KAEÜ’de mezuniyet sevinci

Yeni Türkiye’nin yenilikçi üniversitesi olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde (KAEÜ) yüzlerce öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı.

Kurulduğu günden bu yana hızla gelişmeye ve genişlemeye devam eden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 2021-2022 Akademik Yılı Mezunlarını 11 Haziran 2022 tarihinde görkemli bir törenle uğurladı. Öğrencilerini geleceğe hazırlarken onların kaliteli bir eğitim almalarını misyon edinen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin mezuniyet töreni, Türkiye’nin her yerinden binlerce kişinin katılımı ile üniversitenin stadyumunda gerçekleşti. Törene Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversite ve ilimizin protokolü, akademik-idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tören, yaklaşık 10 bin kişi katıldı

11 Haziran 2022 Cumartesi günü yapılan 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet törenine yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Tören Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın stadyumda misafirleri selamlaması ile başladı. Rektör Karakaya’nın selamlamasının ardından Türk Bayrağımız öncülüğünde üniversitede eğitim öğretim gören yabancı uyruklu öğrencileri temsilen bayraklarının geçişi gerçekleşti. Bayrak geçişi sonrasında ise mezun olan öğrenciler ailelerini, öğretim elemanlarını ve protokolü selamlayarak mezuniyet yürüyüşünü gerçekleştirdiler. Mezun öğrencilerin yerlerini almasıyla birlikte saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu.

KAEÜ’nün okul 1.’si Huriye Arıkan oldu

Her yıl binlerce öğrenci mezun eden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin okul 1.’si bu yıl Tıp Fakültesi’nden Huriye Arıkan oldu. Arıkan, 3,91 not ortalaması ile mezun olurken tüm mezun öğrenciler adına bir konuşma yaptı. Büyük hayallerle geldikleri Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nden mezun olmanın heyecanını yaşadığını söyleyen Arıkan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin bireysel gelişiminde büyük katkısı olduğunu ifade etti. Arıkan, “Burada aldığımız eğitimle farklı iklimlerde çiçek açıp meyve vermeye devam edeceğiz” dedi.

Hatice Arıkan konuşmasının ardından 1.’lik simgesi olarak mezuniyet kütüğüne ismini çaktı. Son olarak ise her öğrencinin Ahilik Kültürü ve Medeniyeti dersi aldığı Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde bu medeniyetin tasavvuru olarak süre gelen Şed Kuşatma Töreni yapıldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 1.’sine şedini Rektör Karakaya kuşattı. Temsili Şed Kuşatma Töreni’nin ardından tüm öğrencilere Ahilik Yemini yaptırıldı.

Karakaya, gençlerden insanlığa umut olmalarını istedi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasına binlerce öğrenci ve veliyi selamlayarak başladı. Öğrencilerin gelecek umutlarını gerçekleştirmek için büyük çabalar harcayarak kazanmış oldukları bölümlerden mezun olma vakitlerinin geldiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, her başlangıcın bir sona, her sonun da bir başlangıca kapı araladığını dile getirdi. Üniversiteye başladıklarında uzun bir zaman gibi görünen eğitim sürecinin sonuna geldiklerini vurgulayan Rektör Karakaya, “Ancak yeni bir başlangıcın yanında sosyal hayatın onurlu ve bir o kadar da ağır yükünü üstlenmiş bulunmaktasınız. Bu sorumluluğu yerine getirmek için almış olduğunuz bilgi, beceri ve yetkinlikleri çağın ötesinde sözlere dönüştürmek, Anadolu topraklarında yetişen gençlerin temel görevleri arasındadır” dedi ve gençlerden insanlığa umut olmalarını özellikle istedi.

Karakaya, “58 bölümden 100 bölüme ulaştık, yabancı öğrenci sayımız bini aştı, 5 yıl süreyle YÖKAK’tan tam akreditasyon aldık

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin görev yaptıkları süre boyunca birçok başarıya ve yeniliğe imza attığını dile getiren Rektör Karakaya, bu noktaları şöyle özetledi:

