SON DAKİKA

Genel, Güncel, Manşetler

Genel, Güncel, Manşetler

İlhan Sağlık Alanındaki Aksaklıkları Dile Getirdi

Bu haber 16 Kasım 2018 - 16:04 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.

 

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmelerinde sağlık alanındaki uygulamalarda yaşanan aksaklıkları ve yetersiz kalınan durumları dile getirdi.

Milletvekili İLHAN, Kırşehir Hastanesi’nde hastalara müdahalelerde ivedilik ve öncelik gerektiren hangi konularda sorunlar oluştuğunu ve vakalara müdahalede ne tür sıkıntılar yaşandığını belirterek hastanenin fiziki koşulları ile hastaların tedavileri için hastane ortamındaki imkanların iyileştirilmesi yönünde önlemler alınması gerektiğini söyledi. Diğer taraftan Kırşehir Hastanesi’ndeki hemşire ve yardımcı sağlık personelinin döner sermayelerinin yetersiz olduğunu belirterek arttırılması konusuna da değindi.
İlhan açıklamasında: “Sayın Bakanım, ben de dâhilîye uzmanıyım, yirmi yıldır doktorum. Kırşehir Milletvekiliyim. Kırşehir’de çalıştığım süre içerisinde günlük 100-150 hasta bakıyordum. Hastanemizin çok büyük problemleri var. Hastanemiz çalışanları çok iyi döner sermaye almadıkları için hasta sayısında kısıtlama yaptılar, günlük 30-40 hasta bakıyorlardı. Aynı zamanda döner sermaye düşük olduğu ve malpraktisler çok yüksek olduğu için ameliyatlar da yapılmamaya başlandı. Hastalar sürekli olarak sağa sola sevk ediliyor, özellikle Kayseri’ye ve Ankara’ya. Bir safra kesesi ameliyatı bile yapılamıyor Kırşehir’de. Maalesef durum böyle. Bu konuya el atmanızı istiyorum.
Hastanemizde kan ve kan ürünlerine ulaşmamız mümkün değil. Özellikle trombositler Kayseri’den geliyor Kırşehir’e. Kırıkkale’ye de Ankara’dan geliyormuş, öyle duyduk. Bu bizim için büyük bir sıkıntı çünkü kanamalı hastaya ivedilikle müdahale etmemiz gerekiyor ve müdahale edemiyoruz. Bunun önlemini mutlaka almanızı istiyoruz çünkü bu bizim için büyük bir sorun. Hemen hemen bütün doktorlar trombosit yönünden bir soruşturma geçirdiler Kırşehir’de. Çünkü trombositler yedi saatte geliyor, hastayı sevk etseniz iki saatte hasta gidecek ancak hastayı hiçbir merkez kabul etmiyor.
Sizden bir ricamız ve isteğimiz de, bu sevkleri lütfen erken kabul etsinler, doktor arkadaşlar bu konuda çok sıkıntı yaşıyorlar. Çünkü hem hasta yakınları hem doktorlar bu durum nedeniyle çok mağdur duruma düşüyorlar. Geçen yine bir hasta daha, -aynı şekilde diyabetten ölen 17 yaşındaki hastamız gibi-, diyabet hastası, beni aradı on beş gün önce, insülin pompası kullandığını söyledi; dolar kurundan dolayı insülin pompasının fiyatının arttığını ve artık kullanamayacağını belirtti. Ben de ısrarla kullanması gerektiğini, en azından 4 defa insülin alması gerektiğini vurguladım fakat bunu yapamamış, kendi kafasına göre tablete geçmiş. Hasta, tip I diyabetti. Bu hasta ketoasidoz komasına girdi. On gün, on beş gün yoğun bakımda yattı ve daha sonra iyileşmeyle taburcu oldu fakat bu bende büyük bir korku uyandırdı çünkü sonuçta hastalarımız çok bilinçli değil Türkiye şartlarında. Tip I diyabetin, mutlaka insülin endikasyonu var. Bu hasta tablet kullanarak büyük bir tehlikeye girdi. Sizden isteğimiz, bu insülin pompasının geri ödeme kapsamına alınması. SGK tarafından herhâlde ödenmiyormuş. Fiyatı da dolar kurundan dolayı 18 bin liraya çıkmış.
Az önce tarafımla paylaşılan yine önemli ve hassas bir konuya daha değinmek istiyorum. Bir lösemi hastamız var, 3,5 yaşında. Çocuğun ismi Yavuz Vehbi Köroğlu. Bu da aslında denk geldi, az önce mesaj geldi. Ben, bu çocuğun ilacını daha önce bir defa büyük bir çabayla getirtmiştim. İlacın ismi Oncaspar. Bu, kemoterapi ilacı. Lösemili hastalarda, özellikle çocukluk çağındaki lösemilerde kullanıldığında tedavi şansını arttıran ve tedavi başarısı çok yüksek olan bir ilaç. Siz daha iyi bilirsiniz ama ilacı almadığınız zaman hem hasta yakınları hem doktorlar sıkıntıya giriyor. Onun için bu Oncaspar’a nasıl bir çözüm bulabiliriz, bunu soracaktım.
Diğer bir sorum da; aile hekimliği 2005 yılında Türkiye’de Düzce’de başladı fakat hiçbir zaman sevk zincirine bir türlü giremedik. Aslında amaç birinci basamak olarak aile hekimliğini kullanmaktı ancak hastalar baş ağrısı, diş ağrısı, diz ağrısıyla bile üniversite hastanelerine gelmekteler. Bu da bizim için büyük bir sıkıntı oluşturuyor. Kanser hastalarına mı, diyabet hastalarına mı, hipertansif hastalara mı bakalım yoksa topuk ağrısıyla, diz ağrısıyla mı ilgilenelim? Bu nedenle en kısa zamanda isteğimiz, aile hekimliğinde sevk zincirinin yeniden getirilmesidir.
Bir de obezite konusunda bir saptamam var. Benim de yakın zamanda obeziteden ameliyat olmuş bir akrabam vefat etti. Bu obezite merkezlerini ciddi bir şekilde taramak lazım. Tabii ki başarılı olan merkezler de mutlaka vardır fakat ameliyatların yapıldığı yerlerin şartları mı uygun değil, yoksa cerrah mı yetersiz, onu bir tekrardan tetkik etmek gerekiyor çünkü eğer obezite cerrahisinde başarılı olamazsanız bunun sonuçlarının çok vahim olduğunu medyada duymaya devam ederiz.
Ayrıca Kırşehir hastanesi afili bir hastane, hem eğitim hem de araştırma, tıp fakültesi hastanesi. Kırşehir hastanemizde hemşirelerin döner sermayeleri çok yetersiz. Yaptıkları işin karşılığı değil. En kısa zamanda hemşirelerin ve yardımcı sağlık personelinin döner sermayelerinin arttırılması hususunda da yardımlarınızı bekliyoruz. Teşekkür ederim.” dedi. (Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.