Hafızlık Tespit Sınavı yapılacak

Kırşehir İl Müdürlüğü, resmi sitesinde Hafızlık Tespit Sınavı’nın yapılacağını duyurdu.

Kırşehir’de sınava başvurmak isteyenler için bilgilendirme yapan Kırşehir İl Müftülüğü, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün sınav hakkındaki duyurusunu resmi sitesinde paylaştı.

Kırşehir İl Müftülüğü’nün resmi sitesinde paylaşılan Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Hafızlık Tespit Sınavı Duyurusunda şu ifadelere yer verildi: “Başkanlığımızca, Kur’an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik 2022 yılı III. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı, 5 Eylül 2022 tarihinde başlayarak, başvuru durumuna göre sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde devam edecektir. Sınavla İlgili Usul ve Esaslar: 1. Hafızlık Tespit Sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır

Sınavın yapılacağı iller ve sınav merkezleri; Ankara Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi, Adana İl Müftülüğü, Amasya İl Müftülüğü, Bursa Eğitim Merkezi, Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi, Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi, Erzurum Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi, Elazığ Harput Hafız Abdullah Nazırlı Eğitim Merkezi, Gaziantep Hacı Ahmet Ziylan Dini Yüksek İhtisas Merkezi, İstanbul (Fatih) Fatih İlçe Müftülüğü (Fatih Kur’an Kursu), İstanbul (Pendik) Anadolu Eğitim Merkezi, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi, Kocaeli İl Müftülüğü, Konya Eğitim Merkezi, Manisa Eğitim Merkezi, Rize Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi, Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezi, Şanlıurfa İbrahim Halilullah Eğitim Merkezi, Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi, Van İl Müftülüğü.

Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla Kur’an kursunda kaydı bulunan ve dışarıdan hafızlıklarını tamamlayanlar için https://dibbys.diyanet.gov.tr internet adresi üzerinden 3. Maddede belirtilen tarihlerde yapılacaktır.

Sınav takvimi:

Kur’an kursunda kayıtlı olan öğrenciler için müracaat tarihleri 01-14 Ağustos 2022. Dışarıdan girecek olanlar için müracaat tarihleri 08-12 Ağustos 2022. Hafızlık Tespit Sınav Giriş Belgelerinin yayımlanması 29 Ağustos 2022 tarihi itibariyle. Sınav tarihleri 05-16 Eylül 2022. Sınav sonuçlarını ilanı 21 Eylül 2022.

Kur’an Kursunda Kayıtlı Olanlar İçin; Kur’an kursuna kayıtlı olan öğrencilerin müracaatları kurs yöneticileri tarafından yapılacaktır. Hafızlık Ezber Takip Sisteminde (HETS) ‘Hafızlık Bitirme Tarihi’ olmayan öğrenciler sınava gönderilemeyecektir. Sınava gönderilecek öğrencilerin Hafızlık Takip Komisyonunca ön değerlendirmesi yapıldıktan sonra kayıtları müracaat tarihleri arasında mutlaka onaylanmalı veya reddedilmelidir.

Dışarıdan müracaat edecekler için; Müracaatı alınan kişi Hafızlık Takip Komisyonu onayına gönderilecektir. Müracaat tarihleri süresince Hafızlık Takip Komisyonları Müftülüklerde hazır bulundurulacaktır. Onaya gönderilmiş olan kişiyi Hafızlık Takip Komisyonu ön elemeye tabi tutacak sınava girmesi uygunsa ‘Onay’ verecek, uygun değilse ‘Reddedecektir’. Hafızlık Takip Komisyonu tarafından reddedilen kişiler sınava katılamayacaktır. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur'an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır. Hafızlık eğitimini Kur’an kursunda tamamlayan öğrencilerin, Kur’an kursu yöneticisi tarafından Hafızlık Tespit Sınavına başvurusu yapılırken Hafızlık Belgesinde yazacak olan öğreticisinin ismini seçebilecektir. Hafızlık Belgesi basıldıktan sonra belge üzerindeki öğretici isminde herhangi bir değişiklik yapılmayacak, farklı bir sebeple dahi olsa yeniden belge basım işlemi yapılmayacaktır.

Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C./Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.

Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir. Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, ‘Dışarıdan’ şeklinde hazırlanamayacağı gibi ‘Dışarıdan’ olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de ‘Kur’an Kursundan’ şekliyle hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.

Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş ve yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir. Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi verilmelidir. Adaylar sınava gelirken ‘Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi’ ile birlikte T.C./Yabancı Vatandaşlık numarasının yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır. Adaylar; ‘Hafızlık Tespit Sınavı’ sonuçlarını 21 Eylül 2022 tarihi itibariyle https://dibbys.diyanet.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafizlikSinavSonucuSorgulama.aspx adresi üzerinden öğrenebileceklerdir. Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin ‘Hafızlık Belgeleri’ eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.”

03 Ağu 2022 - 15:44 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi