SON DAKİKA

5 Ekim’de B20 Küresel Diyalog Toplantısı Yapılacak

Genel, Güncel, Manşetler, Özel Haber

Mekke’nin Fethi Kutlanacak

Bu haber 27 Aralık 2018 - 14:13 'de eklendi ve 59 views kez görüntülendi.

Mekke’nin Fethinin her yıl olduğu gibi büyük bir coşku ve heyecanla kutlanabilmesi için hazırlıklar tamamlandı.Mekke’nin Fethinin 1388. Yılı nedeniyle bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, 31 Aralık 2018 günü akşamı Neşet Ertaş Kültür Merkezinde düzenlenecek programla, bu günün anlam ve önemini daha iyi anlaşılması için güzel bir program düzenliyor.

Programda; Mekke’nin Fethi’nin anlam ve önemini anlatmak üzere Konya Eski İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar ile ilahileriyle gönüllere taht kuran Mustafa Demirci sahne alacak.

Organizasyon heyeti; programa girişlerin ücretsiz olduğunu belirterek Kırşehirli vatandaşları davet ettiklerini bildirdiler.

MEKKE’NİN FETHİ NEDİR?

MEKKE… Yeryüzünde kurulan ilk şehir… Şehirlerin anası… Sembolik olarak “Beytullah – Allah’ın evi” kabul edilen Kâbe orada. Kâbe yeryüzünde kurulan ilk mabed… Tevhid akidesinin merkezi.  Bütün peygamberlerin uğrak yeri.. Selden, fırtınadan defalarca zarar gördü. Bugünkü şekliyle Kâbe’yi İbrahim (as), oğlu İbrahim’le (as) birlikte yaptılar.

Zaman, döne döne son Peygamber dönemine geldi. O’nun (sav), Nur Dağı’ndaki Hira Mağarası’nda aldığı ilk vahiyde 3 anahtar kelime vardı. (Alak, 1-5)

İkra’: Oku! Okuyan ilim öğrenir; bilgi sahibi olur.

Allame: Öğret! Bilgi güneşe benzer. Diğer insanlara öğretmeyi emreder. “İlmin zekâtı onu bilmeyene öğretmektir.” (Tirmizi)

Bi’l kalem: Kalemle yaz!: Yazı bilgiyi geleceğe taşır. Unutulmasını engeller. “Söz uçar, yazı kalır.”  Eser vermeyi sağlar.

İslam baştanbaşa ilimdir. Allah Resulü (sav) ilim üzerine kurulmuş İslam dinini insanlığa tebliğ etti. Karşılaştığı engellerden yılmadı. Dava adamlığı kararlığını gösterdi: “Bir elime ay’ı, diğer elime güneşi verseler bile davamdan vazgeçmem.”

O (sav) davetini “hikmetle, güzel öğütle” yaptı. Dünyanın en kötü toplumunu ıslah etti. Elindeki Kur’an’la!..  Habeşistan’a hicret!.. Akabe Biatları!..  Mus’ab bin Umeyr’i (ra) Medine’ye davetçi olarak göndermesi!.. Medine, Müslümanlara hazır hale gelince büyük Hicret!.. İslam karargâhının Medine’ye kurulması.

MEKKELİLER Müslümanları Medine’de de rahat bırakmadılar. Bedir, Uhut, Hendek Savaşları!..  Batıl, Müslümanlar karşısında tutunamadı. Kendi yolunda olanları Allah yolda bırakmıyordu.

Müşrikler barış istedi. Hudeybiye’de 10 seneliğine barış yapıldı. Allah Resulü (sav) barış sırasında dünyadaki devlet ve kabile başkanlarına elçiler göndererek İslam’a davet etti. Fakat, Mekkeliler 1 sene dolmadan Müslümanların himayesindeki kabilelere saldırdılar. Tek taraflı barışı bozdular.

Allah Resulü (sav) gizlice hazırlık başlattı. 10 bin kişiye ulaşınca Mekke üzerine yürüdü.

Akşam vakti, ordusunu Mekke yakınlarında durdurdu. Askerlerine güçleri yettiği kadar ateş yakmalarını emretti. Mekkeliler, “yer, gök asker dolu” diyerek gözleri korktu; psikolojik olarak yenildiler.

İslam ordusu, ertesi sabah muhteşem şekilde ve Tekbir nidalarıyla 4 koldan Mekke’ye girdi. “Kim evine, Kâbe’ye, Ebu Süfyan’ın evine girerse dokunulmayacağı” duyuruldu.

Olayın buraya kadarki bölümünü okuyan Fransız tarihçi John Davenport, “Kim bilir Muhammet 20 senedir arkadaşlarına kan kusturan, şehirlerinden çıkaran Mekkelilere nasıl işkence edip süründürecek” diye merak etti.

Allah Resulü (sav) ilk olarak Kabe’ye gitti. Şükür secdesi yaptı. “Hepiniz Allah’ın kulusunuz, size önceki yaptıklarınızdan ayıplama yok. İşlerinize gidebilirsiniz!” dedi.

Davenport hayrette! “Bu kesinlikle saltanat olamaz; iktidar hırsı değildir. Olsa olsa hak dinin hayata tatbik edilişidir” diyerek secdeye kapandı; Müslüman oldu. “İzz-üs Sacide -Secdedeki İzzet” kitabında Müslüman oluşunu anlattı.(Haber Merkezi)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.