Genel Değerlendirme Toplantısı Gerçekleşti | Kırşehir Aşıkpaşa Gazetesi

SON DAKİKA

Genel Değerlendirme Toplantısı Gerçekleşti

Bu haber 23 Ekim 2020 - 16:54 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü alanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, etkinliğin ve verimliliğin artırılması, koruyucu önleyici ve destekleyici hizmetlerin arz odaklı yaklaşım ile gerçekleştirilmesi amacıyla çocuk alanında yapılan çalışmalar, bu alanda çalışan personel ile toplantı yapılarak değerlendi.

Tüm dünyayı olumsuz etkileyen pandemi sürecinde, çocukların ve ailelerinin bu salgından etkilenmemeleri ya da en az etkiyle atlatmasının bizim için büyük bir önem taşıdığını, çocuğun yüksek yararı göz önünde tutulması gerektiğini vurgulandı.

Toplantıda Evlat Edinme Hizmeti Birimi personeli; 2020 yılında kuruluş bakımında kalan 5 çocuğun evlat edinme sürecinde meslek elemanları tarafından çeşitli zamanlarda denetleme yapıldığını, durumlarının uygun olması üzerine gerekli sosyal incelemeleri tamamlanarak yeni ailelerinin yanına evlatlık verildiğini bildirdi. Vatandaşların e-devlet üzerinden evlat edindirme hizmetine başvuru yapılabildiğini, hali hazırda 5 ailenin bu yolla evlat edinme talebinde bulunduğu ifade edildi.

Çocuklara yönelik Koruyucu ve Önleyici Hizmetler (KMÇ) kapsamında 2020 yılı itibariyle 5 çocuk hakkında bakım tedbiri kararı verilerek kurum bakımına alındığı, 13 çocuk hakkında danışmanlık tedbiri kararı verildiği ve 53 çocuğa danışmanlık tedbiri sürecinin devam ettiği, düzenli olarak meslek elemanları tarafından gerekli danışmanlık hizmetlerinin yerine getirildiği ifade edildi.

Covid-19 salgının olası olumsuz ekonomik etkilerinin giderilmesi için dezavantajlı ve boşanmış tek ebeveynli ailelere, çocuklarının bakımına destek olmak amacıyla Sosyal Ekonomik Destek (SED) hizmeti kapsamında 295 aile desteklenmekte olduğu bildirildi. SED Birimi personeli; Ekim Ay’ı itibariyle 60 yeni başvurunun olduğunu ve dosyaların değerlendirildiğini dile getirdi. Covid-19’un Türkiye’de görülmesiyle birlikte bugüne kadar e-devlet üzerinden 2168 kişinin yardıma başvuru yapıldığı ve tüm başvuruların Kırşehir Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce değerlendirilmesi yapıldı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın genel yaklaşımının çocuğun karmaşık ve sorunlu olan dönemini örselenmeden geçirmesini ve normal hayatına dönmesini amaçladığını belirten Koruyucu Aile Birimi personeli, Kırşehir’de 28 ailenin koruyucu aile olduğunu, bu aileler yanında 31 çocuğun günlük yaşamlarını ailenin bir ferdi olarak mutlu bir şekilde sürdürdüğünü, meslek elemanları tarafından gerekli rehberlik ve denetimlerinin yapıldığını bu hizmeti vermekte olan ailelere çocukların bakımı için çocuğun yaşına göre değişen oranlarda nakdi yardım yapıldığını, koruyucu annenin isteğe bağlı sigortasını kendisinin yatırdığını belge ile ibraz etmesi halinde, sigorta bedelinin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün tarafından ödendiği ifade edildi.

Çocukların günlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri okullar Mobil Çocuk Sosyal Hizmet birimi personellerince ziyaret edilip okul rehber öğretmenleri veya sınıf öğretmenleri ile görüşülerek çocuklardan okula devamsızlığı olan, ihmal veya istismara uğrama riski olan, suça yönelme riski bulunan veya sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan öğrenciler belirlenmekte olduğu belirlendi. Bu kapsamda 2020 yılı içerisinde Kırşehir’de 13 okulda 10 öğrenci tespit edildi. Tespit edilen bu öğrencilerin haneleri ziyaret edilmiş olup, sosyal incelemeler yapılarak ailelere gerekli rehberlik ve yönlendirmeler yapıldı.

Çocuklar Güvende Programı kapsamında, önce kurum bakımında olup, daha sonra ailelerinin yanına döndürülen 44 çocuğun gözlemlenmesi için düzenli aralıklarla hane ziyaretlerinin gerçekleştirildiği, gerekli rehberlik ve incelemelerinin yapıldığı ifade edildi.

Sokağın Tehlikelerine Maruz Kalan Çocukların Korunması Projesi Valilik Makamı Başkanlığında Kırşehir’de bulunan 12 kurum ile imzalanmış ve proje çerçevesinde çocukların sokağın tehlikelerine maruz kalmamaları için kurumlar arası işbirliği ile çalışmalar yürütülmekte olup, şu ana kadar tespit edilen 120 çocuk için aileleri hakkında gerekli mesleki çalışmalar yapılarak, uygun hizmetlere yönlendirmeleri sağlandı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü “Geleceğimizin teminatı çocuklarımız ile ilgili alanda çalışan başta il müdür yardımcısı Nihat Kangal

ve Şube müdürümüz Mehmet Özdaş ile meslek elemanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi. (Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.