Ziyarettepe'deki Yunus Emre | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Nazım Hikmet Unutulmadı

Genel, Güncel, Manşetler

Ziyarettepe’deki Yunus Emre

Bu haber 16 Ekim 2019 - 9:10 'de eklendi ve 409 views kez görüntülendi.

Kırşehir Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu Başkan Vekili ve Aşıkpaşa Gazetesi Köşe Yazarı Bekdikli Halk Ozanı olarak Kırşehir ve Aksaray Valiliği’nin düzenlemiş olduğu Yunus Emre’yi Anma Programına davet edildim. Ziyarettepe, Aksaray- Kırşehir-Nevşehir üçgeninde yer alan Orta Kızılırmak Vadisi, Kapadokya, eski adı ile Uluyol  veya İpekyolu denilen, kervan ticareti yapılan, Bağdat – İstanbul yolu olan, şimdi aynı güzergahta inşaatı devam eden,  Çin’ i Londra’ya bağlayan otobanın yakınında ki 1267 rakımlı tepenin adıdır. Zirvesindeki Yunus Emre’nin alıç toplayıp onbeş yirmi kilometre yakınlıktaki Hacıbektaş-i Veli’ye gidip buğday ile değiştiği , şeyhi Taptuk Emre’ye düzgün odun kestiği , Aksaray’a gidip erenler le, Kırşehir’e gelip alperenlerle  görüştüğü, bu şehirler e ulaşılması çok kolay olan merkezin ortasında yer almasının nedeni insan yaşamının en  önemli unsurlarından olan yol ile su yataklarına yakın olmasıdır. Yunus Emre’nin yaşadığı, ikameti ibadeti  ve ziyaretlerini gerçekleştirdiği türbesi ve çilehanesinin bulunduğu Kırşehir’e bağlı Ulupınar köyü hudutları içindeki tepenin adıdır Ziyarettepe…

Yunus Emre, Sarıcalı Türkmenleri boyundandır.  Ulupınar, Değirmenkaşı ve civarındaki köylere Sarali aşireti denir. Anadolu’nun her bölgesine dağılan Sarıcalı boylarının köy, kasaba, mezra isimleri sarı ile anılır. Sarıkaraman, şimdiki Yunus Emre’nin çilehanesi ve türbesinin olduğu ziyarettepe’ye  yakın  köyün adıdır. Nevşehir Sarılar, Keskin Sarılar, Ağaçören’e bağlı  Sarıağıl, Sarıyahşi İlçesi, Eskişehir’e bağlı Sarıköy gibi  Sarıcalı boyundan olan Yunus Emre’nin Türkiye’nin çeşitli illerinde yerleşim yerleri vardır. Elbette Yunus Emre, Anadolu’da yedi bölgeyi dört iklimde dolaşmıştır. Yunus Emre’yi bu milletin bağrına basıp gönüllerinde yaşattığının belirtisidir. Horasan’dan Balkan’lara kadar Yunus Emre’nin eserleri dilden dile sade bir Türkçe ile söylenmektedir.  Gönül isterdi ki seksenbir ilimizde mezarı olsa idi.

Hacıbektaş’ın yakınlığını, Taptuk’un müridi oluşu, Sarıkaraman’ın Ziyarettepe’ye yakınlığını, Ulupınar, Salaralaca ve Değirmenkaşı gibi yakınındaki köylerin Sarali aşiretinden oluşunu  göz önüne alırsak Yunus’un bu bölgede yaşadığının ve mezarının burada olduğunun kesinlik kazandığını görmekteyiz.

Yunus Emre’nin mezarının nerede olduğu önemli değil , fikirlerinin, şiirlerinin günümüze kadar öz türkçe olarak düzgün kalıplar dahilinde akıcı ve mana yüklü olarak bizlere ışık tutmuş olmasıdır önemli olan.

