Kadim Kırşehir | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Esnaf, Yeni Döneme Duayla Başladı

Genel, Güncel, Manşetler

Kaman’da Metruk Binalar Yıkılıyor

Genel, Güncel, Manşetler

Kadim Kırşehir

Bu haber 04 Ekim 2019 - 8:59 'de eklendi ve 445 views kez görüntülendi.

Kırşehir Anadolu’nun ortasında doğudan batıya güneyden kuzeye giden tarihi ipek yollarının kesiştiği orta Kızılırmak havzasında diğer adı ile Hitit vadisinde hanı, hamamı köprüleri ile yolcuların tacirlerin tüccarların, seyyahların Anadolu’nun Türkleşmesinde öncülük yapan Alperen’lerin Anadolu’nun her noktalarına ve  Balkan’lara ulaşmalarında konaklayabilecekleri yer olan bir kavşak da bulunan Kadim şehir Kırşehir, asırlar içinde çeşitli kavimlere ev sahipliği yapan her tarafı buram buram kültür kokan Kırşehir’in ulu bir çınar gibi, kökü tarihin derinliklerine inmekte olduğunu, günümüzde yapılan Kaman Çağırgan da ve merkez Kale Hüyük’teki kazılarda yapılan kazı katmanlarında görüyoruz ki Osmanlı, Selçuklu, Bizans demir ve tunç çağ olarak devam etmektedir.

Coğrafi konum olarak yolların kesişme noktasında bulunan her devirde stratejik değeri olduğu için alperenler, erenler, edipler, şairler, ozanlar, tacirleri, tüccarlar bu kadim şehre kesin uğrayıp üs olarak kullanmışlardır.

Horasanda Hoca Ahmet Yesevi’nin ocağında yetişen talebelerin zincir halkasını oluşturan Ahi Evran-ı Veli, Hacıbektaş-ı Veli, Yunus Emre, Şeyh Edebalı, Kaya Şeyhi Süleyman Tükmani, Ahmedi Gülşehri, Aşık Paşa lar, bu mukaddes toprakların üzerinde derin izler bırakarak bu günlere gelmemize vesile olan hizmetlere imza atmışlardı.

Ahi kültürü ve Ahi’lik ahlakı ile yetişen Kırşehir halkı geçmişten günümüze herkese kardeşçe kucak açarak ekmeğini paylaşıp süzme Türkmen olan abdalların Kırşehir’e yerleşmesine vesile olmuşlardır.

Çeşitli ciddi kararlar genelde Kırşehir de alınarak hayata geçmiştir, üç alperen ve Şeyeh Edebalı şimdiki Hılla gölü civarında toplanıp Osmanlı’nın kurulmasına vesile olmuşlardır.

Yine halkın dili Farsca, devletin yazışması Arapça olduğu bir dönemde, Aşıkpaşa on iki bin beyitlik öz türkçe Garipname’yi burada yazarak Karaman Oğlu Mehmet’in devlet dairelerinde ve sokak da, halkın Türkçe konuşmaları için ferman vermesinin tomurcuklanmasına vesile olmuştur. Karaman Oğlunun fermanından evvel Türkçe Kırşehir de doğmuştur. Türk dil bayramının her yıl üç Kasım da Uluslararası düzenlenen Aşık Paşa’yı anma şöleni ile birleşdirilip, Kırşehir de de yapılması en büyük arzumuzdur.

Bekdaşi kültürünün şeyhi Hacıbekdaşı Veli, ünlü tasavvuf şairi Yunus Emre cihan padişahı Osman beyin kayınpederi Şeyh Edebalı, bu topraklara iz bırakmışlardır.Zamanın valisi Cacabey’in yaptırmış olduğu Gökbilim Medresesi o tarihte uzay araştırmaları yaparak uzaya roket fırlattığı medresenin sütunlarında görülmektedir.Anadolu adballarının da yerleştikleri yer yine Kırşehir’dir. Kırşehir halkı onları bağrına basıp sahiplenmişlerdir. Abdal kültürünün Anadolu da ki merkezi Kırşehir de

Aşık Musa Dadaloğlu, Aşık Sayıt, Aşık Seyfullah, Aşık Hasan gibi halk aşıkları yazdıkları destanlar ve şiirler ile malzeme temin ederek abdalların söyledikleri türkü ve bozlaklara vesile olmuşlardır. Muharrem Ertaş, Hacı Taşan, Çekiç Ali, Eyvaz Usta ve asrın son Adalı Garip mahlaslı Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş bu topraklarda yetişmişlerdir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye de tek Kırşehir de kurulan “Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu” nun tamamı abdallardan seçilerek yurt içi ve yurt dışında etkinliklere katılarak abdal kültürünün yaşatılmasına ve Kırşehir’in tanıtılmasına hizmet etmektedirler.

İç Anadolu’nun Moğol’lar tarafında yakılıp yıkılmasında Kırşehir’in dağları çırılçıplak kalmış ve bölgemize maalesef bozkır denmesinin asil acı sebebini yaşamaktayız.

