Yine Aylardan Mayıs | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Çayözü Köyüne Ziyaret

Genel, Güncel, Manşetler

Yine Aylardan Mayıs

Bu haber 24 Mayıs 2019 - 9:21 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

” Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.” ATATÜRK

 

Büyük önder Gazi Mustafa Atatürk’ün “ En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyetimizin  temellerinin atıldığı 19 Mayıs 1919’ un 100. Yılını kutladık geçen hafta. Hepimize bir kez daha kutlu olsun.

Değerli okurlarım, değerli Kırşehirliler;

Cumhuriyet milletimiz için her geçen gün daha büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü Cumhuriyet, bizlerin en büyük sevdası, ülke topraklarımız içerisinde yaşayan herkesin gelecekteki en büyük güvencesidir. Atatürk’ün bu değerli mirasına sahip çıkmak ve korumak bu ülkede yaşayan her kesin özellikle Gençlerimizin en büyük ve birinci öncelikli görevidir.

Çünkü Dünyada başka bir örneği olmayan ve Atatürk’ün önderliğinde verilen özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini büyük bir kahramanlık örneği göstererek kazanan yüce Türk milleti, Cumhuriyet ile birlikte ülke yönetiminde söz sahibi olmuş, Cumhuriyetin getirdiği kazanımlar sayesinde de çağdaş ve modern bir toplum haline gelmiştir. Türk insanı Cumhuriyetle birlikte özünde var olan özgürlük, bağımsızlık  ve eşitlik gibi unsurlarını daha iyi kavramıştır. Cumhuriyet bir halk yönetimi şeklidir ve Egemenlik, Kayıtsız Şartsız Milletindir.  Ulu önder Atatürk  Bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik gibi unsurların Türk milletinin karakterinde var olduğunu, Cumhuriyetin tüm bu nitelikleri içinde barındırdığını çok iyi bildiği için Cumhuriyeti kurarak Türk Milletine armağan etmiş, emanetini de Gençlere bırakmıştır.

  1. yıl güzel Yurdumun her köşesinde olduğu gibi İlimizde de çok büyük coşkuyla kutlandı. Gün boyu Kırşehir caddelerinde, sokaklarında ATATÜRK’ün “ Türk Milleti Zekidir, Türk Milleti Çalışkandır, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” diyen sesi yankılandı. İzmir Marşı, Gençlik Marşı, Onuncu yıl marşı okundu. Caddeler Ay-Yıldızlı şanlı Bayrağımız ve Atatürk posterleri ile süslendi. Cacabey meydanında gün boyu süren etkinlikler akşamda Onur Akın konseri ile taçlandı. Her şey çok güzeldi. Umuyorum önümüzdeki yıl ve daha sonraki yıllarda daha güzel olur.

Mayıs: Eskiler Mayıs ayına Selli Mayıs derlerdi. Gerçekten de Mayıs ayında yağışlar çok olur, seller gelir, dereler dolar taşardı. Son yıllarda ne öyle yağmurlar-seller kaldı, nede o sellerin akacağı dereler. Hepsini doldurduk çok şükür. Evler yaptık, parklar yaptık, yollar yaptık. Şimdilerde az bir sel demeyim, su aksa akacak yer yok. Kırşehirliler hatırlar. Geçen yıl Maşa deresinden acıcık sel geldi, çarşı içinde apartmanların bodrum katları suyla doldu. Terme caddesi, Sanayi Çarşısı, Kılıççı köprüsü civarı sular altında kaldı. Neyse onunla ilgili tedbirler de alınıyordur mutlaka. Biz kendi konumuza dönelim.

Nisan ayının başında bu köşeden sizlere seslenirken; “Katılırmısınız bilmem ama, baharın en güzel ayı Nisan diye düşünüyorum. Mevsimin güzelliklerinin başlangıcıdır. Bahar duyguların öne çıktığı mevsimdir; yeniden doğuş, tazelik ve canlılık demektir. Hayata tutunmaktır bahar, yaşamın olağanüstü güzelliklerini görebilmektir. Aşk mevsimidir bahar, aşıkların mevsimi.…..” diye devam eden bir yazı kaleme almıştım.

Gazetemizi takip eden, bir sürede güzel şiirlerini, yazılarını yayınladığımız değerli dostum Sayın Numan KARTAL dedi ki. “ Baharın en güzel ayı Nisan demişsiniz ama bana göre baharın en güzel ayı Mayıstır. Mayıs ayında çıkın dağlara, tepelere, bakın etrafa bütün çiçekler açmış, ağaçlar yapraklarla, çiçeklerle bezenmiş, etraf, dağ-taş yemyeşil. Onun için Mayıs Baharın en güzel ayıdır.” Sayın Kartal şair. Onun sözünün üstüne bir şey diyemem. Söylediklerinde çok çok haklı. Tahmin ediyorum kendisi bu aydan daha çok etkileniyor, daha çok ilham alıyordur. Gerçi uzun zamandır şiirlerinden mahrumuz ya. Umarım yakın zamanda yine güzel yazılar, şiirler üretecektir.

Üstat haklı ama Nisan da Memlekete Baharın geldiği ay. Baharın başlangıcı, güzelliklerin başlangıcı Nisan dır diye düşünüyorum. Yeni filizlenmiş ağaçlar, topraktan başını çıkarıp güzelliklerini sergilen Çiğdemler, kır çiçekleri , tertemiz Nisan yağmurunun mis gibi havasını teneffüs ettiğinizde insanın içinde açan çiçekler, yeni filizlenmeye başlayan ağaç, henüz yeni yeşermeye başlayan fidan bu ayda kendisini hazırlar Mayısa.Yeni bir umut, yeni bir hayal canlanır insanın gönlünde. Ardından gelen Mayıs bütün bu güzelliklerin sergilendiği aydır tabiî ki. Çevre ve doğa güzelliğinin yanında  23 Nisan gibi bir gün barındırıyor içinde.

Ben Mayıs ayına bir şey demedim ki, diyemem ki. Tabii ki Mayıs ta bir başka. Sayın Kartalın gönlünü dolduran, ilham kaynağı güzellikler bu ayda kendisini gösteriyor. Her yer ışıl ışıl. Ağaç,çiçek,böcek,ot, çör-çöp,doğa, evcil ve yabani hayvanlar hepsi ama hepsi bütün güzelliklerini serdiler gözlerimizin önüne. Tabii ki bakmasını, görmesini bilene. Bütün bu güzelliklerin yayında birde 19 Mayıs var bu ayda. Girişte kısmında anlattığım 19 Mayıs. Mayıs sevilmezmi?

Ayrıca birde 27 Mayıs var. Hani yaklaşık 20 yıl kadar kutladığımız, Askeri bir darbeyle gelip yine Askeri bir darbeyle giden 27 Mayıs Hürriyet ve Anayasa Bayramı var. 1982 Anayasasının yürürlüğe girmesiyle kaldırdı. Ben konunun bu tarafında değilim tabi. O gün bizim eve bir güneş doğmuş, aile Bayram sevinci yaşanmış, sevinenler, oynayanlar, gülenler, ağlayanlar gırla gitmiş. Darbeden değil tabiî ki. Ben o gün doğmuşum. Mayıs ayı bu güzellikleri de barındırıyor. Onun için bende Mayısı çok severim. Haziran ayında da Ramazan Bayramı ile birlikte YAZ gelecek inşallah. Görüşmek üzere;

Galın sağlıcakla.

 

 

Gürsel SEÇİLMİŞ
Gürsel SEÇİLMİŞgurselsecilmis@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.