Göçmen Kuşlar | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

6 Katlı Bina Karantinaya Alındı

Genel, Güncel, Manşetler

Göçmen Kuşlar

Bu haber 14 Mayıs 2020 - 8:31 'de eklendi ve 2.693 views kez görüntülendi.

Mayısın ikinci haftasını “Dünya Göçmen Kuşlar Günü” olarak kutluyoruz.

Canlılar; güvende olmadıklarında, beslenemediklerinde, daha iyi ortamlar elde edebilmek için göç ederler.

Dünya Göçmen Kuşlar Gününü kutlamaktaki amacımız; Kuşların zorlu göç yolculuklarına dikkati çekmek, karşılaştıkları tehditlere karşı duyarlı olmak ve insanlara birlikte yaşadığı kuş türlerini tanıtmaktır.

Türkiye pek çok konuda olduğu gibi kuş varlığı yönünden de stratejik öneme sahiptir. Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasında binlerce yıldır süregelen kuş göç yollarından ikisi Türkiye üzerinden gerçekleşiyor.

Bu iki göç yolundan bir tanesi de Kırşehir’imizden, Seyfe Gölü Kuş Cenneti üzerinden geçiyor.

Her yıl on binlerce kuş, üreme ve kışlama alanları arasında uzun bir göç yolculuğu gerçekleştiriyor. Göç hareketi, ilkbahar ve sonbaharda yoğun olmak üzere yılda iki kez yaşanır.

Göçmen kuşlar, zorlu yolculukları sırasında güç toplamak için sulak alanlarda durup dinlenirler. Seyfe Gölü Sulak Alanı da bu yönüyle büyük öneme sahiptir.

Bazı kuş türleri ülkemiz üzerinden geçerek üreme alanlarına ulaşmak, bazıları ise üremek için ülkemize göç eder. Üremek amacı ile yöremize gelen kuşlara Seyfe Gölü Kuş Cenneti ev sahipliği yapmaktadır.

Leylekler en bilinen göçmen kuşların başında gelir. Kış aylarını geçirdikleri Afrika’dan üreme alanlarına yönelen yüz binlerce leylek Anadolu da veya bir kısmı Anadolu coğrafyasını geçerek yavrularını yetiştirecekleri alanlara ulaşırlar.

Bilhassa tersine göçün başladığı sonbahar ayında Seyfe Gölü Kuş Cenneti, leyleklerin toplanma alanı olmaktadır. Kafileler halinde göç eden leylekler Seyfe Gölü Bölgesinde belirli bir süre konaklar, dinlenir, beslenirler hem de diğer kafileleri beklerler.

O guruba ait kafileler birleştiği zaman gökyüzünde veda turları atarak hedeflerine doğru uçarlar. Yüzlerce leyleğin gökyüzündeki süzülüşünü izlemekte ayrı bir zevk oluyor.

Yapılan araştırmalar göçmen kuşların yüzde ellisinden fazlasının göç yollarında telef olduğunu gösteriyor.

Göçmen kuşların telef olmasına sebep olan sorunlar; meralar, sulak alanlar ve ormanlar gibi yaşam alanlarının yok olmasıdır. Ayrıca, zirai mücadele ilaçları, kimyevi gübreler, yasa dışı avcılık, yumurta toplama, yuvalara, yumurtalara ve yavrulara zarar verme de kuşları tehdit eden unsurların başında geliyor.

Göçmen kuşlara “misafirlerimize” uygun konaklama ve beslenme alanları oluşturmak zorundayız.

Seyfe Gölü Kuş Cennetimize sahip çıkar güzelliklerinin yok olmasına izin vermezsek görevimizi yerine getirmiş oluruz.

Bunun içinde mutlaka “Seyfe Pınarı”, “Horla Pınarı”, ve “Malya Pınarı” üzerindeki tehditleri ortadan kaldırarak göle yüzeysel su girişini sağlamalıyız.

Bilhassa “Seyfe Pınarı” bizim için çok önemli. Buradan göle su girişi olduğu zaman, oluşan adacıklar, turbalıklar, sazlıklar kuşların barınmasına, üremesine ve korunmasına büyük bir katkı sağlıyor.

 

Ömer Çetiner
Ömer Çetineromer@omercetiner.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.