Malya Ova’sında gerçekleşen Baba İshak isyanındaki kardeş kavgasına şahit olmuş dur.

Ahi Evran-ı Veli Kırşehir de ki çarpışmada doksan küsür yaşında kılıç kalkan vuruşarak rahmetli olmuştur. Kırşehir Ahi Meydanı’nda mezarı, külliyesi ve Camisi bulunmaktadır.

Bir siyasi hırs uğruna İl’liği elinden alınıp, İlçe yapılarak Nevşehir’e bağlanıp üç yıl sonra tekrar İl yapıldığında üç tane ilçesi Nevşehir’e bırakılarak mağdur edilen ve Ahi Evran ile Hacıbekdaşı Veli’nin birbirinden ayrılmasına sebep, Kırşehir için en büyük acı olmuşumdur. Ahi’lik ve Bekdaşilik kültürü iç içe, bir birini tamamlayan entegre kültürün bağlarının kopması en büyük kültürel kayıp olmuştur. “Geri Verin İlçemizi” diye yazmış olduğum şiirimdeki bir dörtlükte söylemişim.

Yunus Emre İle Sırdaş

Ahi Evran İle Gardaş

Ayrılırmı Hacıbektaş

Geri Verin İlçemizi.

 

On bin yıllık geçmişi olan Anadolu’nun Kadim şehri Kırşehir tarihinde çeşitli badireler atlasa da, verimli toprakları ile, kültürüyle, sanatıyla, tarihi yerleri ile, her derde deva kaplıcaları, kuş cenneti, deniz gibi Hirfanlı barajı ile, Kılıçözü vadisine uzanmış yeşiller için de güllerin açtığı, bülbüllerin örttüğü, sırtını Kervansaray, Baranlı ve Obruk dağlarına yaslayan, şarkdan garba giden yolun içinden geçtiği, görenlerin aşık olduğu, saklı bir Cennet’tir Kırşehir.

KADİM KIRŞEHİR

 

Yesevi ocağının Horasandan saldığı

Nice dağlar aşarak çile ile geldiği

Şeyh, Alperen, Erenin konaklayıp kaldığı

Şarktan garba gidenin yollarıdır Kırşehir.

 

Ulu Aşıkpaşa’nın Garipname yazdığı

Arapça’nın, Farsça’nın üzerini çizdiği

Onikibin beyite sözlerini dizdiği

Öz Türkçenin doğduğu dilleridir Kırşehir.

 

Ahi’liğin merkezi, medeniyet beşiği

Ahlak, sanat, adalet bu sistemin ışığı

Yamak, çırak, kalfalık, ustalığın eşiği

Otuz iki mesleğin kollarıdır Kırşehir.

 

Moğol akınlarının tahrip edip yıktığı

Malya’daki isyanın canımızı yaktığı

Masum Türkmen kanının oluk oluk aktığı

Yüreklerdeki korun külleridir Kırşehir.

 

Ozanların diyarı yok ki benzeri eşi

Türkülerle yoğrulmuş kutsal toprağı taşı

Bozlakları söylemek garip Abdalın işi

Sazlardaki perdenin telleridir Kırşehir.

 

Dokuzyüz elli dörtte o karara vardılar

İli ilçe yaparak Nevşehir’e saldılar,

Hacıbektaş, Avanos, Kozaklıyı aldılar,

Demokrasi gazisi illeridir Kırşehir.

 

Eski ilçe Çiçekdağ ilin aziz köşesi

Makilik ormanıdır Akçakentin meşesi

Akpınar’ı görenin açılıyor neşesi

Kaman’daki cevizin dallarıdır Kırşehir

 

Uzanır Malya çölü Boztepe’ye dayanır,

Mucur’daki bahçeler yeşillere boyanır,

Kılıçözü Vadisi bahar ile uyanır,

Türküsünde söylenen gülleridir Kırşehir.

 

 

Kalesinden bakanlar seni Cennet sanıyor

Kaplıcası, halısı,pekmez ile anıyor

Gökbilim Medresesi Cacabey’i tanıyor

Fırlatılan roketin yelleridir Kırşehir.

 

Seyfe deyince akla Çetiner’in geldiği

Yok olmaktan koruyup tedbirini aldığı

Göçmen kuşların gelip konaklayıp kaldığı

Yüzdoksan çeşit kuşun gölleridir Kırşehir.

 

Deniz gibi Hirfanlı eteğini süslüyor

Kızılırmak sulayıp bucakları ıslıyor

Binbir çeşit mahsülün bu toplumu besliyor

Bozkır tezenesinin elleridir Kırşehir.

 

İbrahim kalemiyle şiirleri diziyor

Kırşehir’e gelenler dört bir yanı geziyor

On bin yıllık gecmişin tarihlerde yazıyor

Kadim olan asırın yıllarıdır Kırşehir.

 

Bekdikli Halk Ozanı

İbrahim Düğer /07/07/2017

 

İbrahim Düğer
İbrahim Düğerasikpasagazetesi@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.