Dementia ve Temennim | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Adalet Yok Ama Cezaevi Çok!

Genel, Güncel, Manşetler

Dementia ve Temennim

Bu haber 19 Ocak 2019 - 9:45 'de eklendi ve 586 views kez görüntülendi.

Elinizin altında bir Tıp sözlüğü varsa, dementiakavramının, günlük konuşmalarımızda da kullandığımız demanskavramının Latincesi olduğunu göreceksiniz. Demantia veya demans, öncelikle ileri yaşlarda görülen kalıcı zihinsel gerilemelerin genel adıdır. Ancak bilim insanlarının uyarısına kulak kabartmak gerekir: Demansın sebebi yaşlılık değildir. Sebepleri üzerine çeşitli teoriler vardır. Şimdiye kadar kesin sebebi bilinmemektedir. Ama genellikle 80 yaşından sonra ortaya çıktığı için halk arasında bu hastalığın yaşlılıktan kaynaklandığı inancı yaygındır.

Türkiye’de tahminen ortalama 750.000 civarında demans hastası vardır. Araştırmalar demans hastası bireylerin %50-60’nın Alzheimer demansına (Alzheimer hastalığı) yakalandığına işaret etmektedir. Dolayısıyla geriye kalan yarısı demansın diğer türlerine yakalanmıştır. Alzheimer demansının tedavisi yoktur, diğer türleri kısmen veya tamamen kontrol altına alınabilmektedir.

Demans, bireyi zamanla çevresine tam bağımlı hale getiren bir hastalıktır. Özellikle Alzheimer hastaları açısından bu risk daima göz önüne alınmalıdır. Fakat Modern Tıp bazı ilaçlarla Alzheimer hastalarına yardımcı olabilmektedir. Alzheimer hastası, bu hastalıkla 8 ile 20 yıl yaşayabilir. Bazı ilaçlarla bu sürede tam bağımlı hale gelmesi kısmen önlenebilir. Amaç, tedavi değil, aksine hastanın bağımlılık derecesini azaltmaktır. Bunun sadece hasta için değil, aynı zamanda aile fertleri için de çok bir kazanç olduğunu herkes tahmin edebilir. Ancak imkanların tükendiği durumlarda, ki bunların sayısı hızla artmaktadır, Alzheimer hastasına profesyonel bakım olanaklarının sunumu kaçınılmaz hale gelmektedir.

Profesyonel bakım, adından anlaşılacağı üzere, hastanın veya ailesinin ekonomik durumunu göz önüne almayı gerektirir. Ekonomik durumu iyi ise, az da bazı şehirlerimizde, bu hastaların bakımını üstlenen bakımevleri vardır. Fakat Alzheimer hastalarının çoğuna aileleri evlerinde bakım hizmeti vermektedir. Alzheimer hastalığının başlarında, hastanın bakımını yapmak, fazla bir zorluk yaratmazken, hastalık süreci ilerledikçe, hastanın gündelik yaşam ödevlerini yerine getirebilme kapasitesi hızla azalmaktadır. Bu durumda ailenin profesyonel bakım hizmetlerine ihtiyacı artmaktadır.

Türkiye’nin nüfusu yaşlanmaktadır. Buna bağlı olarak demans hastaları da çoğalmaktadır. Demans hastası yaşlısının bakımını üstelenenler sadece maddi değil, aynı zamanda fiziksel, psişik ve sosyal sıkıntılarla da karşı karşıya kalmaktadır.  Bu yüzden bakım aylığı ile bu hastalara ve ailelerine yardımcı olmak mümkün olmamaktadır. Bakım aylığının yanı sıra diğer hizmetlere de ihtiyaçları giderilmelidir.

Bakım sigortası, bu bağlamda anahtar sözcüktür. Bu sigorta birçok ülkede başarıyla uygulanmaktadır. Fakat demografik gelişmeler, bu sigortanın çok yüksek masraflara yol açtığını ortaya koymaktadır. Örneğin Almanya’da bugün (30 Kasın 2108) yapılan açıklamada, 2019 yılında bakım sigortası için brüt maaştan yapılan kesintinin bir kere daha yükseltileceği belirtilmiştir. Almanlar bundan böyle brüt aylıklarının %3’ten fazlasını bakım sigortasına ayıracaktır.

Masraflı olduğu için bu sigortayı devreye sokmayalım mı? Bunun cevabı “para” odak noktaya konulursa bellidir. Fakat “insan” noktaya konulursa, yine bellidir. 2006 yılında bir rapor olarak ortaya koyduğum “sosyal bakım sigortası” (SBS) ile insanı noktaya koymamızı tavsiye ediyorum. Para her zaman bulunur, ama insan hayatı parayla ölçülmemelidir. Özellikle yardımlarımıza, desteğimize muhtaç olan Alzheimer hastalarına yardımcı olmak, onların bakımını sosyal devletin imkanlarıyla gerçekleştirmek, sadece sosyal devletin görevi değildir. Aynı zamanda insanlık görevidir.

Yine bir yılbaşı geliyor. Yeni yıl için iyi temennilerini açıklayan ünlüleri dinleyeceğiz. Klasik temennileri arasında dünyada barış, kardeşlik, hoşgörü, sağlık, mutluluk, huzur; sanırım yine ilk sıralarda yer alacaktır. Benim yeni yıl için temennim ise şudur: Herkesin yararlanacağı bir bakım sigortası temenni ediyorum.

Avatar
Prof. Dr. İsmail TUFANismailtufan@asikpasagazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.