Yağmurlar ve Seyfe Gölü Kuş Cenneti | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

“Gün Birlik Olma Günüdür”

Genel, Güncel, Manşetler

Yağmurlar ve Seyfe Gölü Kuş Cenneti

Bu haber 28 Haziran 2019 - 9:13 'de eklendi ve 51 views kez görüntülendi.

Seyfe Gölü Kuş Cennetinde yüzümüz sadece yağışlarla gülüyor. Gölün tabanı çorak toprak olması nedeni ile tabana su vermiyor ve tabandan su almıyor. Bu nedenle de yağışlarla gölümüzde su görmeye başlıyoruz.

Gölümüzün birçok güzel özelliğinden bir tanesi de doğal yapısı. Eğer böyle bir doğal yapıya sahip olmasak gölümüzde hiç su göremeyeceğiz.

Kot farkı olmadan geniş bir alana yayıldığı için birkaç günlük yağışla bile geniş bir alanda su görebiliyoruz.

Son günlerdeki yağışlar bazı köylerimizde zararlı olsa da Seyfe Gölü Kuş Cennetimiz için büyük bir fırsat oldu.

Doluluk oranımız yüzde doksanlara ulaştı. Geçtiğimiz hafta daha önce rahatlıkla gidebildiğimiz göl kıyısına bile yaklaşamadık.

Dünyada dört adet göç yolu var. İki tanesi Türkiye üzerinden geçiyor ve bu iki göç yolundan bir tanesi de Seyfe Gölü Kuş Cenneti üzerinden geçiyor.

Dünyadaki göçmen kuşların bir bölümü mutlaka Seyfe Gölü Kuş Cennetinden geçmek zorundalar.

Göl ortamı uygun ise belirli bir süre konaklıyorlar. Beslenmelerini ve dinlenmelerini tamamlayınca hava şartlarına göre yollarına devam ediyorlar.

Eğer göl ortamı uygun değilse beslenme ve dinlenme ihtiyaçlarını gideremeden mecburen yollarına devam ediyorlar.

Bu durumda canlıların yaşam ihtiyaçlarına yardımcı olamadığımız içinde suç işlemiş oluyoruz. Yöremizde başka geniş bir alan da kalmadı.

Gölün şartları iyide olmasa bilhassa sonbahardaki göç döneminde toplantı noktası olarak mecburen Seyfe Gölü Kuş Cennetini kullanıyorlar.

Şu an için tek çaremizin yağışlar olması çok acı. Göl tabanı geçirgen olsa yağışında bir etkisi olmayacak.

Örnek olarak Seyfe Göledin de bir damla bile su yok. Gölün on binde birinden bile küçük olan bir alanda suyun olmaması gölet tabanının geçirgen olmasından kaynaklanıyor.

Seyfe Göledi, Seyfe gölü Kuş Cenneti için çok önemli buradan su girişi olduğu zaman adacıklar, turbalıklar ve sazlıklar oluşturarak, kuşların barınmasına, korunmasına, beslenmesine ve yavrulamasına katkı sağlıyor.

Seyfe Göledi bizler içinde çok önemli; temiz, sakin ve yemyeşil bir doğal ortamı orada bulabiliyoruz.

Arzu ettiğimiz ortama bir de kuş seslerini eklersek “Seyfe Gölü Tanıtım Merkezindeki Piknik Alanı”nı tarif etmiş oluruz.

Kamelya ve barbekülerle donatılmış sesiz, sakin, ulaşımı kolay ama trafikten uzak bir alanda olmak her doğayı ve kendini sevenin isteğidir.

Her hafta sonu yüzlerce kişiye ev sahipliği yapan Seyfe Gölü Piknik Alanı, yol yapım çalışmalarına ve havanın yağışlı olmasına rağmen yer bulunamayacak derecede doluluk yaşıyor.

Kırşehir dışından ve bilhassa büyük şehirlerden gelen hemşerilerimiz ve misafirleri bu güzel ortama hayran kaldıklarını övgüyle belirtiyorlar.

Piknik alanına ücretsiz olarak girilmesi, tertemiz, yemyeşil ve donanımlı bir ortam olması dikkatleri çekiyor.

Tertemiz bay ve bayan lav obaları ( dört yıldızlı otel ayarında ) ve çeşmeleri ile ideal bir dinlenme alanı Seyfe Gölü Piknik Alanı.

Çoğu zaman tertemiz olarak güne başlanan alanda gün sonu istemediğimiz kirlilikler oluyor. Buna rağmen Seyfe Gölü Tanıtım Merkezinin korunması ve güzelleşmesi için çaba sarf eden Milli parklar bünyesindeki Şube Müdürümüze ve personeline çok teşekkür ederim.

Kırşehir’imizin ve Mucur’umuzun en güzel yerlerinden biri olan Seyfe Gölü Kuş Cennetimizi ve bu tür alanlarımızı itina ile korumamız gerekir.

Seyfe Göledimizin tabanı geçirgen olduğu için yağışlara rağmen hiç su yok. Piknik alanının yanındaki göledimizin su ile dolu olması halinde ortama katacağı güzelliği düşünelim.

Su ile dolu gölette olta ile balık avlasak, kayık turu yapsak ( kayığımız mevcut ) kötümü olur. Bunların olabilmesi aslında çok da zor değil. Yeter ki çalışmaları hızlandıralım ve bazı radikal kararlar alalım.

Seyfe Gölü Ekoloji Derneği olarak daima öneri sunan ve yapıcı eleştirici yapan bir görüşe sahibiz. Ayrıca yöreyi çok yakından takip eden sorunları bilen ve çözümü konusunda da donanıma sahibiz.

Yapılacak çalışmalarda üçlü sacayağı dediğimiz birlikteliğin oluşması gerekir. Yöre halkı, yerel STK ve devletin ortak bir noktada buluştuğu bütün çalışmalar başarılı olur.

Üçlü sacayağında birliktelik sağlanamıyor ise ya başarı elde edilemez ya da başarı kalıcı olmaz.

Sayın Valimiz ve Milletvekillerimiz Seyfe Gölü Kuş Cennetinin sorunlarını biliyorlar, çalışmaları takip ediyorlar. İsteğimiz sorunlar ile ilgili sorumluların biraz daha titiz ve gayretli çalışmalarının sağlanması.

 

 

Ömer Çetiner
Ömer Çetineromer@omercetiner.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.