Tarımın önemine dikkat çekildi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’nde tarımın önemine dikkat çekildi.

2011 yılından bu yana Türkiye’deki ziraat fakültelerinde öğrenim gören öğrencileri bir araya getirerek hem sosyal hem de akademik anlamda bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi düzenleniyor. Bu yıl 12.’si düzenlenen Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’ne Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ev sahipliği yaptı. Her yıl İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İKSAD) ile ziraat fakülteleri işbirliğinde planlanan ve farklı temalar üzerine organize edilen Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’nin bu yıl ki teması ‘Tarımda Yeşil Dönüşüm’ olarak belirlendi. 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi, 20 - 22 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda yapıldı. Kongrenin açılış törenine Kırşehir Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek, ilimiz yöneticileri, kurum müdürleri, dekanlar, müdürler, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
Kutalmış, tarımın ülkemizde ve dünyadaki önemine dikkat çekti
12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’nin açılış konuşmasını ilk olarak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Zirai Etkinlikler Topluluğu Başkanı Alperen Kutalmış yaptı. Tarımın ülkemizde ve dünyadaki önemine dikkat çeken Topluluk Başkanı Alperen Kutalmış, ülkemizde tarım sektörünün, ülke nüfusunun beslenmesini, milli gelire ve istihdama katkı sağlaması, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, sanayiye sermaye aktarması, ihracata doğrudan ve dolaylı katkıda bulunması gibi birçok nedenden dolayı Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesinde vazgeçilmez bir yer tuttuğunu anlattı. Kutalmış, “Tüm dünya ülkelerinde bu kadar önemli bir yere sahip olan tarım sektörünün, gelecekte artan nüfusun beslenme ve diğer ihtiyaçlarını, azalan tarım topraklan nedeniyle karşılayamaması büyük bir sorun yaratacaktır. Bir geleceğin ziraat mühendisleri olarak, birim alandan alınan verim miktarının artırılmasında, tarımda yeni teknolojilerin kullanılmasında, bilinçsiz yapılan kimyasal ilaçlamaların önüne geçmek için üreticilerin bilinçlendirilmesinde, çevreye dost biyolojik mücadelenin yaygınlaştırılmasında, tarımın temel unsuru olan toprağın ve bitkinin ihtiyacı doğrultusunda gübrelemenin yapılmasında, topraksız tarımın yaygınlaştırılmasında ve üreticilerin sorunlarına çözümler bularak ülke tarımının geliştirilmesinde önemli roller üstleneceğiniz” ifadesine yer verdi.

12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor olmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Alperen Kutalmış, kongrenin verimli geçmesini temenni ederek kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.
Emek, “Ülke olarak tarımsal üretime destek vererek dışa bağımlılığı azaltmalıyız”

Kongrede İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek, kongre hakkında detaylı bilgiler vererek insanlık var olduğundan beri tarımın da var olduğunu söyledi. Tarımsal üretimin ilk çağlardan bu yana yapıldığını vurgulayan İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek, geçmiş çağlardan günümüze kadar tarımsal alanda doğal sebeplerden kaynaklı kıtlık ve savaşlar yaşandığını anlatarak tekrar aynı sıkıntıların yaşanmaması için tarımsal üretime ayrıca önem verilmesi gerektiğini belirtti. Sanayi Devrimi ile köylerden kente göçler yaşandığını ve bu durumun tarımsal üretimin azalmasına neden olduğunu söyleyen Emek, “Ülke olarak tarımsal üretime destek vererek dışa bağımlılığı azaltmalıyız” dedi.

Tarım politikaları hakkında konuşulacak daha çok konu olduğunu kaydeden Dr. Mustafa Latif Emek, 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’nin verimli geçmesi temennisinde bulundu.
Kazankaya, tarımın insanlığın devamı açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, konuşmasında Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’nin amaçları hakkında bilgiler vererek tarımın insanlığın devamı açısından oldukça önemli olduğunu ve tarımsal üretim ve çeşitliliğin artırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini anlattı. Üniversitenin tarımsal alandaki pilot üniversite projelerini de anlatan Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, pilot üniversite projeleri ile bölge ve ülke ekonomisinde önemli katkılar sunduklarını söyledi. 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi’ne ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Kazankaya, kongrenin verimli geçmesi temennisinde bulundu.
Gökbel, “Tarımsal üretime artık daha fazla önem verilmeli”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, konuşmasında, son yıllarda tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınının tarımsal üretime ve gıda alanına da olumsuz etkileri olduğunu vurgulayarak “Tarımsal üretime artık daha fazla önem verilmeli” dedi.

Ziraat fakültesinden mezun edilen öğrencilerin her zaman sahada olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Gökbel, kongreye ev sahipliği yapıyor olmaktan mutlu olduğunu belirterek kongrenin başarılı geçmesi temennisinde bulundu.
Ekicioğlu, “Tarımsal faaliyetleri çoğaltarak çiftçilerimize destek olmalıyız”

Kongreye katılan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Türk tarımına daha fazla önem verilmesi ve tarım politikalarında önemli adımlar atılması gerektiğini belirterek “Ülkenin tarımda dışa bağımlılığını azaltmak için tarımsal faaliyetleri çoğaltarak çiftçilerimize destek olmalıyız” ifadesine yer verdi.

12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresinin Kırşehir’de yapılıyor olmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, kongrenin verimli geçmesi temennisinde bulundu.
Çetinkaya, tarım faaliyetlerinin ülkemiz için önemli olduğunu söyledi

Kırşehir Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, Türkiye’nin tarıma elverişli topraklara sahip bir ülke olduğunu belirterek tarım faaliyetlerinin ülkemiz için önemli olduğunu söyledi. Devlet eliyle tarımın ve çiftçinin desteklenmesi gerektiğini de vurgulayan Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, bu konuda ziraat fakültelerinin desteklerinin önemli olduğunu dile getirdi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin eğitimde kalite güvencesi sağlayan eğitim politikası geliştirdiğini anlatan Çetinkaya, bu eğitim anlayışı ile yetiştirilen ziraat mühendislerinin ülkemizi tarımda daha ileriye taşıyacağına inandığını söyledi.
Açılış konuşmalarının ardından Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya tarafından katılımcılara plaket takdim edildi. Plaket töreninin ardından kongrede akademik oturumlara geçildi. ‘Tarımda Yeşil Dönüşüm’ temalı 12. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi 22 Mayıs 2022 tarihine kadar devam etti.

23 May 2022 - 11:13 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi