Kırşehirli Eğitimciler Derneği’nin iftar programı buluşturdu

Kırşehirli Eğitimciler Derneği’nin iftarı Kırşehirli eğitimcilerin Ankara’da buluşmasına vesile oldu.

Kırşehirli Eğitimciler Derneği, Ankara TZOB AKMAN Otel’de iftar programı düzenledi. Kırşehirli Eğitimciler Derneği verdiği iftar programında ile Kırşehirli eğitimcileri ikinci kez bir araya getirdi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftar programına çok sayıda Kırşehir ve Ankaralı eğitimci katıldı. Anlamlı iftar buluşmasının ortak mesajı birlik ve beraberlik oldu.

Gecenin ev sahipliğini yapan Kırşehirli Eğitimciler Derneği Başkanı ve Kırşehirli Dernekler Federasyonu İstişare Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Kılıç açılış konuşmasını yaptı.

Ahi Evran, Yunus Emre, Aşıkpaşa, Cacabey gibi kültür zenginliklerin yanında Kırşehir’in eğitimde bir marka olduğu bilindiğini ifade eden Başkan Kılıç, “ Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, yasaları, diğer mevzuatları kapsamında ve Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda eğitim, kültür ve sosyal alanlarda üyelerin gelişmesine yardımcı olmak ve bu amaçla her türlü çalışmayı yapmak, ülkemizde eğitim alanında yaşanan sorunları tespit ve çözüm önerileri üretmek amacı ile Kırşehirli Eğitimciler Derneğimizi 2019 yılının başlarında kurmuş bulunmaktayız. Bütün kararlarımızı üyelerimizle birlikte karar verip uygulamaya çalışıyoruz.

Derneğimiz, öncelikle eğitim, kültürel, turizm ve altyapı geliştirme amacı ile yurt içindeki ve yurtdışındaki bilim insanları ile bilimsel projeler geliştirmeyi planlamaktadır. Bu projeler Kırşehir ile ilgili olmak üzere Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediye Başkanlığı ve sivil toplum örgütleri ile birlikte planlanması düşünülmektedir. Derneğimiz diğer illerdeki eğitimciler için temsilcilikler açılarak daha geniş alanda faaliyet göstermesi planlanmaktadır” dedi.

Derneğin geleneksel ikinci iftar yemeğine teşriflerinden dolayı onurlandığını ifade eden Başkan Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Çalışmalarımızda bizim için güç kaynağı olacaktır. Kırşehirli Eğitimciler Derneği olarak ilk faaliyetimizi ‘Neşet Ertaş Destanı’nı Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ve Kırşehirli Dernekler Federasyonumuz  Genel Başkanı Hilmi Gökçınar’ın katkılarıyla Gazi Üniversitesi salonlarında 650 kişilik yoğun katılımla Neşet Ertaş Destanı Programı düzenleyerek gerçekleştirdik. Ancak daha sonra Covid-19 salgını kapsamında bire bir programlarımızı engelledi fakat bu olumsuzlukları fırsata dönüştürmeye çalıştık.

Küresel salgın kapsamında Derneğimizin çalışmalarına Kırşehir Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Zoom ve Youtube dan canlı konferanslar şeklinde devam edilmiştir. Bu kapsamda; 23 Haziran 2021 tarihine Prof. Dr Uğur Batı tarafından ‘Geleceğin Eğitimi, Eğitimin Geleceği ve Yeni İnsan’ konulu, 28 Ocak 2022 tarihinde Prof. Dr. Ramazan Bayındır tarafından ‘Elektrik Enerjisinde Dönüşüm, Geçmişin Işığında Geleceği Tasarlamak’ konulu, 28 Şubat 2022 tarihinde Prof. Dr. Recep Kılıç ve Doç. Dr. Koray Ulamış tarafından ‘Kırşehir’in Depremselliği, Geleceğe Bakış’ konulu konferanslar düzenlendi. Son olarak, Kırşehir’de Neşet Ertaş Kültür Merkezinde yüz yüze 23 Mart 2022 tarihinde Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Cevdet Vural tarafından ‘Öğretmen ve Yönetici Yetiştirme Politikaları’ konulu konferans düzenlendi.

‘Kırşehir’in depremselliği ve geleceğe bakış’ konulu konferansta 1999 deprem sonrasında Kırşehir’in tamamında yaklaşık 150 adet zemin sondajı ve jeofizik çalışmaları Ankara Üniversitesi tarafından yapılmış olup, elde edilen bilimsel bilgilere göre Kırşehir yerleşim alanında zayıf zeminlerin olduğu alanlar tespit edilmiştir. 15 Nisan 1938 tarihindeki Akpınar depreminde 149 vatandaşımızı kaybettiğimizi ve 2500 adet binanın yıkıldığı ve 1000 konutun ağır hasar gördüğü, Akpınar’ın yerinin değiştirildiği, bu tarihte kırılan fayın tamamının kırılmadığı ve aktif Tuz Gölü fayına yakınlığı dikkate alındığında muhtemel deprem sırasında can kayıplarının ve bina hasarlarının azaltılması için önlemler alınması gerektiği vurgulanmıştır.”

