Müezzin kayyım alımı yapılacak

Kırşehir İl Müftülüğü, sınavla müezzin kayyım alımı yapılacağını duyurdu.

Kırşehir İl Müftülüğü, Akpınar İlçesi’ndeki Yeni Camii’ye müezzin kayyım alımı yapılacağını açıkladı. Alımın sınavla yapılacağını bildiren Kırşehir İl Müftülüğü, başvuruların 12 Ağustos’a kadar yapılacağını bildirdi. Sınav 23 Ağustos Salı günü saat 09.00’da Kırşehir İl Müftülüğünde yapılacak.

Kırşehir İl Müftülüğü’nün resmi sitesinde Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman’ın imzasıyla yapılan vekil imam-hatıp/müezzin kayyım alımı sınav duyurusunda şu bilgiye yer verildi:
İlimiz Müftülüğüne veya bağlı ilçe Müftülüklerinde görevlisi yurt dışında görevlendirilen camiler (aşağıda listede belirtilmiştir) ile yıl içerisinde muhtemel başka kurumlarda geçici görevlendirilen. Kadrolu görevlilerden askere giden vb. sebeplerle boşalan/boşalacak camilere ait imam-hatip/muezzin- kayyım kadrolarına açıktan vekaleten atanmak  üzere 2020 yılı KPSS (DHBT) puanı esas alınarak Il Müftülüğü Sınav Kurulunca yapılacak sözlü  sınavına çağrılacak adaylar arasından sınav sonucu başarı sırasına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 86. maddesi, Diyanet işleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 11'inci maddesi, Diyanet işleri Başkanlığı Vaizlik, Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam­ Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık Kadrolarına Atama ve Bu Kadroların Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinin 11/1 maddesi uyarınca vekil personel alımı için sınav yapılacaktır.

İlan edilen kadronun unvanı Müezzin Kayyım, ait olduğu cami Akpınar ilçesi Yeni Camii kadro derecesi 3.

Aranan şartlar; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesinin (A) bendinde belirtilen şartları taşımak . Diyanet işleri Başkanlığının ilgili yönetmeliklerinde ön görülen Din hizmetleri Sınıfında çalışan personel için aranan “Ortak Nitelik” Atanmalarında  dini öğretim şartı esas alınan unvanlarda: itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şekilde  ortak bir nitelik taşımak. En az imam-Hatip Lisesi düzeyinde dini öğrenime sahip olmak, İmam-Hatiplik yapmaya mani bir özrü bulunmamak.

Lisans mezunları için 2020 yılı KPSS (B) grubu KPSSP -1 24, Ön Lisans mezunları için KPSSP-123 ve Ortaöğretim mezunları için KP SSP-1 22 puan türünden en az  60 (altmış)  puan almış olmak.

Başvuru işlemleri; Yukarıdaki şartları taşıyan adaylar belirtilen belgelerle birlikte 29/07/2022-12/08/2022 tarihleri arasında Kırşehir İl Müftülüğüne şahsen müracaat edeceklerdir.

Bu duyuruda belirtilen şartları taşımayan veya posta, faks ve elektronik ortam yoluyla yapılan müracaatlar ile 12/08/2022 tarihinde saat: 17.00’den sonra yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir. İlan süresince sınava ilanın (A) bölümünün 5. maddesinde belirtilen tahsil gruplarından 60’ tan daha aşağı puanı olan adaylarında müracaatları kabul edilecek, 60 ve üzeri puan kategorisinden hiç müracaat olmadığı taktirde 60 puandan aşağı puanı olanlar da sınava tabi tutulacaklardır.

Sınav işlemleri; Yarışma sınavı 23/08/2022 Salı günü  saat: 09.00'da Kırşehir il Müftülüğünde yapılacaktır. Sınava katılma şartlarını taşıyan ve duyuruya uygun şekilde yapılan başvurulara göre bütün adaylar sözlü sınavına alınacaktır. Vekil imam-hatip kadrosuna müracaat eden adaylar arasından 2020 KPSS (DHBT) puanı en yüksek olandan başlamak üzere sözlü sınavına çağrılacak , sözlü sınavına çağırılacakların bilgileri 1 8/08/2022 Perşembe günü saat: 17.05'de http://kirsehir.diyanet.gov.tr adresinde ilan edilecek ve adaylara sözlü sınavına giriş için ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

Adaylar sözlü sınava gelirken ‘Sınav Giriş Belgesi’ ile T.C. kimlik nolu kimlik belgelerinden birini (Nüfııs cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaktır. Sözlü sınavına çağırılan adaylar için sınava giriş belgesi tanzim edilecektir. Yarışma sınavı 100 (yüz) tam puan üzerinden değerlendirilecektir. Sınavda başarılı olabilmek için en az 70 (yetmiş) puan almak gerekmektedir. Sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav  tarihinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır.

