CAMİDE İŞARET DİLİ | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

CAMİDE İŞARET DİLİ

Bu haber 20 Kasım 2018 - 9:59 'de eklendi ve 74 views kez görüntülendi.

Al-i İmran Suresinde Zekeriya (AS) Hz. Meryem’in Allah tarafından nasıl nimetlendirildiğini gördüğü anda ahir ömründe salih bir evlat sahibi olma yönünde duada bulunur.Duasının kabul edildiğini melekler haber verince Allah’tan bir işaret ister…Duasının kabulünün delili olarak üç gün boyunca hiç kimseyle konuşamayacağı sadece remzen(işaretle) konuşabileceği gösterilir.Hakikaten de konuşmak için ağzını açtığı anda konuşamadığını görür ve işaret/beden diliyle konuşur…

İşaret dilinin Kur ani delili….
Sünnetin beyanı ise şöyle :

Evinden ezan sesini duyan engelli bir sahabinin vakit namazlarını camide ,cemaatle kılmaktan muafiyet istediğinde Efendimiz kabul etmemişti…İşte bu olay nedeniyle engelli de olsa camiden cemaatten uzak kalması doğru olmaz görüşü alimlerin ortak görüşüdür.Tabii memleketimizde boş camilere alışmış zihinlerimiz bu meseleyi anlamlandırmakta zorlanabilir.

Geçenlerde yatsı namazı için camiye  gittiğimde gördüğüm küçük bir afiş Cidde’de yaşadığım bir olayı hatırlattı.Afişte ,cuma hutbesinin  işaret dili ile işitme engelli Müslümanlara da ulaştırılacağını müjdeliyordu…
Görevim gereği yaşadığım Cidde’de bazı şehirlerde kadınlar da cuma namazına katılabiliyordu… Biz de bazen Cuma namazı için ailece Aişe camisine giderdik.

Kızım “Biz de Cuma namazına gidelim”deyince Aişe Mescidi’ne gitmeye karar verdik…
Hutbenin konusu havf ,hayşet( Allah korkusu) idi.Kişinin beynel havf ver reca makamında bulunmasının ehemmiyetinden bahsetti hatip…Hz. Ömer gibi bir sahabinin bile dünya da cennete giremeyecek bir tek kişi olduğunu duyduğunda o kişi ben miyim diye korkup ağlaması örneği verdi..O esnada hemen sol tarafımda /önümde duran iki kişi dikkatimi çekti…

Temiz giyimli genç , sandalyede oturan yaşlı adama işaret dilini kullanarak bir şeyler anlatıyordu.Bir an “imam hutbedeyken konuşmanın caiz olmadığını bilmiyor mu” diye düşündüm;sonra gencin bir imamın anlattıklarını işaret diliyle yanındakine anlattığını anladım…
Yaşlı adamın işitme engelini oğlunun fedakarca davranışıyla aşıp Allah ın kelamına kulak vermesi merakımı mucip bir vaziyetti….Bu iki kişi baba -oğul olmalı dedim….
Namaz sonrasında yanlarına gittim…Gence kendimi tanıtıp gördüklerimi anlattım.Baban mıydı diye sordum.Evet babası işitme engelliydi;daha açığı sağırdı..Evladı imamın anlattıklarını ona aktarıyordu hareketlerle…Babasına gösterdiği ihtiramın, hizmetin ve saygının beni duygulandırdığını söyleyerek tebrik ettim..”Allah hayır kapılarını açsın” şeklinde dua ettim..
Genç adam babasının sandalyesini katlayıp elinden tuttu,onlar camiden çıkarken halimizi düşündüm modernitenin ,sekülerizmin ve İslam ahlakından uzaklaşmanın Müslüman toplumları getirdiği yeri düşündüm ,bir de İslam’ın bizden istediği davranışın canlı misali olan onları ..
Utandım….

Sessizce camiden çıktım……

Musa ŞAHİN
Musa ŞAHİNmusasahin@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.