Gerçek Dostlar Edinelim | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Hacı Turan Bayram Mesajı Yayınladı

Genel, Güncel, Manşetler

Gerçek Dostlar Edinelim

Bu haber 27 Aralık 2019 - 9:21 'de eklendi ve 403 views kez görüntülendi.

Dost önemli bir kavramdır. Bu kavramla ilgili çok sözler söylenmiştir. Öncelikle şu ayeti zikretmek isterim. Nisa suresi 125.ayette Yüce Allah “Allah İbrahim i dost edinmiştir” buyuruyor. Demekki dostluk öyle birşey ki, Allah ile kul arasında bile söz konusu olabiliyor. Bence asıl dostlukta budur. Allah ın dosluğunu kazanabilmek için, bir peygambere hitap edldiği gibi Yüce Allah ın bize “dostum” diye hitap etmesini düşünmek söz konusu değildir.

Lakin şunu düşümek lazım. Yüce Allah Hz. İbrahim i niçin dost edinmiş. Hz. İbrahim hangi davranışlarıyla böyle bir hitaba mazhar olmuş. Bunu anlayıp idrak ettikten sonra, İbrahim gibi bir teslimiyet gösterilirse o dostluğa mazhar olunacağı muhakkaktır.

İnsanlar sevdiklerine genelde dostum diye hitap ederler. Dost: sevilen, itimat edilen kimse, gerektiğinde en ince sırların bile paylaşıldığı, güven veren kimse. İnsanın birlikte olmaktan haz duyduğu, ayrılığından üzüntü duyduğu, sevinç ve kedere ortak olan kimsedir.

Şu sözler dost için söylenmiş sözlerdir.

Dost acı söyler; gerçeği, üzücüde olsa saklamadan söyleyip, dostu korumak amaçlı söylenen sözdür.

Dost dostun eğerlenmiş atıdır; gerçek dostu 24 saat arayabilir ve yardımcı olacağından emin olbilirsin.

Dost başa düşman ayağa bakar; dost senin daima yükselmeni, düşman ise ayağının kaymasını ve kaybetmeni ister.

Dosta düşmana karşı; dostun üzülmemesi, düşmanın sevinmemesi için çalışmayı ifade eder.

Dostun attığı taş baş yarmaz; dostun acı sözleri iyi niyetli ve lehimize olduğu için bizi üzmez.

Dünyada nice dost edinilen veya dost bilinen insanlar vardırki, insanın helakine sebebiyet verebilir. Bu sebeple kimi dost edindiğin çok önemlidir. Elbette bu konuda en çok uyarısına kulak vereceğimiz Yüce Rabbimizdir. ” Allah a itaatsizlikten sakınanlar dışında, dostlar bile o gün birbirine düşmandır” (Zuhruf suresi 67.ayet)

Dünyada edinilen dostlar, insanın var oluş amacına hizmet etmemişse, ancak ömrün zayi edilmesine ve insanın helakine katkıda bulunmuş olur. İnsanı Allah a kulluktan uzaklaştırıp, hep maleyani şeylere sürükleyen, haram helal gözetmeyen, “gülelim eylelim kam alalım dünyadan” anlayışıyla hareket eden dostlar, ilahi huzurda birbirlerinden nefret edeceklerdir.

Allah ın mesajından uzak olan ve ondan yüz çevirenleri arkadaş ve dost edinmemek gerekir. Onlara olan yakınlık ancak, ilahi hakikatleri anlatmak ve ikaz için olmalıdır.

Bu konuda Rabbimiz bizi uyarıyor: ” Allah ın mesajını görmezden gelen kimseye, bir şeytanı tahsis ederiz.( ona arkadaş ve dostolur.) artık bu onun arkadaşıdır.

Kendilerini doğru yolda zannederken bu arkadaşlar onları saptırır dururlar. Sonunda o kişi bize gelince ( o kötü arkadaşına hitaben), ” keşke seninle aramız doğu ile batı kadar uzak olsaydı.( seninle hiç tanışmış olmasaydım) der. Ne kötü arkadaş ( mışsın sen)  (Zuhruf suresi 36-38.ayetler.)

Allah ın mesajından uzak olursak, bizi cehenneme sürükleyecek şeytanların bize musallat olması kaçınılmaz olur.

Yüce Allah bizlere birbirini Allah için seven, birbirini hayra teşvik eden, Allah ı hatırlatan, kötülüklere karşı uyaran gerçek dostlar nasip etsin. Selam ve dua ile.

Süleyman FAYDALI

Süleyman FAYDALI
Süleyman FAYDALIsuleymanfaydali@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.