Av. Emel Ersin'den Arabuluculuk Bilgilendirmesi | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Av. Emel Ersin’den Arabuluculuk Bilgilendirmesi

Bu haber 13 Ocak 2020 - 13:43 'de eklendi ve 12.979 views kez görüntülendi.

 

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler İcra Komitesi Özel Üyesi Arabulucuk Av. Emel Ersin Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemi ve Arabuluculuk hakkında açıklamalarda bulundu. Av. Emel Ersin  gerçekleştirdiği açıklamalarda: “Uyuşmazlık çözümünde geleneksel yol olan dava yolu genel kabule göre zaman kaybı, aşırı yargılama giderleri gibi temel sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sebeplerden dolayı yaygınlaşan alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri; zaman ve paradan tasarruf sağlayarak amacıyla oluşturulmuştur.

“ADALETİN EN KÖTÜSÜ GEÇ TECELLİ EDENİDİR. SONUNDA HÜKÜM İSABETLİ OLSA DA, GECİKEN ADALET ZULÜMDÜR.”

Arabuluculuğun esnek ve etkili oluşu ticari hayatta bile tarafları doğru noktada buluşturan bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olmasını sağlamıştır. Aralarındaki uyuşmazlığı, kendi istekleriyle ya da bir mahkemenin önerisi ile arabulucunun eşliğinde çözmeye karar veren taraflar, uyuşmazlık konusunu arabulucuya ileterek, tamamen tarafsız, önyargıdan uzak bir ve bu konuda özel olarak eğitilmiş teknik ve hukuki altyapısı olan bir arabulucu eşliğinde, sorunlarını tartışma ve kendileri için en iyi çözümü, bulma fırsatı elde ederler.

ARABULUCULUK YÖNTEMİ İLE ÇÖZÜM ARAYIŞINDA TARAFLAR KENDİ ÇÖZÜMLERİNİ ÜRETMEKTEDİRLER.

Adalet arayışı çoğu zaman maddi bir hak sahipliği iddiasının yanında manevi olarak anlaşılma ve onaylanma arzusunu da içinde barındırır. Kişi en somut alacak davasında bile mağduriyeti dinlensin bilinsin ister. Bizler gibi birçok meslektaşımız “Duruşmada ben de konuşabilir miyim?” ya da “Ne kadar çabuk bitti duruşma” “Hâkim hiç bizi dinlemedi” gibi soru ve serzenişleri ile mutlaka karşılaşır. Öyle ki bazen dava kazanılır ancak kişi karşı tarafa kendi ifadesi ile “iki çift laf edemediği” için tam olarak mutlu olmaz. Müvekkil bu serzenişlerde haklıdır ancak mevcut sistemde de istediği kadar dinlenilme imkânı olmadığı da açıktır.

Bu aşamada Arabuluculuk kendi değerini ortaya koymaktadır. Hakimin alabildiğine teknik ve şekli sabit adaleti yaratma usulüne karşı Arabuluculuk da taraflar kendi yollarını kendileri çizerler ve bir anlamda Arabulucu’nun rehberliğinde kendi adaletlerini kendileri yaratırlar.

Arabulucunun almış olduğu eğitime ve kişisel özelliklerine dayalı mesleki becerileri, görünürdeki sorunlardan çok, tarafların gerçek ilgilerini ve menfaatlerini anlayarak ortaya çıkarmakta kullanılır.

“İŞ DÜNYASI TİCARİ HAYATTA ARABULUCULUĞU NEDEN TERCİH ETMELİDİR.”

Arabuluculuk; kazan kazan anlayışı, yani “Kazanmak istiyorum – Senin de kazanmanı isterim” mantığına göre işler.

ARABULUCULUK NEDİR?

Arabuluculuk; bir özel hukuk uyuşmazlığının tarafı olan kişilerin, özgür iradeleriyle seçtikleri, tarafsız ve uzman bir üçüncü kişinin (arabulucu) hakemliğinde, dava açılmadan önce veya dava açıldıktan sonra başvurdukları bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Arabuluculuk, uyuşmazlığın mahkeme dışı, hızlı ve kesin bir şekilde çözülmesini amaçlayan bir usul hukuku kurumudur.

ARABULUCULUK, “ZORUNLU ARABULUCULUK” VE “İHTİYARİ ARABULUCULUK” OLMAK ÜZERE İKİYE AYRILMAKTADIR:

Zorunlu Arabuluculuk: Bazı uyuşmazlıklar için mahkemede dava açılmadan önce arabulucuya gitme zorunluluğu vardır. Zorunlu arabuluculuk, bu uyuşmazlıklar açısından dava şartıdır. Yani, arabulucuya gitmeden açılan dava, dava şartı yokluğu nedeniyle reddedilir. Ticari davalar ve iş davalarına konu olan bazı talepler (kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti, maaşlar vb.) zorunlu arabuluculuk kapsamına alınmıştır.

İhtiyari Arabuluculuk: İhtiyari arabuluculuk, tarafların bir arabulucuya gitme zorunluluğu olmadığı halde uyuşmazlığın çözümü için dava açmadan önce arabulucuya başvurmayı tercih etmesidir. Taraflar üzerinde tasarruf edebilecekleri her türlü özel hukuk uyuşmazlığıyla ilgili ihtiyari arabuluculuk yoluna başvurabilir.

KIRŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI ARABULUCULUK MERKEZİ

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin adli yargıda yaşadığı problemlerin önüne geçebilmek, Adli Yargının yaşadığı iş yoğunluğuna çözüm oluşturabilmek amacıyla,5174 Sayılı TOBB Kanununun Odaya verdiği yetki çerçevesinde, hizmet binalarında Arabuluculuk Merkezi” oluşturdu.

KIRŞEHİR TİCARET VE SANAYİ ODASI ARABULUCULUK MERKEZİNE BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Uyuşmazlık ortaya çıktığında taraflar Odamıza başvuracak ve Odamızda bunun için hazırlanan salonumuzda, gizlilik ortamı içinde çözümlenecek ve verilen karar bazı istisnalar dışında kesin hüküm teşkil edecektir. ” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.