SON DAKİKA

“Kadına Yönelik Şiddet Özünde Olan Unsurlarca Engellenmektedir”

Bu haber 24 Kasım 2018 - 15:34 'de eklendi ve 67 views kez görüntülendi.

 

 

 

Kırşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Dr.Öğr.Üyesi Emine Şener 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününe özel basın açıklaması gerçekleştirdi. Emine Şener açıklamalarında: “Kırşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kalpten kalbe giden görünmez yolun farkında olan gönüllerin sayısı artmadıkça kadına/insana yönelik şiddete ilişkin konuşulmaya devam edilecektir. Elbette romantik bir söylem peşinde olmadan, rasyonel zeminde çözülmesi gereken bu sorunu tek boyutlu olarak ele alarak çözemeyiz. Ancak kadına yönelik şiddetin çözümü, sorunun özünde olan unsurlarca engellenmektedir. Kalıp yargılarla, toplumsal rolleri keskin sınırlarla belirlemeye çalışan bir bakış açısı bu unsurlardan biridir. Bugün sadece Türkiye’de değil birçok ülkede yasal düzenlemelerle kadına yönelik her türlü ayrımcı yaklaşımlar ortadan kaldırılmaya çalışılsa da toplumsal zeminde kendine bir alan bulmakta zorlanan bu sorun, artarak devam etmektedir. Kısaca sorunun çözümü aynı zamanda sorunun kökünde yatmaktadır. Değişen toplumsal yapıda çoklu rolüyle kadın maalesef şiddete maruz kalmaya devam etmektedir. Bu evrensel sorun ancak insani unsurları işe koşarak çözülebilir. Bu düşünceden hareketle; 25 Kasım 1960 tarihinde Dominik Cumhuriyeti’nde 3 kız kardeşin maruz kaldığı insanlık dışı tablonun tekrar etmemesi için sembol olarak Birleşmiş Milletler, 1999 yılında bu günü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak belirlemiştir. Uluslararası boyutta mücadele ve dayanışma etkinlikleriyle toplumda şiddete karşı bilinç oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi sürecinde sadece kadınlar değil erkeklerin de aktif olarak sürece katılması gerekmektedir. Canın cana dokunmasını her daim olumlu olarak algılayıp, duygularını yöneten, değerlerinin bilincinde, kalıp yargılardan uzak bireyler yetiştirme sorumluluğu taşıyan aile ve eğitim sistemimizin her zaman destekleyicisi bir oluşum olarak, Kırşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi, bu konuda üzerine düşeni yapmakta kararlı ve hazırdır.

Bu amaçla Kırşehir Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak, kadına karşı her türlü şiddetin sadece kadına yönelik değil, toplumun her kesimine karşı yapılan bir şiddet olduğuna, kadının bedensel, ruhsal ve sosyal yönden zayıflatılmasının ve ezilmesinin temel insan hakları ihlali olduğuna, ailenin ve çocuğun sağlığını tehdit eden önemli bir sosyal sorun olduğuna ve kadına yönelik şiddetin hiçbir gerekçesinin olmayacağına olan inancımızı koruyarak, bütünsel bir bakış açısıyla sadece kadına değil insana karşı her türlü şiddetin karşısında olduğumuzu bildiririz.” dedi.( Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.