Başarılı Yaşlanmanın Akıl Ve Gönül Köprüsü | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Fırtına Uyarısı

Genel, Güncel, Manşetler

Bazı Kurslar Yeniden Başlatıldı

Eğitim, Genel, Güncel, Manşetler

Başarılı Yaşlanmanın Akıl Ve Gönül Köprüsü

Bu haber 15 Nisan 2019 - 9:47 'de eklendi ve 13.668 views kez görüntülendi.

Yaşam süremizin uzaması sevindiricidir, ama kazandığımız süreyi nasıl değerlendirdiğimiz sevincimizden daha önemlidir. Başarılı yaşlanmak, insanın bugün en önemli hedefleri arasına girmiştir. Fakat başarılı nasıl yaşlanılır? Başarı bu bağlamda ne demektir?

Başarılı yaşlanmanın belki ne olduğunu tanımlamak zorduur. Ama bazı kişileri başarılı olarak nitelendiriyoruz. Bu kişilere baktığımızda hepsinin bir ortak özelliğinin şu olduğunu anlıyoruz: Diğer insanlardan daha iyi bir yargı (karar) kabiliyetine sahiplerdir.

Belli bir alanda, mesela edebiyatta, hukukta, politikada, dinde, müzikte, insan ilişkilerinde üstün başarı ortaya koyan kişilere bakınız. Onlar kişisel başarı merdiveninin doruğuna nasıl eriştiler?

Bütün bu başarıların ardında, bu insanların kendi spesifik alanındaki kararlılık yetenekleri yer almaktadır. Aldıkları kararın arkasında durmaları, kararlı bir şekilde önceden tayin ettikleri hedeflere ulaşmak için azimle çalışmaları, başarı merdivenini tırmanmalarına yardımcı olmaktadır. Başarılı yaşlanmak refah içinde yaşamak demektir. Refah ise girişimlerimizden önce alınmış kararlarımıza ve kararların çizmiş olduğu yolda ilerlememize bağlıdır.

Peki, bir kere karar aldıktan sonra kararımızdan vazgeçemez miyiz?

Tabii ki vazgeçebiliriz. Mutlak, değişmez kararlar yoktur. Koşullara ve kaynaklara balı kararlar değişebilir. Çünkü yeni koşul ve kaynaklar yeni kararları gerekli hale getirir. Önemli olan kişiliğimizi belirleyen temel kararların değişmemesidir.

Temel kararlarımız başarılı yaşlanmamızda son derece önemlidir. Bunlar hayati kararlardır. Yaşam planımızın temel yol haritasıdır. Diğerleri, yani koşullara ve kaynaklara bağlı kararlar, kendimizle ilgili ana planımızın gerçekleşmesi için zorunlu olarak değişmesi ve alınması gereken kararlardır.

Her insanın hayatında öyle anlar vardır ki, bu gibi anlarda hayatının ara bilançosunu çıkarma zorunluğunu hisseder. Kalbinin derinliklerinden yükselen sese kulak kabartmazsa, başarılı yaşlanması açısından çok önemli bir fırsatı kaçırmış olur. Ender ele geçen bu fırsat, yaşam krizi anlarıdır. Krizin özünde seçenek vardır. Yaşam krizleri, bireysel yaşamımızın çatallaşan yol ayrımlarıdır. Hangisinde yaşam yolunuza devam etmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Bu karar, bundan sonraki hayatınızı belirleyecektir.

Yaşam krizleri, aynı zamanda hayatın bizi sınadığı anlardır. Kişiliğimizin sınandığı bu anlarda, kişiliğimizin gelişmesi için yeni bir olanak elde ederiz. Çatallaşan yolda sadece hem rasyonel hem de emosyonel boyutları olan bir karar almamız gerekir.

Birini ihmal edecek olursak, ileride pişmanlık duyarız. Alınması gereken karar, aklımız ve kalbimiz arasında köprü vazifesi görmelidir. O köprüden akla ve akıldan kalbe yürüyebilmeliyiz. Önemli kararlarımız aklımızla ve duygularımızla alay etmemelidir.

İnsan başarılı yaşlanmak istiyorsa, kararlarında özgür olmalıdır. Koşullardan etkilenmeyen tek zenginliğimiz özgür irademizdir. Hayatta satışa çıkarılamayan, pazarlık söz konusu edilemez olan, hiçbir şeyin olmasa da sahip olduğun en önemli vasfındır. Başarılı yaşlanmak istiyorsak, özgür irademizle kararlarımızı almalıyız. Çünkü sadece onun sayesinde aklımıza ve gönlümüze hitap eden kararlar alabiliriz.

Avatar
Prof. Dr. İsmail TUFANismailtufan@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.