Ökse Mahallesinin İmar Planı Çilesi İnşallah Bitecek | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

“Gün Birlik Olma Günüdür”

Genel, Güncel, Manşetler

Ökse Mahallesinin İmar Planı Çilesi İnşallah Bitecek

Bu haber 22 Şubat 2020 - 9:43 'de eklendi ve 149 views kez görüntülendi.

Ökse Kırşehir’in şirin bir mahallesidir. Şehre hakim bir noktada, bahçeleri, bağları, yeşilliği ile, pek büyük olmasa da plansız küçük mandıralarıyla, Kırşehir’ in içme suyunu karşılayan yeraltı su kuyularıyla, şimdi kurumuş olsa da birkaç sene öncesine kadar alttan kaynayan suyu ile meşhur havuzuyla vs… İle bilinen gerçekten güzel bir mahalledir.

Bu mahallenin en büyük problemi imar planının olmamasıdır. İmar planı olmadığı için yapılaşma biraz çarpık. Aşağı yukarı yüze yakın hane var. Güzel bir camisi var. Kındam mahallesi muhtarlığına bağlı.

Bu mahallenin imarı konusunda mahalle sakinleri belediyeye bir hayli müracaatlarda bulunmuşlar fakat geçmiş belediyeler buranın imarı ile ilgili, seçimler arefesinde bazı vaadlerde bulunmuşlar, seçimler geçince o vaadler unutulmuş. Geçen seçim arefesinde de en azından yolu yapılarak bir nebze olsun ulaşımı rahat hale geldi. Yolu yapanlara mahalle sakinleri olarak teşekkür ediyoruz.

İmar sıkıntımız devam ediyor. Mahalle nüfusu günden güne artıyor. Vatandaş everdiği çocuğuna ev yapmak istiyor, lakin imar planı olmadığı için yıkılır endişesiyle ciddi bir şey yapamıyor. Bilindiği gibi imarsız yerde alt yapı problemi var. Kanalizasyonu yok, parkı yok, doğalgazı yok, caddesi yok, sokağı yok. Kışın çamurdan yazın tozdan geçilmiyor. Kısacası şehrin bir mahallesi lakin şehrin tüm nimetlerinden mahrum.

Mahalle sakinlerinin girişimi ile, muhtarımız Barış beyin önderliğinde, belediye başkanımız Selahattin Ekici den randevu alarak mahallenin imar işlerini  görüşmek üzere 25-30  mahalle sakini ile belediyeye vardık. Başkan şehir dışında olduğu için imar müdürü Mustafa Bayram Güler ile görüşme ve toplantı gerçekleştirildi.

İmar müdürü, Ökse ile ilgili bir çalışmanın olduğunu fakat öncelikli bazı mahallelerde çalışmalar nedeniyle onlar bittikten sonra Öksenin ele alınacağını, fakat Öksenin dokusuna zarar vermeyecek şekilde bir iki katı geçmeyecek şekilde bir imar gerçekleştireceklerini, fazla acele edilmemesini ifade etti.

Muhtarımız müdahale ederek, biz yıllardır oyalanıyoruz, artık verilen sözler yerine getirilsin ve vatandaşın mağduriyeti bir an önce giderilsin. Bize bir zaman söyleyin ve o zamana kadarda bu işi tamamlayın artık üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçin dedi.

Mahallemiz sakinlerinden Recep Aker bey; müdürüm, bir babanın dört evladı olsa, birine ayrıcalık yapıp diğerlerine, siz durun önce şunu giyindirip kuşandırayım, onun ihtiyaçlarını gidereyim, o büyüsün, sonra sırasıyla sizin ihtiyaçlarınızı da görürüm dese, adaletli olabilir mi? Dördününde birden ihtiyaçlarını gidermesi gerekmez mi? dedi. Ayrıca Öksede vurduğunuz içme suyu kuyuları ile şehrin içme suyu ihtiyacı karşılanıyor. Havuzumuzun altından kaynayan suyla bütün Ökse bahçeleri sulanıyordu. Havuzun suyu kurudu. Bahçeler susuz kaldı. Biz hiçbir yere şikayetçi olmadık. Şikayetçi olsak o kuyular kapatılabilirdi. Bari imar işimizi bir an önce yapın. Mahallemiz diğer hizmetlerden yararlansın dedi.

Bir başka mahalle sakinimiz; Mahalle dokusunun korunması bahanesiyle, bir iki kattan fazla yüksek imarın yapılmayacağı düşüncesine katılmıyorum. Diğer mahallelere verilen yüksek katın bizim mahallemize de verilmesini ve mahallenin bu konuda mağdur edilmemesini, hemen yakınında yapılan Kındam Toki evlerini örnek gösterdi.

İmar müdürümüz; İmar yapılırken yapılan bazı evlere müdahale edilebilir. Bazıları zarar görebilir ifadesinde bulundu.

Mahalle sakinleri de, imar geciktikçe zarar görenlerin daha da artabileceğini, biran önce imarımız yapılsın ve alt yapı hizmetleri gelsin,  artık çilemiz bitsin. İmar yapılırken mümkün olduğu kadar vatandaşa zarar verilmemeye özen gösterilsin. İlla da bazıları zarar görecekse ona da razıyız ifadelerinde bulundular.

İmar müdürümüz, Ökse için bu sene imar çalışmalarına başlarız. Bir sene içinde inşallah bitirmiş oluruz sözünü verdi. Mahallemizde ikamet etmekte olan bir encümen üyesi kardeşimizde olayın takipçisi olacağını ifade etti.

Mahalle sakinleri ile beraber toplu fotoğraf çekimi ile toplantı sona erdi.

Dileğimiz, mahallemizin imarının bir an önce yapılması ve diğer mahallelerin aldığı hizmetlerin aynısından Ökse sakinlerinin de yararlanmasıdır.

20/02/2020

Süleyman FAYDALI
Süleyman FAYDALIsuleymanfaydali@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.