Emmim Necip Fazıl | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

KAEÜ, Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Genel, Güncel, Manşetler

Fatih Özcan’dan Yaşlılara Ziyaret

Genel, Güncel, İlçelerimiz, Manşetler

Kokain Ele Geçirildi

Genel, Güncel, Manşetler

Emmim Necip Fazıl

Bu haber 21 Mayıs 2020 - 17:19 'de eklendi ve 1.354 views kez görüntülendi.

 

 

1960 lı yıllarda Necip Fazıl ismini rahmetlik babamdan duydum bir kış günü idi kendi köy odamızda soba yanıyor, cemaat kalabalık sohbet esnasında istiklal gazisi topuksuz Süleyman amca babama köyün kuruluşu hakkında bir soru sordu, babam da Bekdik Oğuz boylarının bir koludur Horasan’dan Urfa, Antep, Rakka ve Maraş bölgesine geldiklerini, Bekdik köyünün de 1500 lü yıllarda Anadolunun iç bölgesine göçerek Maraş dan geldiğini, Torosların güneyi ve kuzeyine Niğde ile Konya Ereğli deki ovadan konaklamaya başlayıp devam ederek Şereflikoçhisar, Kaman Kırşehir ve Sarıyahşi ile aramızdaki Hortuya şimdiki mevcut köyün olduğu yere ve Kaman’a yerleşmişler Hasandağ’ını ve Erciyes’i de yayla olarak kullandıklarını ve sonra Hortu dakileri geri Ereğli’ ye dönmüşler fırkayi islah fermanı ile yerleşik düzene geçilince herkes olduğu yerde kalıyor Maraş, Konya, Ereğli, Karaman, Aksaray, Şereflikoçhisar. Kırşehir, Kaman, Nevşehir ve Kayseri Anadolu da bu bölgeye yerleşmişlerdir.

Bekdik’lerin İstanbul dan Hacca giden Surre alayının Haymanadan, Niğde Ulu kışlaya kadar güvenliğini sağlayan, devletine karşı sadık bir millet olduğunu söylemişti.

2001 yılında baba ve dede dosdumuz olan Ankara Belediye Başkanlığı yapan merhum Mehmet Altınsoy dan bire bir dinledim, bana dediki İbrahim Bekdik Çıkınağıl ve Dedeli köyleri bunlar oradan geçen Uluyol yani İstanbul Hicaz yolu üzerinde sure bekçiliği yapan sadık ve cesur bir millet demişdi o köyün adı Bekdik şiirimde üsdad için bir dörtlük

NECİP FAZIL MARAŞ’DAN BEKDİKLİ DİR EDEMİZ

DÂMÂD İBBRAHİM PAŞA NEVŞEHİR DE DEDEMİZ

HERDEVİR AYAKDAYIZ GEÇMEZ BİZİM MODAMIZ

ECDADIM ÇADIR KURMUŞ YAYLALAR DA OTAĞI

BU BOYUN ADI BEKDİK YİĞİTLERİN YATAĞI

Bekdiklerin o tarihden bu güne kadar yoğun yerleşim yerleri burasıdır dedi.

Damadı İbrahim paşanın Sütcü İmamın Kazım Kara Bekir’in Galatasaray da aslan lakablı Nihad’ın Necip Fazıl’ın Ferruh Bozbeyli’nin Bekdik’li olduklarını söyledi.

Necip Fazıl’ın dedesi Maraş dan İstanbul’a gidiyor ama dedem ve babam ile ilişkileri devam ediyor. Kırşehir, Nevşehir, Ereğli ve Niğde ile irtibatları hiç kesilmeden ilişkiler günün şartlarına göre devam ediyor, bu günlerde teknolojinin sağladığı imkanlar ile bizler ilişkilerimizi daha üst seviyeye çıkardık, merkezi ereğlide olan ODBEKDER Oğuz Dulkadir Bekdik Kültürünü Yaşatma Derneğinin organizesinde her yıl dokuzuncu ayın ilk haftasında, Türkiye’deki tüm Bekdik’liler Ereğli de buluşur, Uluslararası büyük şölen yaparız. Bekdik şiirimizin bir dörtlüğünde üsdad için

BİLİRMİSİN ÜSDAD NECİP FAZILI

BEKDİKLİDİR SAKARYA’NIN YAZARI

ONUN İSMİ ALTIN HARFLE YAZILI

BİZLER BEKDİKLİYİZ BİLİRMİSİNİZ.