Atanma işlemleri; İl Müftülüğü  Sınav Kurulunca yapılacak mülakat sınavı neticesinde 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak ve söz konusu kadrolara en yüksek puan alandan başlamak üzere açıktan atama yapılacaktır.

Başarı sıralamasında sırasıyla sözlü sınav puanı yüksek  olana, KPSS puanı (DHBT) yüksek olana. KP SS katıldığı öğrenim belgesinin mezuniyet  tarihi önce olana ,  doğum tarihi  önce olana öncelik  verilecektir.

657 Sayılı DMK’nın 62. ve 63. maddeleri gereğince ataması yapılanların, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde işe başlamayanların  atama onayları iptal edilecektir.

Atama için gerekli belgeler; İş Talep Formu (il Müftülüğünden temin edilecektir.), 2020 KPSS (DHBT) sınav sonuç belgesi, en az imam Hatip Lisesi mezunu olmak şartı ile 2020 KPSS’ye (DHBT)  başvururken  beyan  edilen öğrenim durumunu  gösterir  mezuniyet  belgesi  (Diploma  yabancı  bir  Ülkeden  alınmışsa  YÖK’ten alınacak denklik belgesi). Daha sonradan ek öğrenimler bitirilmiş olsa dahi KPSS (DHBT)’ye başvururken beyan edilen öğrenim durumuna ait  mezuniyet belgesinin mutlaka  ibraz  ed ilmesi  gerekmektedir.

Adayın sabıka kaydı, askerlik durumu ve başvuru yapılan unvanda görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına dair yazılı beyanı. Yerleştirme sürecinde yerleştirmesi yapılan adaylardan belge istenecektir.

Diğer hususlar; Sınav öncesi-sonrası ve yerleştirme surecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı belge verdiği ya da beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacağı gibi: yerleştirmeleri yapılsa dahi görevleriyle ilişikleri kesilecek ve idare tarafından kendilerine bir bedel ödenmiş ise bu bedel yasal faizi ile birlikte tazmin edilecekt ir.

Bu duyurudaki şartlar, sadece bu sınav ve bu sınava bağlı atamalar ile ilgilidir. Başka yerler için hak teşkil etmez. Sınav sonuçları kirsehir.djyanet.gov.tr adresinde ilan edileceğinden, adaylara ayrıca tebligat yapılmayacak, web sayfasındaki duyuru tebligat sayılacaktır. Sınavla ilgili iş ve işlemlerde faks ve e-mail ile işlem yapılmayacaktır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda; Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin Milli Güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatı olduğu sonradan değerlendirilen adayların sınavları ve başvuruları geçersiz sayılacağı gibi, görevlendirmeleri yapılsa dahi görevleriyle ilişkileri kesilecek ve idare tarafından kendilerine bir bedel ödenmiş ise bu bedel yasal faizi ile birlikte tazmin edilecek ve konu adli makamlara intikal ettirilecektir.

Duyuruda bulunmayan hususlarla ilgili Diyanet işleri Başkanlığının ilgili Yönetmelik hükümleri uygulanacaktır. İlanen duyurulur.

Sınav konuları; Kur'an-ı Kerim, (70 puan), Dini Bilgiler (itikat, ibadet, siyer ve ahlak konuları, (20 puan) Hitabet, (10 puan).

 Son müracaat tarihi 12 Ağustos 2022. Sınav tarihi 23 Ağustos 2022. Sınav yeri ve saati Kırşehir Müftülüğü 09.00.

 

09 Ağu 2022 - 13:47 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aşıkpaşa Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aşıkpaşa Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aşıkpaşa Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aşıkpaşa Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Aşıkpaşa Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi