SON DAKİKA

Genel, Güncel, Manşetler

Genel, Güncel, Manşetler

Sağlık Müdürlüğü 1 Aralık Dünya AIDS Günü Mesajı Yayınladı

Bu haber 29 Kasım 2018 - 15:58 'de eklendi ve 70 views kez görüntülendi.

 

Kırşehir Sağlık Müdürlüğü 1 Aralık Dünya AIDS Günü sebebiyle açıklamalarda bulundu Kırşehir Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda:”AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome) HIV tarafından oluşturulan, Türkçe’de “Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu” olarak adlandırılan bir hastalıklar tablosudur. Bağışıklık hücrelerinin yüksek düzeyde tahribatı sonucu fırsatçı enfeksiyonların ilerleyerek ciddi hastalık tabloları oluşturması durumudur.

Ülkemizde, 1985 yılından 15 Mart 2018 tarihine kadar doğrulaması testi pozitif tespit edilerek bildirimi yapılan 16,233 HIV(+) kişi ve 1.651 AIDS vakası mevcuttur. Vakaların % 79,2’si erkek, % 20,8’i kadın olup % 15,2’i yabancı uyruklu kişilerden oluşmaktadır. Vakaların en fazla görüldüğü yaş grubu 30-34 ve 25-29 yaş grubudur. Bulaş yoluna göre dağılımına bakıldığında, vakaların  % 49,8’inin cinsel yolla bulaşmakta olduğu, cinsel yolla bulaştığı bildirilen bu vakaların   % 71,9’unun bulaşma yolunun heteroseksüel cinsel ilişki olduğu bilinmektedir. Ayrıca, vakaların %1,4’inin bulaşma yolu damar içi madde kullanımı olup % 47,8’sinin bulaş yolu bilinmemektedir.

01 Ocak-31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla 2844 HIV (+) kişi ve 121 AIDS vakası  olmak üzere toplam 2965 vaka doğrulama testi pozitif tespit edilerek bildirilmiştir. Bildirimi yapılan vakaların % 84,1’i erkek, % 15,9’u ise kadındır. Vakaların % 16’sı yabancı uyrukludur. 2017 yılında bildirimi yapılan vakalardan 25-29  yaş grubu, diğer yaş gruplarına göre daha fazla sayıda bildirilmiştir. Yıllar itibarıyla hastalık trendinde artış izlenmektedir. 2011 yılında HIV pozitif kişi sayısı 672 iken, 2017 yılında bu sayı dört katından daha fazla artış göstererek HIV pozitif kişi sayısı 2844 olmuştur.

Bulaşma Yolları Nelerdir?

HIV pozitif kişi ile korunmasız yapılan her türlü cinsel ilişki ile,

Ortak kullanılan ve HIV enfekte enjektör veya steril edilmemiş cerrahi malzemelerle

Enfekte kan ve kan ürünleriyle

HIV pozitif anneden bebeğe gebelik döneminde, doğum sırasında ya da doğum sonrasında emzirme ile bulaşabilmektedir.

Riskli Gruplar Kimlerden Oluşur?

HIV pozitif kişinin partneri olanlar,

Korumasız cinsel ilişkiye girenler,

Riskli temas öyküsü bulunan kişiler,

Damar içi madde bağımlılığı ve ortak enjektör kullanımı olanlar,

HIV POZİTİF GEBELERİN BEBEKLERİ RİSK ALTINDAKİ GRUPLARI OLUŞTURMAKTADIR.
HIV’İN BULAŞMADIĞI DURUMLAR NELERDİR?
Dokunmak, tokalaşmak ve sarılmakla, gözyaşı, ter ve tükürükle, aynı yerde oturmak ve aynı havayı solumakla, aynı havuzu, tuvaleti saunayı ve duşu paylaşmakla, giysilerin ortak kullanılması ile tabak, çatal, kaşık bıçak ve bardak paylaşmakla, telefon kulaklığı ve kapı tokmağı ile sivrisinek, böcek sokması ve hayvan ısırması ile HIV bulaşmamaktadır.
HIV’İN TEDAVİSİ NASILDIR?
HIV enfeksiyonunda virüsü ortadan kaldıran bir tedavi henüz yoktur ancak virüsün çoğalmasını kontrol eden ilaçlar vardır.  Bu ilaçlar, hastalığın kesin tedavisini sağlamamakla birlikte virüsün vücutta çoğalmasını kontrol altına alarak bağışıklık sisteminin zayıflamasını önlemekte ve AIDS tablosunun ortaya çıkışını engellemektedir.
HIV/AIDS   enfeksiyonundan Korunma yolları nelerdir?
HIV  enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur.
Güvensiz ve korunmasız cinsel temastan kaçınılması, tek eşlilik,cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması gerekmektedir. Taraması yapılmış HIV(-) kan ve kan ürünlerinin kullanılması,tek kullanımlık steril enjektör ve cerrahi malzemelerin kullanılması, ortak enjektör kullanımından kaçınılması gerekmektedir.  Bu kapsamda hastalık cevabını destekleyecek ve güçlendirecek pek çok çalışma yürütülmektedir. HIV/AIDS açısından hassas ve önemli gruplara; HIV/AIDS’den korunma ve bulaşıcı yolları hakkında bilgi verilmesi, ücretsiz ve gizlilik esasları içerisinde HIV test hizmetinin sunulması, test öncesi ve sonrasında danışmanlık hizmetinin sunulması, tedavi için doğru merkeze yönlendirme yapılabilmesi için Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri oluşturulmaktadır. Öncelikle büyük illerden başlanarak, turizm sektörünün yoğunlaştığı, yurtdışı gidiş gelişin ve nüfus hareketliliğinin yüksek olduğu illerimizden başlanarak bu merkezlerin sayılarının artırılması temel stratejilerimiz arasında yer almaktadır.
Ayrıca, yeni vaka sayısını azaltmak amacıyla toplumun bilgilendirilmesi ve farkındalığının arttırılması için örgün ve yaygın eğitim müfredatında bulunan konuyla ilgili bilgilerin güncellenmesi, basılı doküman desteğinin sağlanması,  üniversiteler başta olmak üzere farkındalık ve bilgilendirme için tüm hedef gruplarda akran eğitimi dahil eğitim faaliyetlerinin desteklenmesi çalışmaları yürütülmektedir.
Bakanlığımız ve Müdürlüğümüz insan haklarını gözeterek ve etik kurallar çerçevesinde, UNAIDS ve Dünya sağlık örgütü tarafından belirlenen uluslararası öneri ve uygulamalar ışığında, konunun tüm paydaşlarını kapsayacak bir bakış açısı ile çalışmalarını işbirliği içinde sürdürmeye devam etmektedir.

VİRÜSLE SAVAŞMANIN EN ETKİLİ YOLU, ONDAN KORUNMAKTIR.

“TEK ÇARE TEK EŞLİLİKTİR.” ifadelerine yer verildi. (Haber Merkezi)

Kırşehir’de Devrilen Otomobilin Sürücüsü Öldü

Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde devrilen otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.

Süleyman Erdoğan idaresindeki 40 AK 054 plakalı otomobil, ilçeye bağlı Mahmutlu köyü yakınlarında devrildi.

Sürücü Erdoğan olay yerinde yaşamını yitirdi.

Erdoğan’ın cesedi Çiçekdağı Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.(AA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.