BİZİM HASTANEMİZE NE OLDU… | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Pazara Giriş Çıkışlar Kontrol Ediliyor

Genel, Güncel, Manşetler, Özel Haber

Seher Ünsal’a Ziyaretler Devam Ediyor

Genel, Güncel, Manşetler, Özel Haber

BİZİM HASTANEMİZE NE OLDU…

Bu haber 16 Kasım 2018 - 8:46 'de eklendi ve 653 views kez görüntülendi.

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tam anlamıyla bir sağlık skandalı yaşanıyor.

Bakımsızlıktan ve ilgisizlikten adeta pislik yuvasına dönmüş hastane sağlık değil, hastalık dağıtıyor.

Bu hastane yapılalı kaç yıl oldu ki bu hale  geldi. Güzelim hastanemizi kimler bu hale getirdi bilmiyorum ama ortada bir gerçek var oda hastanenin içler acısı durumu.

Her gün yüzlerce hastanın tedavi olmak için geldiği Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni pislik götürüyor. Bu duruma duyarsız kalamayan hasta ve hasta yakınları hastanedeki içler acısı durumu göz önüne sererek gazetemizden yardım istediler.” Defalarca içler acısı durumu iletmek amacıyla ilgili ve yetkili aradık ama sesimizi duyurabileceğimiz kimse bulamadık ne yazık ki. Etrafta kimseler yok maalesef, ortada gezen birkaç yetkisiz görevliyle zaten konuşmak, dert anlatmak mümkün değil. Yüzlerine bakınca korkuyorsunuz zaten, kaldıki sorunları ileteceksiniz. En sonunda basınımız yoluyla sesimizi duyuralım dedik. Sizlerde bakmaz, ilgilenmezseniz yapacak pek bir şey de yok gibi geliyor. “ diye serzenişte bulunan vatandaşlar çoğunlukta.Bu ve benzen şikayetlerin çoğalması üzerine küçük bir inceleme ve gezinti yaptık. Durum gerçekten içler acısı.

Hastane içinde bulunan tuvaletler mi dersiniz, bekleme salonları, koridorlar mı dersiniz, poliklinik odaları mı dersiniz aklınıza neresi geliyorsa ele alınacak taraf yok. Özellikle en büyük ihtiyaç olan Tuvaletler artık vatandaşı isyan ettirdi. Hastalarını beklemek için gelen hasta yakınları, hastalar burada bulunan tuvaletlerin pislik içinde olduğunu  ve kullanamadıklarını dile getirirken; “Sağlığımıza kavuşmak için gittiğimiz bu hastaneden daha da sağlıksız bir şekilde çıkıyoruz.” Dediler.

Hasta Bekleme Salonları pislik içinde yüzüyor. Ne bir temizlik var nede temizlik yapan görevli var. Görevliler Vatandaşların tuvaletleri kullanmalarını engelliyor. Hastanenin diğer kuruluşlara göre temizlik konusunda daha da özenli daha düzenli daha titiz hijyen olması gerekirken pislik içinde yüzmeleri halkı çileden çıkarıyor. Hastane içindeki lavaboları bırakın kullanmayı önünden bile geçilemeyecek kadar kötü durumda.
Bir hastanenin bu şekilde pislik içinde olmasının mantığını çözemeyen halk masa başında, zula yerlerde oturan gününü gün eden, lak lakıyla gün dolduran idarecileri göreve davet ediyorlar. Konuyu Sağlık Bakanlığı’na şikâyette bulunacaklarını söyleyen vatandaşlar;” Biz halk olarak  bu hastaneden sağlık hizmeti bekliyoruz ve bize verdikleri hizmetin kalitesi hastanenin tuvaletlerinden, koridorlarından hatta poliklinik odalarından anlıyoruz. Sesimizi nereye duyuracağız onu da bilmiyoruz bu nedenle de sizlerden yardım talep ediyoruz, artık yeter” dediler.

Hemen ilk bakışta hemen hemen hepimizin görebileceği ciddi eksiklik ve yanlış uygulamalara bakacak olursak;

-Tedavi için gelen hasta ve hasta yakınları kayıt yaptırmada zorluk çektikleri, birçok resmi kurumda kullanılmasına rağmen sıramatik sisteminin bazı yerlerde hala olmadığı, kayıt yaptırmak için  kargaşa yaşandığı gözlenmektedir.

-Hasta karşılama ve hasta yönlendirmenin hiçbir ortamda olmadığı bu nedenle kimin ne yaptığı nereye gittiği bilinmemektedir. Yaşlı hastalara hasta taşıma arabası yeterli olmadığından yürüme zorluğu çeken hastalar çile çekmektedir.

