Rahmet Ayını İdrak Ederken | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

“Gün Birlik Olma Günüdür”

Genel, Güncel, Manşetler

Rahmet Ayını İdrak Ederken

Bu haber 06 Mayıs 2019 - 9:15 'de eklendi ve 41 views kez görüntülendi.

Varlık aleminin en değerli cevheri olan insan, keşke değerini muhafaza ederek bu dünyadan teskeresini almayı başarabilse. Ama ne yazıkki değerlerin yok olduğu, ilkesizliğin hâkim olduğu, hakkın değil gücün hâkim olduğu, günahlarla kirlenen bu dünyada insanlık değerini muhafaza etmek çok zor. Hatta neredeyse imkânsız hale geldi.

Adeta dikenlerle dolu bir arazide, çıplak ayakla yürüyorsunuz, bir an gafletle ayağınıza diken saplanıveriyor. Onu çıkarayım derken bir başka diken… Her an uyanık olmak ve ayağınızı basacağınız noktaya odaklanmak zorundasınız. Hele de gece olduğunu düşünün, elinizde aydınlatıcı, önünüzü görmeyi sağlayan bir ışık yoksa haliniz iyice perişandır.

Dünya aslında imtihan alanı olması nedeniyle bir çok sıkıntılarla doludur. Bizi imtihan için bu aleme gönderen Rabbimiz bize olan merhametinden dolayı, akıl ve irade ile ve üstün kabiliyetlerle donatmış, ayrıca birde elimize kılavuz vererek adeta bu dünyanın nasıl kullanılacağının kopyasını bize vermiştir. Kılavuz yani kullanım talimatını dikkate almadan, rastgele atacağımız her adım bizim için tehlike arzedebilir.

İnsanlığa yol gösteren ilahi talimatnamenin yani yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim in insanlığa sunulduğu Rahmet ayı ramazanı idrak ediyoruz. Bu rahmet ayında Yüce Rabbimize, bizi hidayete erdirdiği ve hidayetin ta kendisi olan yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i aydınlatıcı ve yol gösterici olarak bize lütfettiği için, O na teşekkür mahiyetinde oruç tutuyoruz. Bunun yanında, hidayet kaynağı olan o yüce kitabımızı tekrar baştan sona okuyarak, Rabbimizin talimatlarını tekrar hatırlamış oluyoruz. Adeta kendimizi sığaya çekiyoruz. Ne kadar bu talimatlara uyduk, yaptığımız yanlışları, hataları, günahları gözden geçirerek adeta kendimizi rektefe ediyoruz. Başımıza gelen bela ve musibetlerin sebeplerini araştırıp sorguluyoruz. Bir durum muhasebesi yapıyoruz. Kılavuzsuz ve ilkesiz yolculuk yapmanın nelere mal olduğunu, başımıza açtığı sıkıntıların farkına vararak, ilahi talimatnameyi elimize alarak yolumuza devam edeceğimizin sözünü veriyoruz.

Gelin bu mübarek rahmet ayında gerçekten kendimizi gözden geçirelim. Ciddi bir nefis muhasebesi yapalım. İlgi alanlarımızı tekrar bir kontrol edelim. Acaba bizi yaratan Rabbimizin bize lütfettiği talimatlar mı bizi yönlendiriyor. Yoksa kendilerini ilah ve rab yerine koyan başkaları mı?

Öyle inanıyorum ki günümüzde insanlık, ilahi kitabın kılavuzluğunu tamamıyla Bir kenara bırakmış, adresini kaybetmiş, pusulasını şaşırmış gemi gibi dalgalar arasında boğuşuyor. Bir türlü sahil i selamete çıkamıyor. Hele şu medya ve internet dünyasına dalanlar, adeta o dünyada yok olup gidiyorlar. Birileri bu alemde adeta yalan ve iftira makinesi gibi, insanları boş ve gereksiz şeylerle meşgul etmek için adeta şeytanın oyuncağı olmuşlar. Habire günah üretiyorlar. Birileri de akıl ve iradelerini kullanmadan onların takipçisi durumundalar. Adeta kukla gibiler. Esrar eroin bağımlısı gibiler. Onsuz yapamıyorlar.

Elbette bu alemi bilinçli kullanan insanlarda yok değil. Müsbet anlamda yararlanmakta elbette mümkün. Bunun için bilinçli bir eğitim düzeyine ihtiyaç var. Özellikle genç ve körpe dimağları bu sanal alemin ifsadından korumanın bir yolu bulunmalıdır.

Gelin bu mübarek rahmet ayında bu internet dünyasından mümkün olduğu kadar uzak durarak, yüce kitabımızla baş başa kalmaya ona daha fazla zaman ayırmaya çalışalım. Onun anlamanın gayreti içine girerek anladıklarımızı ne derece yaşayıp yaşamadığımızı gözden geçirelim. Zira Rabbimiz bizi ondan hesaba çekecektir.

Bu mübarek ayda Rahmanın rahmet ve mağfiretine nail olmamız dua ve temennisiyle Allah a emanet olun. Selâm ve dua ile…

 

Süleyman FAYDALI
Süleyman FAYDALIsuleymanfaydali@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.