12. YIL | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Fırtına Uyarısı

Genel, Güncel, Manşetler

Bazı Kurslar Yeniden Başlatıldı

Eğitim, Genel, Güncel, Manşetler

12. YIL

Bu haber 15 Ocak 2019 - 9:28 'de eklendi ve 602 views kez görüntülendi.

Bana ait fotoğraflarla “Seyfe Gölü Kuş Cenneti”nin önemini, güzelliğini vurgulayan ve on ikinci yıla ulaşan bir takvim.

Yıllar hızla geçiyor ama uzun bir süreç.  Değer verme, değer bilme olgularının yanı sıra maddi ve manevi zorluğun getirdiği etkiye rağmen on ikinci yıl.

“On yıl”ı adı konmuş bir dönem ve uzun bir süreç olarak düşünerek takvim yapmama kararı almıştım. Fakat on birinci yıl geçtiği gibi on ikinci yıla ulaştık.

Dünya da tek yöreye, tek kişiye ait fotoğraflarla yapılan ve on ikinci yıla ulaşan bir takvim örneği yok sanırım.

Yılsonu yaklaşırken dostların takvim ne zaman elimize geçer, yine güzel fotoğraflar olacak mı soruları ve mutlaka takvim istiyoruz istekleri karşısında aldığım devam kararı ile on ikinci yıl.

Takvimimdeki özelliklerden bir tanesi de sadece “Mevlana Çiçeği” fotoğrafı ve “onuncu yıl nostalji takvimi” hariç hiçbir fotoğrafın ikinci kez kullanılmaması. Takvime koyduğum fotoğrafların çoğunluğu bir yıl öncesinin fotoğraflarından oluşur ve mutlaka fotoğrafın çekildiği tarihi yazılır.

2017 yılında “Seyfe Gölü Kuş Cenneti”nin güzel görüntüleri olmadığı için, 2018 yılı takviminde aynı fotoğrafları kullanmasam da tarihlerini yazamadım. Çünkü çoğunluğu geçmiş dönemlere aitti ve bu durum beni hiç mutlu etmemişti

Ama 2019 yılı takviminin fotoğrafları tamamen 2018 yılına ait ve çekildiği tarihler yazılı.

Seyfe Gölü Kuş Cenneti; yöremiz, ülkemiz ve hatta Dünyamız için çok önemli bir sulak alan. Maalesef küresel ısınmanın da etkisi ile havzadaki su oranımız oldukça düştü.

Sadece yağışlara bağlı olarak Seyfe Gölü Kuş Cennetimizde su var veya yok. Son zamanda yağan karın ve yağmurun etkisi ile şu an gölümüzde su var.

Bunun sebebi de gölün toprak yapısı. Taban çorak toprak olduğu için sular tabana geçmiyor ve yüzeyde kalıyor. Özetle gölümüz tabandan su almıyor, tabandan su vermiyor.

Kuş Cennetimizin adını aldığı Seyfe Köyünün yakınındaki Seyfe Göledinde hiç su yok. Çünkü göledin tabanı geçirgen olduğu için sular havzaya indiğinden yüzeyde su oluşmuyor.

Seyfe pınarı göle su girişi sağlayan pınarların en önemlisidir. Seyfe pınarından, göle su giriş bölgesinin arazi yapısı itibari ile adacıklar, turbalıklar, sazlıklar oluşuyor ve çok sayıda mikro canlı bulunuyor.

Bu turbalıklar ve sazlıklar kuşların korunmaları, yuva yapmaları ve üremeleri için oldukça etkendir. Yine burada oluşan mikro canlılar ve sert kabuklular bilhassa Flamingoların beslenmesinde çok önemli.

Flamingoların yavrularının rengi başlangıçta kahverengidir. Beslendikleri ortamdaki mikro canlılara ve sert kabuklulara bağlı olarak renkleri değişir. Bazılarının kanatlarının altı açık veya koyu kırmızı, bazılarının ise pembe olur.

Seyfe Göledinin girişinde “ılık” adını verdiğimiz noktada çeşmeler var. Eğer bu çeşmeler akıyor ise bütün problemler çözülmüştür.

“Ilık”da su varsa Seyfe Gölü Kuş Cennetinde güzellik var demektir.

 

 

 

Ömer Çetiner
Ömer Çetineromer@omercetiner.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.