-Acil önünde ve hastane önünde sigarasız yeşil alan olmasına rağmen sigara içilmesine göz yumulduğu hatta cam kenarlarında izmarit artıklarının her tarafa yayıldığı gözle görülmektedir.

-Acil serviste gün boyu aşırı derecede bir yoğunluk olmaktadır. Acil servisine gelen hasta yada hasta yakınlarını karşılayan yada yönlendiren kimse olmadığından kimin nereye gideceği, hastanın hangi bölüme alınacağı, yada nerede gözlem altında tutulacağı konusunda bilgi verecek bir  yetkilinin bulunmamasından ciddi  bir karmaşa kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca bazı gözlem odasında bay ve bayanın konulduğu hasta yakınları tarafından dile getirilmektedir.

Görüştüğümüz duyarlı hastane personeli tarafından verilen bir kısım bilgilerde şöyle;

-Ultrason, MR, MRG gibi cihazların yetersizliğinden yedekli cihaz alınmadığından hastalara aylarca gün verilmekte bu durum özellikle kısa vadede tedavi edilmesi gereken hastalarda sorun yaratmaktadır. Böylesi durumlarda hastalar yakın illere gitmek zorunda kalmaktadırlar.

-Patoloji bölümünde yeteri kadar boya olmadığı, alınamadığı için boyalama kapatma işlemi uygulanmamaktadır. Bundan dolayı da patoloji rapor sonuçları değerlendirme de eksik yapıldığı ifade edilmektedir.

-Teçhizat eksikliğinden dolayı bazı doktorlar hastalarını tedavi etmek, hastaları hakkında araştırma yapmak, hastalarının takibini yapmak gibi görevlerini yerine getiremezken personel ve cihaz eksikliğinden dolayı sıkıntıların da hat safhada olduğu belirtilmektedir.

Hastaneye hasta yatıran bir hasta yakınının ibretlik anlattıkları;

“Hastamın ameliyat olması gerekiyordu. Hastamın yatış işlemini zar zor yaptırdım. Hastam ameliyat oldu servise alındı. Hastama takılan sondanın boşalması gerektiğini hasta bakıcısına ilettim.  Hasta bakıcı odamıza gelerek aynen şu ifadeyi kullandı. Bak hemşerim bu sondayı görüyor musun? Bunun görünen şu tıpasına şuradan basacaksın bu tıpa bu tarafa gelecek sonra bu tabağı altına koyacaksın buradan akacak daha sonra bu tıpayı tekrar ters yöne basacaksın bu kapanacak sonrada bu kabı boşaltacaksın boşalttıktan sonrada geri buraya koyup dolmasını bekleyeceksin anladın mı diyerek bize bir ders verdi. Bende bu sizin göreviniz değil mi diye sorduğumda iyi bir fırçanın ardından, hemşerim biz hangi birini yapalım diyerek kızdı ve odadan uzaklaştı.” Yorum ve taktir siz değerli okurların.

Hastanenin bütün bu sağlıksız koşullarına birde çevredeki araç parkı da eklenince durum gerçekten içler acısı. Hastaneye gelen vatandaşlar zaten sıkıntılı bunun üzerine bunları ekleyin, Çile bülbülüm çile.

Peki sorumlu kim dersiniz. Bana göre sorumlu birinci öncelikli mevcut hastane yönetimi. Buna ilave olarak mevcut duruma duyarsız kalan beceriksiz idareciler mi,  vurdumduymaz siyasetçiler mi? işinin ehli olmayan çalışanlar mı bilmiyorum ama bildiğim tek gerçek Hastanemizin iyi yönetilmediği. Günde binlerce kişinin derdine derman aradığı hastanede bazı doktorlarında bu duruma duyarsız kaldığı üzülerek gözlenmektedir.

Vatandaşlar yetkililerin bir an önce hastane ve hastanenin duyarsız yöneticilerini mercek altına almalarını bekliyorlar.

Biz Kırşehirliler olarak, Kırşehirde yaşayan insanlar olarak yetkililerimizin bir an önce bu çok önemli soruna el atmalarını bekliyor, problemi ve hastanenin eksik olan, tıbbi cihaz ve sarf malzemelerini temin ederek çözüme kavuşturmalarını bekliyoruz.

 

HÜSNÜ ARIÖZ

 

Hüsnü ARIÖZ
Hüsnü ARIÖZhusnuarioz@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.