaptıkları karşılıksız kalmayacaktır. İyiler cennete kötüler cehenneme atılacaklardır.

(öyle ise ey Rabbimiz, tüm samimiyetimizle sana söz veriyoruz)

5-“Sadece sana kulluk ederiz. Sadece senden yardım dileriz.”

Ey Rabbimiz! Peygamberin vaıtası ile bildirdiğin her şeye şeksiz şüphesiz iman ediyor, senin koyduğun sınırların dışına çıkmayacağımıza, bütün emirlerine kayıtsız şartsız itaat edeceğimize söz veriyoruz. Senden başka otorite tanımıyoruz. Sadece senin huzurunda rüku ve secde ediyoruz.

Eşsiz ve benzersiz isim ve sıfatlara ve yetkiye sahip olan yalnız sensin. O halde her türlü iyiliğin, güzelliğin senin elinde olduğuna inanıyor ve yalnız senden talep ediyoruz. Senin iznin olmadan hiçbir dileğin gerçekleşmeyeceğine yürekten inanıyoruz. Sadece sana güvenir, sadece senin kudret ve merhametine sığınırız.

6-“Bizi doğru yola ilet.”

Doğru yol (sırat ı müstakim) İslamdır. İnsanı hem dünyada, hemde ahirette mutluluğa ulaştıracak olan İslam yoluna bizi ilet.

Allah ın, Peygamberleri ile kullarına gönderdiği dinin genel adı İslamdır. Yaratan ile yaratılan, Allah ile kul, akıl ile vahiy, hürriyet ile cebir, haksızlık ile adalet, iyi ile kötü ancak İslam ile yerli yerine konmuştur. Onun dışındaki yollar, sistemler, izimler dalalettir, sapıklıktır.

7-“Nimet verdiklerinin yoluna (ilet); gazaba uğrayanların, doğrudan sapanların yoluna değil.”( amin)

İnsanlık tarihi boyunca tevhit sancağını elden ele taşıyan Peygamberler ve onların izinden giden dosdoğru kimselerin, salihlerin, sıddıkların, şehitlerin yoluna bizi ilet. Kötü örnek teşkil eden geçmiş kavimlerin ve onların azgın ve sapkın uygulamalarından bizi uzak eyle.(amin)

Bu azgın ve sapkınların yahudi ve hıristiyanlar olduğu da söylenmiştir lakin onlarla sınırlı değildir.

Rabbim; doğru okuyan,  doğru anlayan ve anladıklarını hayatına aktaranlardan eylesin.Selam ve dua ile.

Not: İstifade ettiğim kaynaklar. Kur’an Yolu tefsiri, Tefhimu’l Kur’ an, Müfredat, Mahmut Kısa nın kısa açıklamalı Kur’an-ı Kerim meali.

Süleyman FAYDALI
Süleyman FAYDALIsuleymanfaydali@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.