SON DAKİKA

Sultan Kıymaz, TEMA’nın faaliyetleri hakkında bilgilerverdi

Bu haber 08 Aralık 2018 - 15:07 'de eklendi ve 53 views kez görüntülendi.

     TEMA Vakfı Kırşehir Temsilcisi Sultan Kıymaz, TEMA’nın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

TEMA Vakfı’nın son yıllarda dünya gündeminde önemli bir yer bulan “toprak bozulumu”na dikkat çektiğini ve tüm Türkiye’de “Yaşam toprakta filizlenir” sloganıyla yürüyüş ve etkinlikler düzenlediğini ifade eden Sultan Kıymaz, TEMA Vakfı’nın bu yıl Erozyonla Mücadele Haftası’nda toprak bozulumu konusuna vurgu yaptığını açıkladı.
         Kırşehir Temsilcisi Doç. Dr. Sultan Kıymaz, gıda güvencesi için toprakların korunması, tarım alanları ve tarımsal istihdamının arttırılması gerektiğini bildirdi. Hızla artan nüfusla birlikte azalan tarım alanlarının, gıda üretiminde yetersiz kalacağını aktaran Kıymaz, “Türkiye’de tarım arazilerinin tarım dışı kullanımının en yaygın görüldüğü alanlar sanayi, kentleşme, turizm, ulaştırmadır. Amaç dışı kullanımı önlemek adına Türkiye’de önemli bir adım atılarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı büyük ovaların korunması için olumlu bir çalışma yürütüyor” ifadesini kullandı.
        Artan nüfus ile tarımdan sağlanan gelir yetersiz kalmakta, büyük tarım işletmeleri de küçülerek, düşük gelirli küçük işletmeler haline gerilemektedir. Oluşan göçle terk edilen araziler atıl kalmakta, tarımda üretimin ve verimin düşmesine neden olmakta ve yeni sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kırsaldan kente göçün azaltılması ve tersine göç hareketinin başlaması için yeni projeler oluşturulmalı, yapılan projeler desteklenmeli, yatırımlar arttırılmalı, ailelerin tekrar tarıma yönelmesi sağlanmalı, yeni teşvik ve destekler ile gelir getirici çalışmalar yapılmalıdır.Doğa bilinciyle büyüyen nesiller için TEMA Vakfı olarak okullarda doğa eğitimleri veriyoruz. Çünkü çocukların doğayı tanımadan sevemeyeceğine, sevmeden koruyamayacağına inanıyoruz. Yarınlarda doğayı tanıyan, seven, koruyan; kendisini doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller için çocuklarımızın daha fazla doğa ile iç içe olması gerekiyor. Doğayı anlayarak ve doğaya uyum sağlayarak sürdürülebilir bir yaşam mümkün. Bu nedenle bizler Minik TEMA, Yavru TEMA ve Ortaokul TEMA adlı eğitim programlarımızı binlerce gönüllü öğretmenin desteğiyle her yıl 81 ilde yüz bini aşkın çocukla uyguluyoruz. Çocukların doğada keşfederek vakit geçirmelerini desteklemeyi, doğaya duyarlı davranış ve tutumlar sergileyen bireyler olmalarına katkı sağlamayı, fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişimlerini desteklemeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda Doğa Eğitim Programlarını çocuklara ulaştırma olanağı sağlayan başta Millî Eğitim Bakanlığı ve gönüllü öğretmenlerimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.(Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.