SON DAKİKA

“Geleceğe Atılan Adımları Güzelleştiriyoruz”

Bu haber 08 Ağustos 2020 - 16:16 'de eklendi ve 31 views kez görüntülendi.

Karnaval Organizasyon Sahibi Sevgi Bektaş kendi mesleği, yaptığı iş ve işletmesi hakkında gazetemiz “Yeni Aşıkpaşa’nın” sorularına cevap verdi.

Bir Organizasyon Firması Ne İş Yapar?

Karnaval Organizasyon Sahibi Sevgi Bektaş; “Organizasyon firması, organize edendir, neyi nereden ne şekilde sağlayacağını bilen, sorun çözme yetisine sahip, çeşitli unsurları bir araya getiren, düzen içinde uyumla işlemelerini sağlayandır.
Organizasyon firması tedarikçidir. Bizde Kırşehir’de bunun için hizmet veriyoruz.

Bazen firmalar, dışardan desteğe gerek kalmaksızın, kendi içlerinde halkla ilişkiler departmanlarına hazırlattıkları projeleri direkt organizasyon firması aracılığıyla hayata geçirir, bazen de standartlaşmış uygulamalar için konsept uygulatabilirler.
Organizasyon firması bazen kendi belirlediği konsepti, bazen de 3. şahısların hazırladığı projeleri organize eder ki bu, organizasyon tarihinden önce başlayıp bitirilen uygulamalardan, organizasyonun raporunun sunulduğu ana kadar uzanan bir süreçtir.
Gerek kişisel gerekse kurumsal bakıldığında yapılacak bir etkinlik  varsa organizasyon firmasına da ihtiyaç olacağı şüphesizdir. Hatta gerekli bir profesyonel bakış açısıdır.
Organizasyon Firması tanımında, üzerinde durulması gereken önemli bir nokta da, müşterilerin yanlış değerlendirmesidir.
Yani bir aranjörün düzenleyeceği şarkının sözlerini kendisinin yazması gerekmez, bir çiçekçi, aranjman hazırlarken kullandığı çiçekleri kendi bahçesinde yetiştirmez. Bu sebeple “Nasıl yani, Mehter Takımı’nı başkasından mı alıyorsunuz?” gibi sorular sorulmamalıdır.
Bununla birlikte, uzun yıllar bu sektörde faaliyet gösteren bir organizasyon firması iseniz, o zaman müşterilerin ihtiyaçları ve yönlendirmeleriyle zaten ürün ve malzeme stokuna sahip oluyorsunuz. “

Kişi ya da Kurumlar Kendi İşlerini Kendileri Organize Edemez mi?
Sevgi Bektaş “Elbette edebilir, Hiç bir organizasyon firmasının aksine bir iddiası olamaz.
Sonuçta bir elektronik devre tasarlamıyoruz.
Burada önemli olan
Bunun için ayıracağım zaman asli işimde ne kadar kayıplara neden olur?
Buna değer mi?
Onlarca kalem hizmet ya da ürünü nerede nasıl ne şartlarda bulabileceğimi gerçekten biliyor muyum?
Dahası bunları bulduktan sonra, nasıl bir akış planı içinde çalışmalarını sağlayacağımı biliyor muyum? gibi sorulara kişiler kendi içlerinde cevap vermelidirler.”

İyi Bir Organizasyon Danışmanı Nasıl Olmalıdır?

Bektaş;“İyi bir organizasyon danışmanı öncelikle vermek istediğiniz davetin kaç kişilik olacağı ve bütçeniz hakkında bilgi edinir. Bütçenize ve tercihlerinize en uygun mekân kararlaştırılır. Mekânın süslenmesi ve ışıklandırılması kiraladığınız yerin açık ya da kapalı mekân olmasına bağlı olarak değişir. Özellikle düğün davetlerinizde konseptin belirlenmesi düğünü kendi bahçenizde, kır ya da kapalı bir düğün salonunda mı yapılacağına bağlı olarak belirlenir.

Yemekli davetlerde masa düzeni davetlilerin ilgisini çekeceği için özenle hazırlanır. Organizasyon danışmanı davetinizin planlanmasını, hazırlıkların tamamlanmasını ve davetin bitimine kadar geçen sürede her şeyle yakından ilgilenerek sizin kusursuz bir davet vermeniz için yardımcı olur.”

Organize Edilen Düğünlerde Bütçe Ne Kadar Önemlidir?

Organizatör Bektaş: ”Herkes kendi şartlarına göre çok güzel bir düğün yapmak istiyor. O kadar farklı, o kadar geniş yelpazede düğünler yapıyoruz ki bazen biz bile inanamıyoruz.

Çok şaşalı, büyük, tasarımına çok değer verdiğimiz işler yapıyoruz. Bazı müşterilerimizle neredeyse bir yıl önceden projelerini konfirme edip iletişime başlıyoruz. Artık düğünleri üç ay kala yapmıyoruz. Hepsi en azından beş, altı ay öncesinden konuşulmaya başlanıyor.”

Törenleri Nerden Yola Çıkarak Organize Ediyorsunuz?

Düğünlerden önce gelin ve damatla toplantı yaptıklarını belirten Bektaş;

“Sonuçta davetin sahibi onlar, nasıl bir içerik ve düğün hayal ettiklerini konuşuyoruz. Bu düğün içerisinde olmasını ve olmamasını istedikleri şeyleri soruyoruz.

Organizasyonun teknik altyapısını kuran teknik prodüksiyon firmasıyla ses, ışık ve görüntü gibi detaylar üzerine bir toplantı yapıyoruz. Son olarak da, düğünden önceki hafta mutlaka o düğünün teması üzerine müzik arşivinden belirli bir çalma listesi oluşturuyoruz.” ifadelerini kullandı. (Aslıhan Buyruk)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.