İLHAN, EKSİKLİKLERİ TBMM GENEL KURULU’NDA DİLE GETİRDİ

CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, sağlıkla ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi üzerine bir dizi eleştirilerde bulunarak, eksiklikleri gündeme getirdi.

Sağlıkla ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi üzerinde söz alarak konuşma yapan CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, alelade düzenlemelerin yapıldığı kanun teklifi maddelerine ilişkin eleştirilerde bulunarak teklifin geneli ile ilgili eksiklikleri TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdi.

Kırşehir Milletvekili İlhan, ilk olarak “Sayın Başkan değerli milletvekilleri, sağlıkla ilgili bazı kanunlarda ve 375 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi üzerine partim adına söz almış bulunuyorum yüce meclisi saygıyla selamlıyorum. Çok uzun ve yorucu süren bir pandemi döneminin ardından bol bol alkışlamaktan başka bir şey yapmadığımız sağlık çalışanları ile ilgili beklentilerden çok uzak olan kanun teklifini nihayet görüşüyoruz. Kanun ile ilgili detaylar kamuoyu önünde AKP’li siyasetçilerin her birinin ayrı bir şey söylediği ve hepsinin siyaseten sınıfta kaldığı bir süreçle başladı. Örneğin TBMM’de Aralık ayında Sayın Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı arasında da trajik bir polemiğe neden olan ve Sağlık Bakanının ‘Siz izin vermeden ben söyler miyim efendim’ dediği ve sağlık çalışanlarının da büyük bir umutla beklediği kanun teklifinin maddelerine bakıldığında Aralık ayında geri çekilen önergeden çok daha düşük sabit ek ödeme oranlarını içerdiğini görmekteyiz. Hekimlerimiz haklı olarak aylardır iş bırakma eylemi yapmaktalar ama maalesef anlaşılan hükümet seslerini duymamış veya duymazlıktan gelmiş. Ayrıca haklı beklentileri olmalarına rağmen diğer sağlık çalışanlarının taleplerini içeren herhangi bir girişimin de olmadığını belirtmek isterim zira sağlık ekip işidir, sizler bazı sağlık çalışanlarını unutur ve görmezden gelirseniz sağlık sisteminde zaman içerisinde mutlaka iş barışını bozan birtakım olumsuzluklar ortaya çıkacaktır” ifadesini kullandı.
İlhan, “İktidarın süregelen uygulamaları ile sağlıkta kamu anlayışı terk edilerek ticari bakış gelişmeye başlamıştır!”
AKP iktidarları döneminde her alanda olduğu gibi sağlık alanında da yanlış politikaların uygulandığını ifade eden Milletvekili İlhan, sağlık alanında kamu anlayışını uzak kılan ve sağlığı ticarileştiren bir hale getiren bakışı geliştirdiğine dikkat çekerek, konuşmasında hem bu hususlara hem de sağlık emekçilerinin haklarındaki düzenlemelere ilişkin sırasıyla şu eleştirilerde bulundu:

“Değerli milletvekilleri, sağlıkta kamucu anlayışın terk edilip ticari bakış açısının artarak gelişmesi ülkemiz sağlık sistemi için uzun vadede oldukça büyük bir risk oluşturmaktadır. Bakınız, şehir hastanelerine dövize endeksli ödenen ve sözde devlet sırrı niteliği taşıyan kendi yandaşlarına peşkeş çekilen bu milletin emeği ve alın terine gelince suspus olan iktidar kadroları, söz konusu hekimlerimiz ve diğer sağlık çalışanlarının ekonomik ve özlük hakları olunca aylardır oyalama taktiğini sürdürmektedirler. Hükümetin 6 aydır oyalamasının nedeni kanun teklifinin maddeleri ortaya çıkınca anlaşılmıştır. Aralık 2021’deki teklifte, emekli pratisyen hekimlerin ilave ödeme tutarını belirleyen gösterge 33 bine; uzman hekimlerin 40 bine çıkarılacakken yeni yasa teklifi ile sırasıyla 20 ve 26 bine yükseltilmiştir. Kısacası pratisyen hekim emekli aylığında 3 bin 50, uzman hekim emekli aylığında 3 bin 400 lira iyileştirme yapılacakken yeni yasa teklifiyle pratisyen hekimlere bin 600 uzman hekimlere ise 2 bin 100 lira artış yapılacaktır. Yine Aralık 2021’deki düzenlemede pratisyen hekim sabit ek ödeme oranı yüzde 450’ye; uzman hekimlerin yüzde 695’e, öğretim görevlilerinin ise yüzde 770’e yükseltilecekti. Mevcut yasa teklifinde ise sadece pratisyen hekimlerin sabit ek ödeme oranı yüzde 180’den yüzde 265’e yani beklenenden çok düşük bir oranda artırıldı. Tabii bir de uzman hekim ve eğitim görevlilerinin sabit ek ödeme oranlarında herhangi bir artış olmamasını da özellikle belirtmek isterim. Ayrıca Aralık’taki düzenlemede ödemeler sabit ek ödeme üzerinden düzenlenirken; şimdiki yasa teklifinde ödemelerin performans ve sözleşmeli çalışma üzerinden artırılması öngörülmektedir. Böylece sağlık sistemimizde yer alan ve büyük sorunlar yaşanmasına neden olan performansa dayalı ek ödeme uygulaması anlayışına olumsuz bir katkı da sunulmuştur.”
İlhan, “Düzenlenen kanun teklifinde neredeyse sağlık çalışanlarının lehine olan bir değişikliğe rastlamak mümkün değil”
Aylar sonra yeniden düzenlemelerle ortaya çıkartılan kanun teklifi içeriğinde ve maddelerin her birinde neredeyse sağlık çalışanlarının lehine olabilecek herhangi bir olumlu uygulamanın yer almadığının altını çizen CHP Milletvekili İlhan, söz aldığı madde içeriği ile ilgili eleştirilerine şöyle devam etti:

