SON DAKİKA

5 Ekim’de B20 Küresel Diyalog Toplantısı Yapılacak

Genel, Güncel, Manşetler, Özel Haber

Rabbim Unutmaz ve Yanılmaz

Bu haber 08 Şubat 2019 - 9:25 'de eklendi ve 67 views kez görüntülendi.

Hz. Musa’nın Firavunu davet ederken, onun bir sorusuna verdiği çok anlamlı bir cevap var. Bizimde bu mesajdan alacağımız çok önemli bir ders olduğunu düşünüyorum. Çoğu zaman kendi durumumuzu ve sorumluluğumuzu dikkate almak yerine dikkatleri başka tarafa çekmeye gayret eder, deyim yerindeyse topu taca atarız.

Kur’an da Taha suresinde geçen o diyaloğa bir bakalım. Hz. Musa kardeşi Harun(a.s) ile birlikte Firavunu uyarmak ve davet etmek için Yüce Allah tarafından görevlendirilmişlerdir.

“Ey Musa seni kendim için seçip yetiştirdim.”

“Sen ve kardeşin mûcizelerimle gidin; beni anmakta gevşeklik göstermeyin.”

“ İkiniz beraber Firavun’a gidin, çünkü o sınırı çok aştı.”

“Yine de ona söyleyeceklerinizi yumuşak bir üslûpla söyleyin, ola ki aklını başına toplar veya içine bir korku düşer.”

“Ey rabbimiz!” dediler, “Doğrusu onun bize karşı ileri gitmesinden veya daha da azmasından endişe ediyoruz.”

“Allah buyurdu: “Korkmayın, bilin ki ben sizinle beraberim; işitirim, görürüm.”

“Ona gidip deyin ki: Biz senin rabbinin elçileriyiz. Artık İsrâiloğulları’nı bırak bizimle gelsinler. Onlara eziyet etme. Sana rabbinden bir mûcize getirdik. Esenlik doğru yolu izleyenlerin olacaktır.”

“ Bize vahyolunmuştur ki azap, asıl, (peygamberleri) yalanlayıp yüz çevirenlerin başına gelecektir.”

“Firavun, “Sizin rabbiniz de kimmiş ey Mûsâ?” dedi.”

“ Mûsâ, “Bizim rabbimiz her şeye özüyle ve biçimiyle varlık veren, sonra da işin yolunu yordamını gösterendir” diye cevap verdi.”

“ Firavun “peki” dedi, “Gelip geçen nesillerin durumu ne olacak?”

“Mûsâ, “Onlar hakkındaki bilgi rabbimin katındaki bir kitaptadır; rabbim ne yanılır ne unutur” dedi”

(Taha suresi 20/ 41-52)

Firavun Hz. Musa’ya şunu demek istiyordu. “ Eğer her şeye ayrı ayrı yaratılışını verenden başka Rab yoksa, yüzyıllardan beri başka ilahlara tapan bizim atalarımızın hali ne olacak? Tüm bu insanlar hatalı mı idi? Hepsi azabı mı hak etti? Onların aklı yokmuydu? Onların hiç biri akledemedi de bir tek sen mi aklettin? Biz atalarımızın yolundan asla vazgeçmeyiz.” diyerek mevcut statüsünü savunuyordu. Bu oyun, hakka davet eden herkese karşı oynanmış ve aklı ermeyen kişileri kışkırtmak için her zaman etkili olmuştur.

Buna karşılık Hz. Musa(a.s)’ın cevabı da hikmet doludur. Onun mesajı şu cevabı içeriyordur. “Evet şimdi O insanlar Rablerinin huzuruna gittiler ve benim elimde onların amel ve niyetlerini değerlendirecek hiçbir araç yoktur. Halbuki onlarla ilgili tüm hesaplar Allah katında mahfuzdur ve Allah hiçbir şeyi unutup şaşırmaz. Onlara ne yapacağını Allah bilir. Beni ve seni ilgilendiren, bu hayatta

bizim konumumuzun ne olduğudur. Biz şimdi Allah’ın huzuruna çıkmış olanlardan ziyade kendi sorumluluğumuzun ne olacağı ile ilgilenmeliyiz. “

Kuran’ı Kerim de Hz. Musa (a.s) ‘ın peygamberliği ve israiloğullarıyla olan mücadelesi bir hayli yer almaktadır. Kendisinden en çok bahsedilen peygamberdir. İsrailoğulları dünyevileşen, adeta dünyaya tapan, dünyalık elde etmek için her yolu deneyen, her yolu meşru gören, kendi ırklarının dışında herkesin malını gasp etmenin kendileri için mübah olduğuna inanan en asabi yani ırkçı bir millettir.

Hz. Musa (a.s)’ın mücadelesini derli toplu okumak isteyenlere, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi hocamız Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan ve N. Mehmet Solmaz’ın hazırladığı “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi” kitabını tavsiye ederim. Selam ve dua ile…

Süleyman FAYDALI
Süleyman FAYDALIsuleymanfaydali@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.