Her ferdin Yunus gibi vicdanlı, merhametli, dürüst,  sabırlı, hoşgörülü, sadık, din, dil, ırk gözetmeksizin insanlığı ve kainatı kucaklayan  bir insan olarak yaşaması önemli…

Aksaray ile Kırşehir sınırlarında yer alan Yunus Emre’nin türbesi ve çilehanesinin bulunduğu Ziyarettepede iki ilin dönüşümlü olarak düzenledikleri Yunus Emre’yi anma programının bu yıl Kırşehir Valiliği’nin organizesindeki anma programına  iki ilin valileri, belediye başkanları, protokolü, çok sayıda kalabalık vatandaş ve öğrencilerin katılımı ile kutlandı. Program coşkulu bir törenle sona erdi.

Çok titizce hazırlanan programın sunumunu Çilem Dellal’ın  yaptığı programda saygı duruşu, istiklal marşımızın okunuşu, akabinde kuran tilavetinden sonar,  ben de kısa bir selamlama dörtlüğünden

 

“ALPEREN OCAĞI AHİ ELİNDEN

NEŞET ERTAŞIN DA BOZLAK DİLİNDEN

OZANLARIN SAZLARININ TELİNDEN

KIRŞEHİRDEN SİZE SELAM GETİRDİM

 

EKECİKDEN HASANDAĞIN ARDINDAN

TÜRKMEN YÖRÜK ACEMİNDEN KÜRDÜNDEN

KÖYDE KENTTE YAŞAYAN TÜM FERDİNDEN

AKSARAY’DAN SİZE SELAM Getirdim.

 

ÜÇ KITAYI DÖRT İKLİMDE ARADIM

ANADOLU’YU KARIŞ KARIŞ TARADIM

YUNUS’UMU BULMAK İDİ MURADIM

TÜRKİYE’DEN SİZE SELAM GETİRDİM”

Selamlama şiirinden sonra “Çok Gezdin Yunus’um” şiirini okudum. Protokol konuşmalarından sonra program, Yunus Emre şiirleri okunması ve izleyicilere alıç dağıtılması, Konya Semah Ekibinin gösterisi ile son buldu.

Mekanın cennet  olsun Yunus Emre…

Kırşehir Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğünü kutlarım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

ÇOK GEZDİN YUNUS’UM

Horasan’dan yola çıkan erensin

Kalp gözüyle geleceği görensin

Dostlarına gönül postu serensin

Karlı dağlar aşıp nice il gezdin

 

Mevla aşkı yüreğine kor oldu

Saç sakala beyaz düştü kar oldu

Yolculuğun kolay değil zor oldu

Sıcağında yana yana çöl gezdin

 

Bizim Yunus idi dergahta adın

Dağları dolaştın hep adım adım

Tapduk’a otuz yıl taşıdın odun

Düzgününü bulmak için dal gezdin

 

Nice Diyarlara temeller kazdın

İnsanlığa çığır açıp yol çizdin

Şiirler söyleyip nağmeler yazdın

Gönüllere su serpmeye göl gezdin

 

Kırşehir’ de erenlerle tanıştın

Hacıbektaş ile varıp konuştun

Alıç verdin buğday ile değiştin

Dost bahçeye dikmek için gül gezdin

 

Engin gönüllüydü Yunus’un hali

Bağrına bastılar bütün ahali

Çiçekten çiçeğe arı misali

Dolaşarak ayrı ayrı kol gezdin

 

Çilehanelerde hakka yönlendin

İnzivaya çekilerek dinlendin

Yunus diye bu dünyada ünlendin

Sen Rabbına köle olup kul gezdin

 

Aksaray’la Kırşehir’in arası

Ziyaret tepede yanar çırası

Yunus’umun son menzili burası

Ebediyen kalmak için el gezdin

 

İbrahim’im der ki deryalar aştın

Tapduk’un dergahında hamdın piştin

Bu fani dünyadan gelip de geçtin

Toz dumanlı uzun ince yol gezdin

 

İbrahim Düğer
İbrahim Düğerasikpasagazetesi@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Şerife Gündoğdu 20 Ekim 2019 / 02:16 Cevapla

Merhaba İbrahim bey hocam yoğunluktan bakamadım kusuruma bakmayın Yunus Emreyi anma programınızı ve takdire şayân çalışmalarınızı büyük bir özveriyle takip ettim bu takdire şayân programda edebiyata şiire gönül vermiş bisi olarak başta saygı değer hocam siz olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyor yürekten kutluyorum selâm ve saygılarımla…