SON DAKİKA

Küreselleşme Sürecinde Gerontolojik Hizmetler

Bu haber 23 Mart 2019 - 8:57 'de eklendi ve 569 views kez görüntülendi.

Küreselleşme, “global player” denilen uluslararası çapta şirketlerin yönetimindedir. Devlet içinde devlet gibi hareket edebilen bu dev şirketler toplumsal oyun kurallarını da belirlemektedir. İş yerlerini istedikleri yerlere transfer etmektedirler. Ürünleri ve hizmetleri, kendi belirledikleri senaryolara göre farklı coğrafyalar arasında dama taşı gibi bir oraya bir buraya sürerek, bu oyunun gladyatörlerinin kim olduğunu göstermektedirler. Bu yüzden sosyal adalet sorusu yeniden sorulmalıdır. Bazılarına göre küreselleşme, Üçüncü Dünya’nın Birinci Dünya’yı yakalama yarışı olarak da görülebilir. Yaşam standardının yükseltilmesi, kişi başına gelirde artış veya dünya piyasalarından daha fazla pay alabilme umuduyla yürütülen bu yarışı Üçüncü Dünya’nın kazanma şansı düşüktür. Ama böyle kalması gerekmez. Bu yüzyılda Birinci Dünya, karşısına çıkan bu rakibin sürprizlerine karşı kendini hazırlamaktadır. Hatta yarışı kaybedebileceğini bile hesaba katmalıdır.

Almanya’nın eski Başbakanı Helmut Schmidt ölümünden bir-bir buçuk ay önce çıktığı bir televizyon programında, Avrupa’nın 21.yüzyılın sonunda, dünya piyasalarında hiçbir önemli rolünün kalmayacağı öngörüsünü ortaya atmıştı. Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Roman Herzog ise küreleşmenin sırf dünya piyasası yaratmakla kalmadığına, aynı zamanda dünya çapında düşünce piyasasının da ortaya çıkmasına yol açtığına dikkat çekmiştir. Yaşlılık da küresel olgudur ve küreselleşmenin bir parçası olarak görüldüğünde, yeni piyasalar ve yeni düşüncelerle yeni bir yaşlılık da mümkün görünmektedir.

Yaşlanan dünyada küreselleşme Türkiye’ye açısından yeni fırsatlar yaratmaktadır. Bunlar ilk etapta hizmet sektöründe yer almaktadırlar. Hizmet sektöründe dünyanın önde gelen ülkeleri ile yarışabiliriz. Turizm ve hava taşımacılığı sektörlerinde bunun kanıtlarını ortaya koyduk. Şimdi yaşlanmayı dikkate alarak turizme yaş faktörüne bağlı yeni boyutların eklenmesi faydalı olacaktır. Seyahat, tatil ve turizm sektörlerinde kalifiye yönetici, planlayıcı ve organizatörlerle daha güçlü sektörlerin yaratılması mümkün olacaktır. Geleceğin hizmet sektörlerinde yeni kalifiyelikler talep edilecektir. Başta kaliteli eğitim aranacaktır. Eğitim kalitesi yükselmezse, geleceğin “oyun kurucuları” arasında yer alma şansımızı pek yüksek görmüyorum.

Hizmet sektöründe “anlatana” değil, “yapana” ihtiyacımız vardır. Temel kalifiyelik alanları veya “çekirdek kalifiyelik” de diyebiliriz, bizden şunları talep etmektedir:

* Araştırma ve geliştirme

* Planlama ve tasarım

* Danışmanlık ve rehberlik

* Pazarlama ve satış

Bu genel beklentilerin gerontolojik hizmetlerde de geçerli olduklarını kabul edersek, o zaman küreselleşme sürecinde değişen hizmet sektörünün ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yaşlılık ve yaşlanma olgularını sınırlar ötesi bakış tarzıyla incelemek, gelişmeleri takip etmek ve kendi araştırmalarımızla elde ettiğimiz bilgileri de ekleyerek, gerontolojik hizmet sektörü adı altında yeni bir sektörü ayağa kaldırabiliriz. Gerontolojik hizmetlerin planlanması ve tasarımı, yine spesifik gerontolojik bilgiye dayanmak zorundadır. Danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinde de gerontolojik bilgiye ihtiyaç vardır. Yaşlılar için geliştirilen hizmetlerin pazarlanmasında ve satışında da yine gerontolojik bilgilerden yararlanılmalıdır.

Avatar
Prof. Dr. İsmail TUFANismailtufan@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.