SON DAKİKA

Aile Destek Merkezi Ziyaret Edildi

Genel, Güncel, Manşetler

Yağışlar Kaderimiz Olmasın

Bu haber 11 Aralık 2018 - 9:31 'de eklendi ve 575 views kez görüntülendi.

Birkaç günlük yağmur ve birazcık kar yağışının etkisi ile tamamen kurumuş olan Seyfe Gölü Kuş Cennetindeki su görüntümüz yüzde yirmi beş oranına yaklaştı.

Tamamen gölün toprak yapısına ve yağışlara bağlı olarak oluşan bu su bile göç zamanındaki kuşlarımızın mutlu olmasına sebep oldu.

Göç yolundaki kuşlarımızın Seyfe Gölü Kuş Cennetindeki konaklama sürelerini artırmalarına, beslenmelerine, dinlenmelerine ve olumlu şartlarda yollarına devam etmelerine katkı sağladı.

Nasıl oluyor da birazcık yağış bile göldeki su görünümünü (doluluk oranını değil) yüzde yirmi beş civarına ulaştırıyor. Çünkü göl yüzeyindeki kot farkımız ( belirli noktaları dikkate almaz isek) sıfıra yakın.

Bu nedenle beş on santimlik su bile geniş bir yüzeye yayıldığı için göldeki su görünümümüzü artırıyor. Bu durum avantaj gibi gözükürken, yağışların ve göle su girişinin olmadığı bir dönem de buharlaşmanın etkisi ile de kuruma noktasına gidiyor.

Aynı dönem içerisinde gölümüz de su var veya gölümüz kurudu haberlerinin ve tespitinin sebebi de “ Göle bir damla su koyduğumuz da doluyor, bir damla su aldığımız da kuruyor” mantığında yatıyor.

Seyfe Gölü Kuş Cennetimiz Mucurumuz, Kırşehir’imiz ve Türkiye’miz için çok önemli bir sulak alanımız. Bunun kıymetini bilip korumak ve eski güzelliklerine kavuşturmak için bütün gayretimizi göstermemiz gerekir.

Geçtiğimiz hafta Mucurlular Derneği “Mucurumuzun kalkınma stratejilerini geliştirme çalıştayı” adlı başarılı geçen bir etkinlik düzenledi. Mucurlular dernek başkanına ve yönetimine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca moderatörlük ve sunum görevini üstlenen Meryem Fıkırkoca hanımefendiye ayrıca teşekkür ediyorum.

İki bölüme ayrılan etkinliğin birinci bölümünü “tarım, hayvancılık ve sanayi” ikinci bölümünü “çevre ve turizm” olarak adlandırabiliriz. İkinci bölümünün çalışması ileri bir tarihte yapılacak.

Seyfe Gölü Kuş Cennetini ilgilendiren kısım bir sonraki bölümde ele alınacak bir konu idi. Fakat gündemde olmadığı halde en çok konuşulan konu oldu. Çünkü tarımı, hayvancılığı ve sanayiye girdi sağlayacak birimleri direkt olarak ilgilendiriyordu.

Çalıştay da sorulan soruların başında gelen “avantajlar” ve dezavantajlar” sorusunun cevaplarından bir tanesi de Seyfe Gölü Kuş Cenneti idi. Avantajlara bakıyorsunuz Seyfe Gölü Kuş Cenneti, dezavantajlara bakıyorsunuz Seyfe Gölü Kuş Cenneti.

Bu durumda Seyfe Gölü Kuş Cennetinin yöremiz için çok önemli bir sulak alan olduğu ve kuruduğunda dezavantaj olarak, güzelleştiğinde avantaj olarak Mucurumuzu etkilediği ortaya çıkmaktadır.

Seyfe Gölü Kuş Cennetinin yöremize avantaj olarak bakılması için yapılacak çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesini arzu ediyoruz. Sayın valimizin ve milletvekillerimizin konuya olan duyarlıklarına biliyor ve çalışmaları hızlandırmalarını arzu ediyoruz.

Günümüz iklim şartlarına göre en önemli ve en kalıcı proje olan “ Kalaba – Seyfe pompaj sulama projesinin” bir an önce hayata geçirilmesini diliyoruz.

Ömer Çetiner
Ömer Çetineromer@omercetiner.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.