Babam ile Necip Fazıl mektuplaşırdı, babam ÜSDAD diyerek mektuba başlardı, Necip Fazıl da babama emmioğlu diye cevap yazardı, hiç unutmam zarfın üstüne sayın Necip Fazıl Kısakürek Cağaloğlu İstanbul yazardı. Babam o zaman en yakın postane Şerefli Koçhisar da idi, mekdubu oradan gönderirdi, Necip Fazıl dan babama gelen mektubun üzerinde sayın Lütfi Düğer Mubaşir eliyle Bekdik Köyü Ş. Koçhisar, Ankara yazardı. Köylerin mektuplarını siyah bir at üzerinde yakası postlu, kalın deri kocuklu, resmi giyimli mübaşirler gelir, köy meydanın da muhtar tellal cığırttırırdı, eyyy millet duyduk duymadık demeyin mubaşir gelmiştir diyince ben koşardım, Mubaşir atının heybesinden mektup kolisini alır, yüksek bir yere çıkar, oradan mektupları okurdu. Bazı evraklara imza attırır, okumuşluğu olmayanlardan sağ elinin baş parmağını ıslampadaki mürekkeble ıslatır evrakın üzerine parmak Başar, bazılarının imza yerine kullandığı mühürünü basardı.

Babamın mektuplarını ben alırdım babam mektubu açardı ve Necip Fazıl mekduba emmioğlu diyerek başlamış babam okurdu bizler dinlerdik.

1970li yıllarda Kırşehir de sanat hayatına atılınca çeşitli dernek faaliyetlerinde aktif görev almışdım o vesilesiyle 1976 da askerden geldikden sonra ki tarihlerde Necip Fazıl Üstad ile iki kez karşıladım. İlki Konya da, ikincisi Kayseri de kendimi tanıtırken ben Bekdik’li Lütfi Düğer’in oğluyum deyince durakladı ve o mikrofonik sesi ile gel şu anlıma benzeyen kırışık anlından emmin bir öpsün dedi, ben elini öpdüm oda anlımdan öptü, Necip Fazıl’ın anlıda kırışıkdı, yaş kemale ermiş son zamanları ve sakallı idi, anma proğramın da üsdada yazdığım şiirde emmim ve kırışık anlından bahsetmemin sebebi Konya daki ilk buluşmamızda üsdadın bana söylediği sözün tescilidir.

2018 de Konya Ereğli deki ODBEKDER Oğuz Dulkadir Bekdik Kültürünü Yaşatma Derneği ile organizesini üslendiğim Ereğli Belediyesinin de madi ve manevi desdeği ile 1. Uluslararası Necip Fazıl’ı anma proğramına yurt içi ve yurt dışından davet ettiğimiz seçkin şairler ile coşkulu bir şekilde kutladık. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

ÜSTAD NECİP FAZIL

Vatan aşkı ile yanan yürekden

Yelken açıp deryalara dalmışdık

Üsdad Necip Fazıl Kısakürek’den

Biz ilhamı bu Necip’den almışdık

 

Sakaryayı kükreyerej okuyan

Bülbül gibi seher vakdi şakıyan

Şiirleri nakış nakış dokuyan

Biz ilhamı bu Necip’den almışdık

 

Sözlerini gerçeklerle bürüyen

Su misali kıvrım kıvrım yürüyen

Kitleleri arkasından sürüyen

Biz ilhamı bu Necip’den almışdık

 

Duygusunu manalara yükleyen

Sırlarını hecelerde saklayan

Kalemiyle gönülleri yoklayan

Biz ilhamı bu Necip’den almışdık

 

İnsanlığın hamuruyla yoğrulan

Çile ateşiyle pişip kavrulan

Muhabbetin rüzgarlarıyla savrulan

Biz ilhamı bu Necip’den almışdık

 

Yunus gibi diyar diyar dolaşan

Arı gibi çiçeklere bulaşan

Adım adım menziline ulaşan

Biz ilhamı bu Necip’den almışdık

 

Ta doğuşdan edebiyle barışık

Yakdığı meşale sönmez bir ışık

Yaş kemale ermiş alnı kırışık

Biz ilhamı bu Necip’den almışdık

 

İbrahim’im der ki oğuz boyundan

Maraş, Dulkadirli, Bekdik soyundan

Ben emmimin şair ruhlu huyundan

Biz ilhamı bu Necip’den almışdık

Bekdikli Halk Ozanı

İbrahim DÜĞER

İbrahim Düğer
İbrahim Düğerasikpasagazetesi@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.