“Kanun teklifinin bu kadar uzun süre bekletilmesinde kurnazca hesaplar yapılıp bazı sağlık çalışanları lehine neredeyse hiçbir değişikliğe yol açmayacak hükümlerin olduğunu görmekteyiz. Örnek verecek olursak üzerine söz aldığım 6. maddede yer alan üniversite bünyesinde çalışan uzman hekimlerimiz için öngörülen ek ödemelerdeki yeni artış ile ilgili mahsuplaşmanın yapılacak olması sağlık çalışanlarının gelirleri açısından önemli bir değişiklik sağlamayacaktır. Dolayısıyla bu madde içeriğinin döner sermaye sabitinin yeterli oranda artırılması şeklinde düzenlenmesi gerekmektedir. Buna benzer bir durumu aile hekimlerimizde de görebiliriz. Teklifte aile hekimlerimizin uzmanlık yapabilmeleri ile ilgili görece bir kolaylık sağlanmaktadır ancak ekonomik krize bağlı olarak çok büyük artış gösteren cari giderleri sorunlarına çözüm bulmak adına hiçbir adım atılmamaktadır.”
İlhan, “Pandemi de dahil her dönemde büyük özveri ile çalışan bu ülkenin sağlık emekçilerinin hakları konusunda iktidar kayıtsız kalmaktadır”
Her durumda ve pandemi de dahil olağanüstü her dönemde canları pahasına büyük bir özveri ile çalışan sağlık emekçilerinin özlük haklarına ilişkin konuda iktidarın kayıtsız kalmayı tercih ettiğine vurgu yapan Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, siyasi çıkarların bir kenara bırakılarak sağlık sistemi ve sağlık emekçilerini öncelikli kılan uygulamaların ön plana alınması gerektiğini belirterek konuşmasındaki şu sözlerle eleştirilerini noktaladı:

“Özetle şunu ifade etmek isterim ki; yıllardır ardı arkası kesilmeyen ekonomik krizler sebebiyle yoksulluk sınırına gerileyen hekimlerin ve kamu eczacıları dahil diğer sağlık çalışanlarının ekonomik durumları, özlük hakları ve sağlıklı çalışma şartlarının sağlanması talepleri ne yazık ki yine sonuçsuz bırakılmıştır. Gelin meclis olarak hep birlikte hiçbir bahane üretmeden ve birilerinden icazet beklemeden halkın emaneti olan hür iradesine sahip çıkıp buradan tüm sağlık çalışanlarımıza ayrım gözetmeksizin maaşlarında en az yüzde 100 artış yapalım ki pandeminin fedakâr kahramanlarına karşı üzerimize düşeni yerine getirmiş olalım. Saygıdeğer milletvekilleri, son olarak şunu belirtmek isterim ki; hükümet siyasi bekalarını sağlamak amacıyla ekonomik anlamda kendilerince temel kriter gördükleri dövizi stabil kılmak adına ülkemizin kaynaklarını pervasızca çeşitli adlar altında faizcilere üstü örtük bir şekilde peşkeş çekerken hiç tereddüt etmezken söz konusu ülkemizin sağlık sistemi ve sağlık çalışanları olunca bin dereden su getirmektedir. Ama hükümet şunu iyi bilsin ki tüm sağlık çalışanları kendilerine reva görülen bu zulmün cevabını sandıkta mutlaka verecektir. Teşekkürler.”

18 Haz 2022 - 11:05 - Gündem



göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi