SON DAKİKA

Pazar Fiyatları Bu Haftada Halkı Memnun Etmedi

Genel, Güncel, Manşetler, Özel Haber

Elektrik Kesintisi Yapılacak

Genel, Güncel, Manşetler

Rektör Karakaya Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ni Anlattı

Bu haber 09 Temmuz 2019 - 11:49 'de eklendi ve 82 views kez görüntülendi.

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi tarafından düzenlenen Tematik Üniversite Toplantısına katıldı. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Senato Salonunda gerçekleşen toplantıya, ev sahipliği yapan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile 12 üniversite rektörü ve Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bilal Kuşpınar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 12 üniversitenin rektörünü Karaman’da ağırlamaktan mutlu olduklarını dile getirerek toplantının faydalı ve verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Açılış konuşmasının ardından Kırşehir Ahi Evran Ünivesitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projeleri kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bir sunum yaptı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin ihtisaslaşma alanları ve pilot üniversite seçilme gerekçeleri hakkında katılımcılara bilgi veren Rektör Karakaya, proje kapsamında tarım ve jeotermal alanda toplamda 7 proje ürettiklerini ve ürettikleri projelerin de birçoğunu hayata geçirmeye başladıklarını kaydetti.

“TERMAL SAHALARDA JEOTERMAL KAYNAĞIN TEMİNİ VE PROJE SAHALARINA İLETİMİ PROJESİNİ TAMAMLADIK”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi pilot üniversite projelerinin “Termal Sahalarda Jeotermal Kaynağın Temini ve Proje Sahalarına İletimi, Termal Seralarda Kümelenme, Kaba Yem Üretim, Ceviz Odaklı Kalkınma ve Gelişim, Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (JOKAREM), Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) ile Sporcu Sağlığı Araştırma, Uygulama ve Termal Rehabilitasyon Merkezi (SAUTER) Projesi” olduğunu anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, Termal Sahalarda Jeotermal Kaynağın Temini ve Proje Sahalarına İletimi Projesinin Üniversitemiz Merkez Yerleşkesine temininin sağlandığını söyledi.

TERMAL SERALARDA KÜMELENME PROJESİ İLE KIRŞEHİR JEOTERMAL SERA BÖLGESİ OLACAK

Termal Seralarda Kümelenme Projesinde amacın Kırşehir’de jeotermal kaynakların seracılıkta kullanımının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak, çekirdek bir ailenin işletebileceği örnek bir sera modeli kurarak Kırşehir’ de kırsaldan kente göçü önleyecek alternatif bir faaliyet alanını oluşturmak, bölgede seracılıkla ilgili danışmanlık ve tarıma dayalı organize seracılık bölgesinin kurulması çalışmalarına önderlik etmek olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, “Proje kapsamında çiftçi uygulamalarının yapılacağı ve AR-GE çalışmalarının yürütüleceği 1400 m2

venlo tipi cam seranın proje ve dokümantasyon ihale süreci tamamlanmış olup 2019 yılı içinde yapım aşamasına geçildi.” dedi.

KABA YEM PROJESİ İLE KIRŞEHİR’DE FARKLI BİTKİLERİN EKİMİ YAPILIYOR

Hayvancılık ve tarım alanında önemli bir proje olan Kaba Yem Projesinin detayları hakkında katılımcıları bilgilendiren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, proje ile amaçlarının bölgede yem bitkileri kültürünü, tarımını tanıtmak, çiftçilere yem karpuzu, hayvan pancarı, sorgum gibi türleri tanıtmak, tarımını öğretmek, nadas alanlarında kışlık tek yıllık yem bitkileri tarımı yapmak suretiyle nadas alanlarını daraltmak ve şeker pancarı tarımı yapılan alanlarda ekim nöbetine silajlık mısır, sorgum, hayvan pancarı ve yem karpuzu gibi bitkilerinin girmesini sağlamak olduğunu belirten Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir’ de çiftçilerle birlikte çalışmalar yaptıklarını ve 2018-2019 yetiştirme sezonunda 5 farklı lokasyonda çiftçi arazilerinde protokol kapsamında toplam 238 dekarlık alanda kaba yem amacıyla tritikale+macar fiği karışımı ekildiğini, yine üniversitemizin tarımsal uygulama ve araştırma tarlalarında 75 dekar saf tritikale ile 75 dekar saf macar fiğ tohumluk çoğaltmak amacıyla ekimi yapıldığını kaydetti.

KAMAN CEVİZİ KALİTESİ İLE ADINDAN SÖZ ETTİRECEK

Ceviz Odaklı Kalkınma ve Gelişim Projesi hakkında katılımcılara bilgiler veren Rektör Karakaya, proje ile amaçlarının bölgede mevcut ceviz sektörünün sorunlarını gidermek ve güçlenmesini sağlamak, ceviz üretim miktarının ve elde edilen ürünlerin değerlerini artıracak Ar-Ge destekli, üretim ve eğitim faaliyetlerinde bulunmak, bölgedeki mevcut fidan üretim sektörünün alt yapı ve imkânlarını geliştirerek üretim kapasitesi, kalitesi ve çeşitliliğini artırmak olduğunu vurguladı. Proje kapsamında yapılan faaliyetleri de anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasına şöyle devam etti: “Bölge koşullarına uyumlu ceviz çeşitlerinden oluşan bir klon bahçesi tesis edilerek bölgeye uygun çeşitlerden tüplü aşılı ceviz fidanı üretimi yapmaya başladık. Aynı zamanda bölgedeki ceviz bahçesi tesisleri çevresel riskler bakımından izlenmeye de alındı.”

KIRŞEHİR SAĞLIK TURİZMİNİN BAŞKENTİ OLACAK

Kırşehir’in jeotermal kaynağından yararlanarak sağlık alanında geliştirilen projeleri de anlatan Rektör Karakaya, JEOKAREM, GETAT, SAUTER projelerinde geleneksel tedavi yöntemleri ve gelişmiş teknoloji ile jeotermal kaynağı birleştirerek Kırşehir’i sağlık turizminin başkenti yapmak istediklerini anlattı. Pilot üniversite projelerinin bilimsel verileri sayesinde üniversitenin sektöre vermiş olduğu güvenin yatırımcıya da olumlu yönde yansıdığını belirten Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Amacımız ihtisaslaştığımız alanlarda edindiğimiz bilgileri sektörle paylaşarak bu bilgiyi yatırımcıların hizmetine sunmak.” dedi.

Tematik Üniversite Toplantısı sonunda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, günün anısına Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya hediye verdi. Program, üniversite rektörlerinin Karaman Valisi Fahri Meral’i ziyaretinin ardından sona erdi. (Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.