SON DAKİKA

Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığına Hayır

Bu haber 04 Aralık 2018 - 11:54 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.

 

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı, Mersin Milletvekili  Olcay Kılavuz’un Önderliğinde başlatılan ve Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafında koordinasyonu sağlanan ‘ Damarlarındaki Asil Kanı Kirletme ’ projesi kapsamında Kırşehir’de Ülkü Ocakları Kırşehir İl başkanlığınca hazırlanan ‘ Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığına Hayır ’  konulu seminer düzenlendi.

Ülkü Ocakları Kırşehir İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada: “Bizler Türk Milliyetçileri olarak; Şahsiyeti Ahlakta, İlmi Ferasette, Kültürü Törede, Medeniyeti Türk İslam Membaında bulan; İman ve İnançla içinde bulunduğumuz meselelerin çözümünü varlık sebebimiz olarak addetmekteyiz.

Gençlik bir milletin geleceği demektir. Gençliğe gereken önemi veremeyen, gençliği iyim yetiştiremeyen milletlerin gelecekleri karanlıktır.

Ülkü Ocakları Kırşehir il başkanlığı olarak bizler de; Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek diyerek Kızılelma Hedefimize TURAN SEVDAMIZA Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığına Hayır diyerek sağlam adımlarla yürüyoruz.

HİÇ BAŞLAMAMAK…

Bağımlılık, kişinin zarar görmesine rağmen madde kullanımına devam etmesi, kullandığı maddeyi uzun süre bırakamaması, sürekli madde arayışı içinde olması, kullandığı maddeyi giderek arttırması ile karakterize edilen bir tablodur.

Madde kullanımının sağlık, suç, yargı, sosyal refah, eğitim, güvenlik, ulaşım, ülke içinde ve ülkeler arası ticaret için bir dizi doğurguları vardır. Bu tür maddelerin kullanımı sadece gençlerin bireysel yaşamını olumsuz etkilemekle kalmaz, toplumu da etkiler. Cinayetlerin %60’ı, saldırıların %40’ı, tecavüzlerin %33’ü alkol kullanımı ile ilgilidir. Madde kullanımının fizyolojik etkileri algılamada, gerçeklik değerlendirmede sorun yaratmaktadır. Çünkü merkezi sinir sistemini ve diğer organları etkiler.

Önleme çalışmalarında bireyi madde kullanımına başlamadan bilinçlendirmek öncelikli hedeftir. Birincil önleme çalışmaları olarak tanımlanan bu yaklaşımda eğitim yolu ile, madde kullanımının engellenmesine çalışılmaktadır.

En iyi korunma yolu HİÇ BAŞLAMAMAKTIR…

Bir şekilde başlanmışsa;

KURTULMAK MÜMKÜNDÜR!

Madde kullanımı ve bağımlılığı bir sağlık sorunu olmakla birlikte tedavisi mümkün bir hastalıktır. Kişi ilgili hastanede tedavisini olup sağlıklı bir birey olarak kendi yaşam alanına geri dönebilir. Bunun için mutlaka tıbbi yardım ve uzman desteği gerekmektedir. Tedavi tamamlandıktan sonraki süreç oldukça hassastır. Kişi kendisini madde kullanımına iten ortamlardan ve arkadaş çevresinden uzaklaşmalı, yaşamında anlamlı ve önemli olan kişiler, etkinlikler ve yaşantılarla iç içe olmalıdır. Aksi takdirde tekrar madde kullanım ihtimali oldukça yüksektir.

Madde bağımlılığı içerisine girmiş insanlar bu bataktan çıkmak için bir fırsat yaratmakta çoğu zaman zorlanırlar. Bunun en büyük nedeni ise genellikle nereye ve nasıl başvurabileceklerini bilmemeleridir. Herhangi bir sağlık kuruluşuna tedavi amaçlı başvurmaya ya da yetkililerden yardım istemeye, kanunla ters düşüp cezalandırılma korkusuyla çekinmektedirler. Oysaki Türk Ceza Kanunu’nda bu konuyla ilgili olarak Etkin Pişmanlık başlığı altında gerekli düzenlemeler mevcuttur.

Programımıza katılarak Alparslan TÜRKEŞ Bey Konferans Salonumuzu Şereflendiren Milliyetçi Hareket Partisi Kırşehir Kadın Kolları Koordinatörü Sayın Fatma AKDEMİR Başkanıma ve Çok Kıymetli Yönetimlerine, Milliyetçi Hareket Partisi Yöneticisi Sayın Selahattin TOKER Bey’e, Milliyetçi Hareket Partisi 27. Dönem Milletvekili Adayımız Mimar Sayın Semih YERLİKAYA Bey’, her zaman bizimle birlikte olan Mucur Belediye Başkanımız Sayın Ali ŞAHİN Bey’e, dikkatli bir şekilde hazırladıkları sunumlarını bizlere aktaran Milliyetçi Hareket Partisi 27. Dönem Milletvekili Adayımız Av. Ali Aydın AKPINAR Bey’e, Kırşehir UMKE Görevlisi-TC. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Öğr. Gör. Feyzullah ÇETİN Bey’e, İl Ocak Yöneticilerimize, Üniversite ve Ortaöğretim Teşkilatlarımıza, Asena Bozkurt Gençlerimize, Basın Mensuplarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Var Olsun ÜLKÜ OCAKLARI, Var Olsun EBEDİ TURAN SEVDAMIZ.” ifadelerine yer verildi. (Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.