SON DAKİKA

Aile Destek Merkezi Ziyaret Edildi

Genel, Güncel, Manşetler

Şehit Deli Halit Paşa -3

Bu haber 14 Aralık 2018 - 9:15 'de eklendi ve 38 views kez görüntülendi.

TBMM’nin İlk Cinayeti

         Deli Halit Paşa cinayeti TBMM’nde işlenen ilk cinayettir. Cinayete kurban gittiği gün TBMM’de savaş gazilerinin maaşlarıyla ilgili zamlar konuşulmaktadır. Halit Bey’de kürsüye çağrılır ve maaşların artırılması gerektiğini söyler. Ancak Kabadayılar Grubu’nun başını çektiği bir kısım milletvekilleri Halit Paşa’yı yuhalayarak “ne o kadar paramız var, ne de bütçe buna müsaittir” diyerek Halit Bey’in zam isteğini protesto ederler. Halit Paşa onlara şu cevabı verir:

          “Ben Kars’ta Ermeni çetecilerden yetmiş araba mücevher ve altın alıp Ankara’ya gönderdim. Ne oldu bunlara?” der. Paraların üzerine oturanlar gürültü patırtılarına devam ederler. Meclis görüşmelerine ara verilir. Halid Bey dışarı çıkınca daha önceden organize olmuş kabadayılar çetesi meclis koridorunda Halit Bey’in önünü keser. Başını Afyon mebusu Ali Çetinkaya’nın çektiği beşli çetede Kozan mebusu Ali Saip Bey, Gaziantep mebusu Kılıç Ali Bey, Cebelibereket mebusu Hüseyin Avni Bey ve Elazığ vekili Hüseyin Bey vardı.

          Laf atmalarla başlayan tartışma kavgaya dönüşür. Halit Paşa’ya saldırırlar. Ha­lid Paşa, Kılıç Ali’yi altına alır ve yumruklamaya başlar. Arkada duran dört kişi Halid Paşa’nın üzerine çullanır. Meclis komiseri ve kapıcısı müdahalede bulunmadıkları gibi, oradan uzaklaşırlar. Bu arbede sırasında Halit Paşa vurulur.

         İmdi diyebiliriz ki Türkiye’nin yakın tarihi bugün henüz aydınlatılamamış binlerce faili meçhul ya da meşhur cinayete ev sahipliği yapmaktadır. Deli Halit Halit Paşa cinayeti de bu cümledendir ve henüz üzerindeki sis perdeleri kaldırılmamıştır. Ancak onun katilleri gizli saklı değildir ve bu cinayet TBMM’nde işlenen ilk cinayet olarak kayıtlara geçer.

         Cephelerde kahramanlık destanları yazan nice paşamızın akıbeti Halit Paşa gibi olmuştur. Gerçek kahramanlarımız bir şekilde tasfiye dilmiştir. Onların yerine şişirilmiş sahte kahramanlar doldurulmuştur. Fakat çoğu insanımız bunun henüz farkında değildir.  

         Meclis koridorlarında, Ermenistan Fatihi Deli Halit Paşa’yı haince vuran Kel Alilerin İstiklal Mahkemelerine “başkan” seçildiği bir ülkede adaletin izini sürmek o kadar kolay değildir ama umarım bu gerçeklerin tüm çıplaklığıyla ortaya döküldüğü, ak koyun ile kara koyunun iyice fark edildiği şafaklar yakındır.

         Gümüşhane mebusu Zeki Bey’in olayla ilgili olarak hatıralarında serdettiği şu cümle manidardır: “Bu hadise de böylece kapandı. Gökten ne yağdı da yer götürmedi!”

        Sonsöz

         Deli Halit Paşa ve emsalleriyle alakalı hiç şüphesiz ki söylenecek çok söz vardır. En iyisi bir anne yüreğine, Halit Paşa’ya “adımlarını uzun at” tavsiyesinde bulunan ve “Ben oğlumu helal süt ile emzirdim” diyen Fatma Ana’ya kulak verelim. Oğlunun vurulma haberini alınca şöyle der:

         “Halidimden dünya ahiret memnunum. Yatarsa Allah utandırmasın, ölürse nur içinde yatsın. Dün akşam telgraf aldım. İyileşmeye yüz tutmuş, fakat kolay mı? Ne kurşun yarası bu? Yavrum ne haldedir? Yaşı kadar vücudunda kurşun yarası var. Ondan bahsettikçe içime ferahlık geliyor. Bu topraklar için kendini kayadan kayaya, ateşten ateşe attı. Keşke herkes onun gibi olsa, vatan topraklarının her köşesinde oğlumun kanı var. Allah saklasın! Ona bir hâl olursa yine vazife uğruna kurban gidiyor… İftihar ederim…” Biz de onlardan razıyız, Allah’ta onlardan razı olsun. O günlerin tanığı İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy ne güzel anlatmış. Gayri söz söylemek akla ziyan olur:

         Gök kubbenin altında yatar, al kan içinde,

         Ey yolcu, şu toprak için can veren erler.

         Hakk’ın bu veli kulları taş türbeye girmez

         Gufrana bürünmüş, yalnız Fatiha bekler.

          Kaynakça:

         Cumhuriyet Devrinde Siyasi Cinayetler, Feridun Kandemir

         Deli Halid Paşa, İbrahim Özkan

         Deli Halit Paşa, Gürsoy Solmaz

         Derin Cinayetler, İsmail Akbal

         Hayat ve Hatıratım 3, Rıza Nur

         İstiklal Harbimiz, Kazım Karabekir

         Milli Mücadelede Ayaklanmalar, Kenan Esengin

         Milli Mücadelede Kars, Fahrettin Kırzıoğlu

         Siyasi Hatıralar 2, Ali Fuat Cebesoy

         Türkiye’de Siyasal Cinayetler, Alpay Kabacalı

         Yalan Söyleyen Tarih Utansın 9, Mustafa Müftüoğlu

Abdulbari KARABEYESER
Abdulbari KARABEYESERabdulbarikarabeyeser@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.