"Gençler Vatan Hoca'dan Memnun…" | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

15 Dönüm Arpa Tarlası Yandı

Genel, Güncel, Manşetler

“Gençler Vatan Hoca’dan Memnun…”

Bu haber 19 Şubat 2019 - 14:18 'de eklendi ve 622 views kez görüntülendi.

Yüce Allah Nisâ Sûresi 58. Ayette şöyle buyuruyor, “Ey iman edenler! İnsanlar arasında adâletli davranın ve emaneti, işi ehline verin.” Bu âyetin nüzul sebebi şöyle nakledilir: Mekke fethedilince Hz. Muhammed (SAV), Kâbe’ye gelir ve kapının açılmasını ister. Anahtar; Kâbe’nin bekçilik, temizlik, bakım vs. gibi kutsal vazifeleri yıllardan beri babadan oğula geçerek devam eden ve Müslüman olmayan Osman bin Talha’dadır. Osman bin Talha, Kâbe’nin anahtarını getirip Peygamber Efendimize (SAV) teslim eder. Kâbe’yi açtırıp, putları temizletip, şükür için iki rekât namaz kıldıktan sonra tekrar henüz müşrik olan Osman bin Talha’ya anahtarı teslim eder. Başka bir rivayette, Hz. Ali (ra), Mekke fethedilince müşrik olan Osman bin Talha’dan anahtarları alır. Bu âyet nazil olur. Hz. Muhammed (SAV), anahtarı ondan alıp henüz Müslüman olmayan Osman bin Talha’ya verir. Meali verilen bu âyet ve Hz. Muhammed’in onu bu şekilde uygulaması, emaneti, işi, “yakın, yandaş, makam sahibine” değil; “ehliyet” ve “liyâkatli” olana vermeyi gerektirir. Demek ki, emanet sahiplerinin, emânet edecekleri insanda ilk arayacakları şart ehliyet ve liyâkattir.

Bugün işin ehli bir yöneticiden, Allah’ın rızasını, öğrencilerinin refahını önceleyen bir idareciden, bir bilim adamından bahsetmek istiyorum müsaadenizle. O isim Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Vatan Karakaya. Öncelikle bir Rektör düşünün. Eskiden olsa ve hala yurdumuzun çeşitli illerinde bu lafı duysanız sanırım ilk başta aklınıza ulaşılamayacak bir adam gelir ve size sorulan dönemin ve üniversitenin rektörünü gördün mü deseler görebilmek için ancak resmine bakardınız. Oysa Vatan hoca öyle birisi değil; nasıl mı? Bildiğim kadarını duyduklarımla, gördüklerimle fazlası olmaksızın eksiğiyle anlatayım.

O rektör ki gençlerin korkulu rüyası değil. Onların iftar sofrasında, sahur duasında, camide aynı safta, kampüsün bahçesinde, kantininde, yemekhanesinde, kütüphanesinde, kafeteryasında öğrencileriyle beraber. Öğrencilerini tanıyan, onların istek ve beklentilerini bilen ve duruma hakim olarak gücünün yettiğince uygulamaya çalışan bir ağabey. O, şehrin eşsiz manzarasına nazır koltuğunda oturup görev süresini doldurmak peşinde değil. O, herkese tepeden bakan, Allah’ın yarattığı kullara üstünlük kuran ve çalışanlarına haksızlık yapan birisi değil. O, siyasi ideolojilerine göre insanları yargılayan birisi hiç değil, bilakis ideolojilerin de mezhepçiliğin de aşırılığının insanlar arasındaki ilişkilere zarar verdiğini düşünen; bundan dolayı insanların arasında sevginin, hoşgörünün, güleryüzün olması ve baki kalması gerektiğini düşünen bir insan. O, oturmuş olduğu koltuğun hesabının ahirette sorulacağını bildiği için Allah’ın rızası için başında bulunduğu kurumun bünyesinde okuyan öğrencilere, akademik personele ve görevlilere en verimli, en adil, en doğru hizmeti verebilme gayretinde olan samimi bir mü’min. Üniversitemizi ülke çapında tanınan ve üst seviyelere çıkarmak için gayret eden bir bilim adamı.

Vatan Karakaya kimseye şirin görünmez, dünyalığı kurtarmak, koltuğunu korumak için haksızlığa rıza göstermez, her daim öğrencilerini önceler ve tek ve vazgeçilmez derdi daha kaliteli bir eğitim verilebilecek bir ortamı öğrencilere ve hocalara sunabilmektir. Rektör hocanın ekibi de keza öyledir. Sokakta, öğrencilerin arasında, manavda, pazarda, çarşıda, pastanede dolaşıyorlar, eşleriyle çocuklarıyla alışveriş yapıyorlar, parka gidiyorlar. Onlar da tıpkı rektör hoca gibi içimizden. Öğrencilerine, “öte git.” demezler asla. Her zaman öğrenciye koşar adımla giderler. Böyle anlayışlı, böyle vizyonlu, böyle geleceğe umutla bakan bir rektöre ve ekip arkadaşlarına sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Rektör hocanın ekibi de herhangi bir siyasi düşünceye bağlı bir grup değildir. Zira onun ekibinde öncelik siyaset değil; başarı, hoşgörü, sevgi, saygı, azim, kararlılık vardır. Vatan Karakaya’yı Kırşehir’in sevme sebebi; onu kendi içinden birisi olarak görmesidir. Çünkü Rektörlük makamı Türkiye genelinde çok forslu bir makam ilken Kırşehir’de Vatan Hoca sayesinde her vatandaşımızın rahatça ulaşabileceği, derdini anlatabileceği, görüşlerini beyan edebileceği bir makamdır. Hâl böyle olunca başta taraflı tarafsız her öğrenci, hocaların büyük bir kısmı vedahi Kırşehir halkı Vatan Karakaya’nın çalışmalarını görüyor, takdir ile karşılıyor ve “yaptıkları yapacaklarının teminatıdır” düsturu ile ona  önümüzdeki dönem için de kefil oluyor.

Allah’ın rızasını önceleyen, insanların refahını düşünen, öğrenciye ve gelecek nesillere hizmet etmek için koşturan, bugün ölecekmiş gibi ahiret için; hiç ölmeyecekmiş gibi de dünyada salih amel için gecesini gündüzüne katarak çalışan insanların yanında her daim o davayı yol bilmiş insanlar olacaklardır. O yol da, yolcular da Allah’ın izniyle selamet içerisindedirler. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya ve ekibine 2018-2019 eğitim-öğretim Bahar Döneminde başarılar diliyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Selam ve dua ile…

Muhammed Mazhar ŞAHİN
Muhammed Mazhar ŞAHİNmuhammedmazharsahin@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.