SEÇİMİMİZİ YAPTIK | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Esnaf, Yeni Döneme Duayla Başladı

Genel, Güncel, Manşetler

Kaman’da Metruk Binalar Yıkılıyor

Genel, Güncel, Manşetler

SEÇİMİMİZİ YAPTIK

Bu haber 12 Nisan 2019 - 9:04 'de eklendi ve 408 views kez görüntülendi.

Değerli okurlarım, sevgili Kırşehir’liler;

Geçen hafta Mahalli İdareler Genel Seçimlerini yaptık. 5 yıl süreyle görev yapacak yerel yöneticilerimizi seçtik. Mahalli İdarelerin, Belediyelerin tarihi konusunda kısa bir inceleme yaptım bu konuda kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum izninizle.

Ülkemizde Belediye ve Mahalli idare yönetimi uzun yıllara dayanmakla birlikte 1930 yılında yürürlüğe giren 1580 sayılı belediye Kanunu, hemen onun ardından yürürlüğe giren 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve 1933 tarihli 2290 sayılı Belediyeler Yapı ve Yollar Kanunun belediyelerimiz için önemli düzenlemeler getirmiştir. Özellikle 1580 sayılı kanun o yılların şartları içinde her türlü yerel hizmeti belediyelere görev olarak vermiştir. Ayrıca onları, bu görevleri yaptıktan sonra beldelerin ve belde halkının yararına olabilecek her türlü girişimde bulunmakta yetkili kılmıştır. O günden bu güne Kanun ve yönetmeliklerde düzenlemeler yapılmış ve Belediyelerimiz hizmetlerini sürdürmüşler. Muhtarlıklarda Belediyeler kadar eskiye dayanmaktadır. Muhtarlıklarla ilgili 1864 tarihli Teşkil-i Vilayet Nizamnamesi, 1876 tarihli İdare-i Umumiye-i Vilayet Nizamnamesi, 1944 tarihli 4541 sayılı kanun ve 1945 tarihli Tüzük de muhtarlıklarımızla ilgili düzenlemeler yapılmış ve günümüze kadar hizmetler sürdürülmüş. Geçen zaman içerisinde kimi zaman seçimle, kimi zaman görevlendirme-atama şeklinde devam eden hizmetler Demokrasimizin rayına oturmasını takiben seçim yoluyla gelen Belediye Başkanlarımız , Mahalle ve Köy Muhtarlarımız öyle yada böyle görevlerini sürdürmüşler, vatandaşlarımıza hizmet etme yolunda mesafeler kat etmişlerdir.

Son olarak 31 Mart 2019 tarihinde Mahalli İdareler Genel Seçimlerini yaptık. Hiç olmaması gereken birkaç olay dışında genel itibariyle güzel bir seçim süreci yaşadık. Bu gün itibariyle Millet idaresiyle seçilen Belediye Başkanlarımızın büyük bir çoğunluğu görevine başladı. Henüz başlamamış, başlayamamış olanlar ise en kısa sürede başlayacaktır diye umuyorum. Bir an önce herkesin görevine başlaması gerektiğini düşünenlerdenim. Çünkü Ülkemizin beklemeye tahammülü yok. Yapılacak iş çok.

Kırşehir’imizde de güzel bir seçim ortamı yaşadık. 1 Merkez, 6 İlçe, 3 Belde Belediye başkanı ve 67 Mahalle, 252 köy muhtarlarımızı seçtik. Bildiğim kadarıyla da ilimizde seçilenler görevlerine başladılar. Hizmet yarışına giriştiler. Ben başta Kırşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin EKİCİOĞLU olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza üstün başarılar diliyorum. Şirin Kırşehir’imizin her bir köşesi ayrı bir değer, her bir köşesi ayrı bir güzellik, her bir köşesi Anadolu Kültürünün örnekleriyle dolu, her bir köşesi tarih kokan, her bir köşesi Ahiler, Ozanlar, Evliyalarla dolu, her bir köşesi Yunus Emre, Hünkar Hacı Bektaş, Ahi Evranı Veli’nin sevgisi, hoşgörüsü, kardeşliği ile yoğrulmuş, Aşık Saitten Muharrem Ertaşa, Çekiç Aliden Hacı Taşana son olarak da İnsan Hazinesi büyük usta Neşet Ertaş’ın Bozlaklarını dinleyerek yetişmiş, Sofrası, Kapısı, Eli açık, Dili, Beli kapalı , HAK İLE SABIR DİLEYİP BİZE GELEN BİZDENDİR, AKIL VE AHLAK İLE ÇALIŞIP BİZİ GEÇEN BİZDENDİR. Diyen insanların bol olduğu bir yerdir Kırşehir.

Kırşehir hizmet bekliyor değerli başkanlarım. Hepiniz size güvenen, sizi seven insanların tercihleri sonucu bu göreve geldiniz. Yörenize hizmet etmek zorundasınız. Sizler bu söylediklerimin çok daha fazlasını bilen bu amaca yönelik çalışmalar yapabilecek kapasitede insanlarsınız ki bu göreve talip oldunuz ve vatandaşın tercihi de bu yönde oldu. 67 Mahalle, 252 köy muhtarımızın da ellerinden geldiğince kendi bölgelerine hizmet edeceklerinden şüphem yok. Hepinize tekrar başarılar diliyorum. Umuyorum yeni görevleriniz, memleketimize, milletimize, size ve ailenize hayırlı olur, iyilikler, güzellikler getirir.

Bu bölümde İl Belediye başkanım değerli dost, dürüst, temiz, has be has Kırşehir’li,

“Ticarette kirlenmedim, siyasette de kirlenmeyeceğim” diye yola çıkan ve bu yolda yürüyeceğine emin olduğum Sayın Selahattin EKİCİOĞLU’na kısa bir not iletmek istiyorum izninizle.

Sayın Başkanım. Yeni göreviniz, Ülkemize, İlimize hayırlı uğurlu olur inşallah. Size ve ailenize iyilikler, güzellikler getirir. Siz bu memlekette doğup büyüdünüz, bu memlekette yetiştiniz, bu memlekette ticaret yaptınız, değişik görevlerde bulundunuz ve bulunduğunuz her görevde, yaptığınız her işte başarılı oldunuz ve kendi tabirinizle Kirlenmediniz. Bu özellikleriniz sizi Şehr-i Emin konumuna getirdi.( Kelime anlamı: inanılan, güvenilen, korkulmayacak, sağlam, kendisine inanılabilir, emanet olunan devlet dairelerinin başkanı, şehri emin şehrin başkanı idarecisi.) Şirin Kırşehir’imizin bütün sorunlarını yakinen bilen kişilerin başında geliyorsunuz. Hal böyle olunca da çalışkan ve dürüst kişiliğinizle bütün sorunların üstesinden geleceğinizden eminiz. Sizinle birlikte hizmet ordusuna katacağınız ekibinizin de aynı bilinç içerisinde hareket ederek sizi yücelteceğinden, güzelliklere imza atacağından şüphem yok. Her şeyin en iyisine layık Şirin Kırşehir’imize yapacağınız bütün güzelliklerde yanınızda olacağımızı belirtmek istiyorum. Tekrar başarılar diliyorum. Zaman içerisinde bu köşeden tekrar birlikte oluruz.

Uzunca bir şiirin ilk dörtlüğü ile bu haftayı kapatmak istiyorum.

Kılıçözü Irmağına bakıpta daldım,

Sular gibi akmış ömrüm gördün mü.

Yıllar beni benden almış götürmüş,

Kaf dağına hapsetmişler duydun mu.

Galın sağlıcakla.

 

Gürsel SEÇİLMİŞ
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.