Gökçınar, “Biz merkezli bir politika izledik”

Programda Kırşehirli Dernek Federasyonu Genel Başkanı Hilmi Gökçınar da konuşma yaptı. Genel Başkan Hilmi Gökçınar, konuşmasına şu ifadelere yer verdi:

“2007 yılında kurulan Kırşehirli Dernekler Federasyonu olarak Kırşehirlilerin STK olarak bir çatı altında toplanmasını sağlayan 60 derneği bünyemizde bulunduruyoruz. Bunu yaparken de izlediğimiz politikamız ben merkezli değil biz merkezli bir politika izledik. Herkese kapımızı açtık, samimiyetimizi ortaya koyduk kalbi olduk sonuç itibariyle de bir araya geldik. Ancak bizim hedefimiz amacımız bunları bir araya getirdik tek ses olduk fakat dünya değişiyor, teknoloji gelişiyor ve global dünyada lobi faaliyetleri güçleniyor. Eğer lobiniz yoksa ferdi müsabakada başarılı olmanız yetmiyor takım oyunu oynamak zorundasınız. Ankara’da 300 bin Kırşehir nüfusundan bahsediyoruz, eğitim camiası bunun en güzel örneğidir. Ankara’da ki eğitimcilerin güçlülüğü anlamındadır. Kırşehirli Dernekler Federasyonu olarak Ankara’nın dokuz tane metropol ilçesinde de örgütlenmeliyiz düşüncesinden yola çıkarak Çankaya, Mamak, Altındağ, Keçiören, Pursaklar, Yenimahalle, Sincan Kırşehirliler Derneğimizi kurduk. Etimesgut ve Gölbaşı derneklerimizi de kurma aşamasındayız.

Mesleki derneklerimizde de ilk işaret fişeğini Prof. Dr. Recep Kılıç ve ekibi Kırşehirli Eğitimciler Derneği’ni kurdu. Kırşehirli Eğitimciler Derneği, Kırşehirli Dernekler Federasyonu’na bağlı ilk mesleki derneğimizdir. Sırada Kırşehirli Hukukçular Derneğimizi kurma aşamasındayız, Kırşehirli Sağlık Çalışanları Derneğimizi kurma aşamasındayız, bürokraside çalışanlar derneğimizi de kurma aşamasındayız. Gelişen dünyamızda takım oyunu oynamak zorundayız ve her anlamda lobimizi de yapmak durumundayız. Kırşehirli olsun çamurdan olsun artık günümüzde geçerli değil, Kırşehirli olsun adam olsun diyoruz. Yapmış olduğumuz STK hareketleriyle Ankara’da gelebileceğimiz en güçlü noktada güçlü bir kadroyla beraber yürüyoruz. Biz bu birliktelik meşalesini yakıyoruz, şüphesiz ki insan beşerdir şaşar hatalarımızda olabilir ama kastımız asla olmaz. Ankara’da Kırşehirlilerin gücünü gösterelim. Sayısal çoğunluk çok önemli ama en önemlisi nitelikli çoğunluktur. Artık Ankara’da ciddi bir Kırşehirli gücü var demek zorundayız.”

Önceki dönem Kırşehir Valisi Lütfullah Bilgin ise “Kırşehirli Dernekler Federasyonu’na bağlı kurulan Kırşehirli Eğitimciler Derneği’nin geleneksel iftar davetine davet edilmekten, sizinle burada bir arada bulunmaktan son derece mutluyum. Bende öğretmen okulu mezunuyum. Beni Kırşehirli Dernekler Federasyonu’na üye olarak almaları ve burada Kırşehir’e ve Kırşehirli hemşerilerimize yapılan hizmetlerden gurur duyuyorum. Eğitim bir ülkenin kalkınması için çağdaşlaşması için en önemli sektördür. Dolayısıyla en iyi öğretmenlerle en iyi şartlarda ki okullarımızda eğitim öğretim tamamladığımız zaman çocuklarımızı gelişmiş ülke çocuklarından daha iyi bir eğitimle onlara daha iyi bir çalışma imkanı sunduğumuz zaman kesinlikle kalkınma yarışında önce o ülkeler yakalayıp sonra o ülkeleri geçeceğimiz kesindir. Biz yöneticiler görev yaptığımız her yerde eğitimin kalitesini arttırmak için çalışıyoruz. Kırşehir görev yaptığım yerler arasında eğitim konusunda çok başarılı bir ilimizdir. Bütün diğer illerimizi kıskandıracak belki gıpta ettirecek başarılar elde etmiştir. Kırşehir’de ki başarı oranı diğer illere nazaran kıyaslandığında oldukça yüksek bir orana sahiptir. Kırşehir Valisi olarak hemşerilerimizin temel güç olarak nitelendirdiğimiz Kırşehirli Dernekler Federasyonu’na bağlı ve federasyon çatısı altında kurulan derneklerimizin çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Kırşehir önceki dönem Valisi Lütfullah Bilgin’e Kırşehir’de eğitime yapılan yatırımların yapılmasında verdiği hizmetlerden dolayı Kırşehirli Eğitimciler Derneği teşekkür plaketi verdi.

25 Nis 2022 - 11:54 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi