Müslümanlar Nasıl Kardeş Olur? | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

15 Dönüm Arpa Tarlası Yandı

Genel, Güncel, Manşetler

Müslümanlar Nasıl Kardeş Olur?

Bu haber 22 Ekim 2019 - 9:07 'de eklendi ve 449 views kez görüntülendi.

Kardeşlerin birbirini sevmesi, birbirine karşı anlayışlı olması, saygı duyması, destek vermesi gerekir. Bunun böyle olması için kardeşliği sağlayan ana unsur Kur an dır. Kur an ın sunduğu ilkeler bizi aynı düşünmeye, ortak kaygılar taşımaya, aynı hedeflere doğru yürümeye sevk eder.
Sevgiyi belirleyen en önemli unsur düşünce uygunluğudur. Her insan kendisiyle aynı fikir ve düşüncedeki insanları daha çok sever ve onlarla beraber olmaktan mutluluk duyar. Aynı kaynaktan beslenen insanların aynı duyguları paylaşması, hassasiyetleriinin aynı olması gayet doğaldır.
Fıtrattan kaynaklanan bazı farklılıklar olsada, Allah bilinci, Peygamber bilinci, ümmet bilinci, ahiret bilinci, ibadet ve ubudiyet bilinci vs… noktalarında aynı hassasiyetlere sahibizdir.
Kırmızı çizgilermiz ilahi ilkelerdir. İlahi emirlerdir. Haramlar ve helallerdir. Tali konulardaki farklı yorumlarımıza ise saygılı yaklaşmak ve tahammül etmek zorunluluğumuz vardır.
Saygının olmadığı yerde aşağılama, horlama, alay etme gibi olumsuz duygular öne çıkar.
Bu açıdan Kur an la olan irtibatımızı sıkı tutmalı ve bizi birleştirecek asıl unsurun Kur an olduğunu bilmeliyiz.
Şu ayeti mihenk taşı olarak eklemek istiyorum.
”İşte böylece sana kendi buyruğumuzdan bir ruh (Kur an) vahyettik. Sen kitap nedir, iman nedir bilmiyordun. Fakat biz onu, kullarımızdan diledikletimizi doğru yola ilettiğimiz bir nur yaptık. Şüphesiz sen (bu kur an la) doğru yola götürüyorsun.” (Şura suresi 52. ayet )
Hz. Peygamber sav Kur an ın inşa ettiği, terbiye ettiği, eğittiği en mükemmel insandır. Çünkü o, kendisine vahyolan bu Kur an a harfiyyen riayet etmiş ve onun ahlakı ile ahlaklanmıştır. Onu alemlere rahmet kılan da bu kur an dır. Onun beslendiği başka kaynak yoktur. Onun sözleri de Kur an la çelişmez. Şayet aykırı bir şey yaparsa Allah onu uyarır. Kur an ın onaylamadığı sözler ona ait değildir. Onun sözleri diye sunulan sözleri mutlaka Kur an a arzediniz. Kur an la çelişiyorsa kesin Onun adına  uydurulmuş sözlerdir. Saten Kur an la irtibatınız sağlamsa  Kur an a ters ve onunla çelişen sözleri çok rahat ayırt edebilirsiniz. Allah o furkanı size verir. Hz. Muhammed sav de ”mümin Allah ın nuruyla bakar” buyurmuyormu.
Müslümanlar kardeştir derken, kitabı Kur an olan ve Kur an ı kendisine rehber edinmiş, elinden Kur an ı düşürmeyen, Kur an a göre kenfidine ayar veren insanları kasdediyorum.
Sözde ”kitabım Kur  an” deyip hayatında Kur an hiç olmayan, duyduklarını, okuduklarını Kur an süzgecinden geçirmeyen, nefsini veya birilerini kendisine ilah edinmiş insanlardır. Müslümanım desede Islam kardeşliği noktasında istenen hassasiyetlere sahip değillerdir.
Kendisinin müslüman olduğunu söyleyen insanlara ”sen müslüman değilsin” deme hakkımız yoktur. Fakat onun hassasiyetlerini, tercihlerini, yaşantı biçimini Kur an a göre sorgulama hakkımız vardır.
Selam ve dua ile.
Süleyman FAYDALI

Süleyman FAYDALI
Süleyman FAYDALIsuleymanfaydali@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.