“Görev süremiz boyunca yerleşke binalarımızın büyük bir bölümünün inşaatını tamamladık. 2006-2015 yılları arasında 58 bölüm varken başta Tıp Fakültesi, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Müzik ve Anadolu Halk Sanatları olmak üzere dönemimizde sayısı 100 e varan yeni bölüm açtık ve öğrenci çeşitliliğini sağladık. Yabancı öğrencilerle üniversitemizin uluslararasılaşmasına hız verdik. Göreve geldiğimizde 9 olan yabancı öğrenci sayımız bugün neredeyse binli sayılara ulaştı. Türkiye Yüksek Öğretiminde bir yenileşme projesi olan ve 41 üniversite arasından seçilip Sayın Cumhurbaşkanımızın ilanıyla tarım ve jeotermal alanında 5 pilot üniversiteden biri olduk. Türkiye’ye Model Olacak bir projeyi hayata geçirdik. Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Projesi’ni (AYDEP) ülkemize kazandırdık. Kaliteli eğitimi garantileyen Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ‘Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ni almaya hak kazandı. Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından 2021 yılında Türkiye’de yükseköğretim alanında uygulanan Kurumsal Akreditasyon Programı’nda yer alarak 12 üniversiteden biri olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, 5 yıl süreyle Tam Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ni aldı.”

Vali Buhara, gençlere başarılı bir hayat diledi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın ardından Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, konuşma yaptı. Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, “Bugün, diploma almaya hak kazanan ve ülkemizi bir adım daha ileriye taşıyacaklarına inandığım kıymetli gençlerimizin mezuniyet sevincini hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

Üniversite eğitimini başarıyla tamamlayan tüm gençleri tebrik eden Vali Mete Buhara, “Bildiğiniz gibi, eğitimin önemini hayatımızın her safhasında hissettiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Ülkemizin sahip olduğu en önemli değer olan gençlerimizin hayatlarının bundan sonraki döneminde topluma faydalı bireyler olarak çalışacaklarına inanıyorum. Kıymetli gençlerimiz, sizler, buradan elde ettiğiniz bilgi ve becerilerle yeni bir hayata atılacaksınız. Bu duygularla, sizleri bilgiyle donatarak mezun eden tüm akademisyenlerimize teşekkür ediyor, yine sizleri yetiştirip bugünlere getiren sevgili annelerinizi, babalarınızı tebrik ediyorum. Siz değerli gençlerimize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat diliyorum” diye konuştu.

Vali Hüdayar Mete Buhara’nın ardından AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan ve Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da birer konuşma yaptı.

Ekicioğlu, “Her zaman sizlerin yanında olduk”

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu yaptığı konuşma da “Çok sevgili Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrencileri, öğretim üyelerimiz; değerli velilerimiz. Hepinizin çok iyi bildiği gibi, eğitimde marka kent olan Kırşehir’imiz gerek coğrafi yapısından, gerek ucuz ulaşım ve barınma olanakları açısından, gerekse de sosyokültürel açıdan öğrenci dostu bir şehir olarak sizlere öğrenim hayatınız boyunca kucak açtı. Sizlerden sonra üniversitemizi tercih ederek Kırşehir’e gelecek olan gençlerimize de kucak açmaya devam edecek.

Biz, Kırşehir Belediyesi olarak üniversite hayatınız boyunca kültür, sanat, spor ve benzeri alanlarında her zaman sizlerin yanında olduk ve bundan sonra da yanınızda olmaya devam edeceğiz.

Tarih ve kültür şehri Kırşehir’imizde eğitim öğretim hayatınız boyunca Kırşehir Belediyesi olarak her zaman sizlerle iletişim halinde olarak sizlerin de görüş ve önerilerinden faydalandık. Bizler, geleceğimizi şekillendirecek olan siz gençlerden aldığımız güç ve enerji sayesinde ilimizi ve ülkemizi daha yaşanılır ve daha özgür bir hale kavuşturmak için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Ekonomi ve ahlak felsefesinin uç verdiği Ahi Evran-ı Veli ile; bundan yüzyıllar öncesinden gökbilimlerini araştırmalarıyla öne çıkan Cacabey ile; Türkçemize verdiği önemi yine yüzyıllar öncesinden dillendiren Âşık Paşa ile ve Bozlak denince ülkede ve dünyada adından söz ettiren Büyük Ozanlarımız Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş ile (Bilindiği üzere Kırşehir UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edildi) Anadolu’nun ortasında evrensel değerlere sahip olan Kırşehir’imize verdiğiniz katkıdan dolayı hepinize teşekkür ediyor; bundan sonraki hayatınızda üstün başarılar diliyorum.

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın!” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu düzeyinde dereceye giren öğrencilere mezuniyet belgeleri ve ödülleri verildi. Birim bazında ödül töreni gerçekleşmesinin ardından mezun öğrenciler keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu yaşadılar. Tören ‘Güyalar Alemi’ müzik grubunun konseri ile son buldu.

 

14 Haz 2022 - 12:10 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi